„Ruda, córka Cwiego” & „Czas odnaleziony” [Konkurs]
NA PROFILU „cHIDUSZU” NA FACEBOOKU CZEKA KONKURS, W KTÓRYM DO WYGRANIA SĄ NOWOŚCI WYDAWNICTWA CZARNE: Ruda, córka Cwiego ADAMA DYLEWSKIEGO I Czas odnaleziony HALINY RUBIN.
1.
„Początkowo wydawało się, że uda się odbudować Wielką Synagogę (w której Niemcy podczas okupacji urządzili odwszalnię). Zebrano nawet większość potrzebnych funduszy. Kiedy jednak okazało się, że na Pradze jest coraz mniej Żydów, a większość z nich zdążyła już wyjechać do powstającego właśnie Izraela albo na Zachód, zaangażowanie w ten projekt – także ze strony żydowskiej – osłabło. Ostatecznie ruiny synagogi rozebrano w 1954 roku. Obecnie w tym miejscu znajduje się przedszkolny plac zabaw.”
Żydowską historię warszawskiej Pragi przybliża w książce Ruda, córka Cwiego Adam Dylewski, autor m.in. ilustrowanego przewodnika Śladami Żydów polskich, przewodników po Warszawie, Ukrainie i Izraelu, pracownik Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, warszawiak z Pragi. Więcej o książce pisaliśmy w numerze 9/2018, artykuł można przeczytać tutaj.
2.
Marci Shore powiedziała kiedyś o historii Europy Środkowo-Wschodniej, że są takie sytuacje, kiedy żadna decyzja nie jest niewinna, kiedy każde działanie jest zdradą, a każdy wybór niesie ze sobą cierpienie. Te słowa można odnieść do wielu momentów z życia moich rodziców. Często musieli dokonywać wyborów, z których każdy był zły, bo niósł nieszczęście. Już jako małe dziecko wyczuwałam, że ich życie nie jest zależne wyłącznie od nich i stoi niejako w sprzeczności z komunistyczną wiarą, że mogą kształtować społeczeństwo i swój los. W gruncie rzeczy bardzo często byli tylko pionkami w grze. Historia rzucała nimi z kąta w kąt, zawsze musieli gdzieś uciekać.
Tak mówiła w wywiadzie dla „Chiduszu” Halina Rubin, urodzona w Warszawie na cztery dni przed wybuchem II wojny światowej. Razem z matką, pielęgniarką, przeżyły wojnę w Związku Radzieckim. Komunistyczne poglądy rodziców sprawiły, że cała rodzina wróciła do Polski. Wyrzucono ich w 1968 roku. Zamieszkali w Australii. Wywiad z Haliną Rubin ukazał się w numerze 10/2018, można go również przeczytać tutaj.
Do rozdania mam po trzy egzemplarze każdej z książek. Wystarczy wejść na profil „Chiduszu” na Facebooku, zaprosić do polubienia go pięciu znajomych, udostępnić wpis o konkursie na swoim profilu i zostawić komentarz z wyborem książki (uzasadnienie dobrze widziane). Wybierzemy autorów najciekawszych wypowiedzi.
KLIKNIJ, ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE
Konkurs trwa do północy 2 stycznia 2019 r.