Księdza Profesora pytania do Żydów

2 lutego 2018 roku, wśród przyjaciół zgromadzonych u grobu księdza Jerzego Popiełuszki, ksiądz Tadeusz Guz stawiał narodowi żydowskiemu historyczne pytania. Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego sugerował, że Żydzi byli szefami III Rzeszy i że za kredyty udzielone przez żydowskie banki wybudowali krematoria w Auschwitz, w których palili swoich braci i siostry. Kilka dni później w radiowej Trójce, podczas dwugodzinnej audycji Wojciecha Reszczyńskiego, można było usłyszeć o tym pięknym i ważnym spotkaniu, podczas którego ksiądz Tadeusz przekonywał, że obecny kryzys polsko-żydowski wyjdzie Polsce na dobre, bo wreszcie Polska będzie mogła dojść prawdy.

 

Tok rozumowania Księdza Profesora jest w zasadzie prosty. Skoro Izrael kurczowo uczepił się kwestii narodowościowych, głosząc, że Polacy przyłożyli rękę do Zagłady, należy zapytać Państwo Żydowskie o narodowość tych, którzy odegrali ważną rolę w zbrodniach minionego wieku, a których Ksiądz Profesor uważa za… Żydów. Wszak skoro obecny kryzys polsko-izraelski wreszcie pozwala mu postawić trudne pytania i zwrócić się z prośbą o odpowiedź do specjalisty od Żydów (czyli do Izraela), to oczywistym jest, o jaką narodowość chodzi.

 

I

Zatem do rzeczy, przekonuje radośnie Ksiądz Profesor, podejdźmy do zagadnienia godności narodu w sposób całościowy.

Poprośmy więc Izrael, aby ich genialny wywiad dopomógł polskiemu państwu w rozeznaniu narodowości szefostwa III Rzeszy Niemieckiej.

[Brawa.]

W rozeznaniu narodowości korpusu oficerskiego UB w PRL-u.

[Brawa.]  

Jeżeli dotkniemy płaszczyzny narodowości, zobaczycie Państwo, jak nauka i historia będą pasjonujące! Jakie bezcenne klejnoty ujrzą światło dzienne!

A z takimi zarzutami, jakie stawia nam Izrael czy USA, rzekomo supermocarstwa, możemy sobie z dziecinną łatwością poradzić, przekonuje Ksiądz Profesor. I nie bójcie się, że pozwolimy na to, żeby ktokolwiek poniewierał naszą godnością, świętością, ofiarnością, gotowością do ratowania każdego bliźniego za cenę własnej śmierci. Tego Izraelowi czy USA odebrać sobie nie pozwolimy.

[Wychodzi na to, że Izrael i USA poniewierają Polską i Polakami.]

 

II

Izrael dał Polsce wielki prezent, przekonuje Ksiądz Profesor, zwrócił bowiem uwagę na konieczność obiektywnych badań rzeczywistości. Latami wielu faktów w nauce nie można było nazwać po imieniu, ponieważ nie było takiego żądania [obiektywności?] ze strony Izraela. Ksiądz Profesor zastanawia się, czy Kneset zdaje sobie w ogóle sprawę, czego właściwie dokonał.

[Śmiechy i brawa.]

Jeżeli my, Polacy, będziemy mądrzy, przekonuje, zdobędziemy pod pręgierzem Izraela nieprawdopodobną sławę.

[Dlaczego?]

Wszyscy na świecie pytają, ilu Polaków ratowało Żydów. A ja się pytam, pyta Ksiądz Profesor, ilu Żydów uratowało pod pręgierzem kary śmierci Polaków?

Bo żeby na naród, który był pod okupacją i jako jedyny był skazany na śmierć tylko za to, że podał kromkę głodnemu Żydowi, zrzucić tak haniebne kłamstwo, że był współwinny Holokaustu… Jest to jedna z największych hańb i jeżeli Izrael będzie takie hańby produkować, to zhańbi się nieprawdopodobnie.

[Brawa.]

 

III

Dla polskiej racji stanu żądanie przez Izrael prawdy historycznej jest dobre. Dla naszej ofiarności, aż do przelewu krwi za tysiące, jeśli nie (na przestrzeni kilku wieków) dziesiątki tysięcy Żydów, którzy znaleźli w Polsce godny dom, wolny od prześladowań, które spotykały ich w Portugalii czy Holandii. Tutaj nie płacili przez wieki podatków. I żeby teraz nasz naród obrzucać jednym z największych oszczerstw, jakie można postawić Polakom, to jest to typowy, ale tak wyjątkowy przejaw zhańbionego ducha, zdeprawowanego i zakłamanego, że Polska nie może pozostawić tego bez odpowiedniego nazewnictwa. My nie możemy o tym dialogować, czy Polska była współpracownikiem w kwestii Holokaustu, czy nie.

[Bo to jest takie kłamstwo, że po prostu nie może być ono przedmiotem dyskusji.]

Od czasów, kiedy uratowaliśmy Żydów wypędzanych przez Portugalię i Holandię, przekonuje Ksiądz Profesor, największe zasługi w kwestii uszanowania, ochrony i wsparcia narodu żydowskiego ma naród Polaków.

[Zatem bądźmy prawdziwymi Polakami i miłujmy naród Izraela.]

 

IV

Po blisko dwóch i pół godziny wykładu, à propos jakiejś nowej książki sióstr loretanek o sumieniu czy sprzeciwie sumienia, Ksiądz Profesor dochodzi do momentu kulminacyjnego swoich pytań do Izraela.

Najprostsze pytanie pod adresem Izraela można postawić, przekonuje.

A gdzie byłeś, Izraelu, w czasie drugiej wojny światowej? Ciebie nie było! To my, Polacy, ratowaliśmy twoje dzieci, a gdzie ty byłeś?! (…) Jeżeli przyznajesz się do narodu żydowskiego, to świetnie, to cudny naród. (…) Teraz, Kochani Państwo, jakie [jeszcze] pytania zadamy Izraelowi?

Kto finansował Führera?

[Brawa.]

W czyich rękach, kontynuuje duchowny, był przemysł farmaceutyczny i chemiczny, który uśmiercał braci i siostry Żydów w obozach niemieckich? W czyich rękach był ten przemysł?

Kto paktował gospodarczo po wybuchu drugiej wojny światowej, kiedy dymy z krematoriów już zagazowały i spaliły tysiące Żydów? Kto kooperował gospodarczo z Trzecią Rzeszą?

Proszę nam powiedzieć nie tylko z nazwiska i imienia, my chcemy znać jego narodowość! Może to byli Amerykanie, a może Anglicy. Tak, ci też się znajdą. A jak dojdziemy do ciekawego narodu, który się ciekawie nazywa?

Więc, Kochani Państwo, kto był właścicielem banków? Udzielających gigantycznych kredytów na budowę krematoriów w Auschwitz-Birkenau? Kto wyposażył Führera w kredyty finansowe?

My chcemy nie tylko znać nazwę banku, ale chcemy poznać narodowość ich właścicieli. Więc, jak widzicie, mamy piękne, ciekawe pytania pod adresem naszego bratniego państwa i narodu Izraela. Miejcie cierpliwość, debata wygląda na szalenie ciekawą.

[Śmiech, brawa.]

 

V

Ksiądz Profesor w trzeciej godzinie wykładu mówi o różnych planach Bożych, które Jezus i Maryja mają wobec Polski i Polaków…

[Przykładowo.] Taki naród piękny jak żydowski doprowadzić do Jezusa z Nazaretu… Czy nie sądzicie, że w imię takiej stawki warto ze strony Izraela przyjąć każde cierpienie, i narodowe, i państwowe? Bo przecież czyżby nam, Polakom, nie zależało na tym, żeby wszystkich braci i siostry Żydów doprowadzić do nieba? A wtedy będziemy z nimi debatować. I trzeba im powiedzieć, że i tam też można niezłe geszefty robić. [Śmiech.] I nie trzeba się tego bać.

[Śmiech i brawa.]

Dlatego, Kochani Państwo, mamy olbrzymie pokłady [tu Ksiądz Profesor się uśmiecha] treści do omówienia i zaoferowania bratniemu narodowi żydowskiemu i całemu Izraelowi.

[Amen.]

Na koniec Ksiądz Profesor proponuje wspólną modlitwę wszystkich zebranych za naród żydowski. Żeby Bóg błogosławił Izraelowi, żeby Bóg błogosławił naród żydowski i ich państwo. W imię Ojca…

 

* * *

Ksiądz Profesor Tadeusz Guz od lat związany jest ze środowiskiem Radia Maryja. Ojca Dyrektora uważa za „wspaniałego Męża Bożego dla Polski”. Chyba można zatem oczekiwać, że przy okazji kolejnej konferencji, na którą Ojciec Dyrektor zaprosi przedstawicieli ambasady Izraela, padną retoryczne pytania Księdza Profesora. W końcu Izrael sam się ich przecież dopomina.