“Chidusz” 2/2018: Marzec ’68
Na naszej okładce marcowi emigranci na Dworcu Gdańskim wyjeżdżający z Polski po antysemickiej kampanii ‘68 roku. To pierwszy z dwóch numerów poświęconych pięćdziesiątej rocznicy Marca ‘68. Zobacz, o czym piszemy.
I
„Ci, którzy nie mówią o piątej kolumnie, mówią z kolei o zdrajcach ojczyzny. Jest to subtelna różnica znaczeniowa, ale w tym zakresie barw jestem daltonistą”.
Konstanty Gebert o atmosferze wokół rocznicy Marca, rządowym programie dla Żydów Muzeum+, nowelizacji ustawy o IPN-ie, kryzysie polsko-żydowskim, roli pamięci o Zagładzie w Europie.
II
„Zadaniem polityków nie jest wprowadzanie przepisów mówiących co wolno, a czego nie wolno powiedzieć o historii. Ta ustawa od początku była skazana na porażkę i żadna próba naniesienia poprawek tego nie zmieni”.
Deborah Lipstadt o tym, że nikomu nie należy odbierać możliwości wyrażania nawet kłamliwych przekonań.
III
„Nie przyjechaliśmy do Szwecji ciekawi życia czy na wycieczkę, tylko zostawiliśmy całe swoje życie gdzie indziej”.
Jerzy Kowalski, fotograf, kuzyn Agnieszki Holland, opowiada historię swojej emigracji.
IV
„Kolega, wyjeżdżając, zaproponował, że mnie ze sobą weźmie, bo «walczyłam za Żydów». Obruszyło mnie to i odpowiedziałam: nie walczyłam za żadnych Żydów, walczyłam o wolność!”.
Teresa Bogucka o studenckich strajkach i pamięci o Marcu.
V
„Szwedzka polityka imigracyjna nie była przygotowana na przyjęcie tak wysoko wykształconej grupy. (…) Najlepszym rozwiązaniem było znalezienie pracy w archiwach różnych instytucji – to były historie, które można uznać za udane”.
Łukasz Górniok o szwedzkiej perspektywie marcowej emigracji, na którą Sztokholm wyraził zgodę nie bez początkowego wahania.
VI
Megilat Kurek: „Środowiskom żydowskim udało się skutecznie zakłamać dwie sprawy: po pierwsze getto, które poszło w świat jako forma represji Niemców wobec Żydów, prześladowanych i zamykanych tam od 1939 roku, a po drugie udział Żydów w zagładzie własnego narodu”.
[Notatki z wykładów i prelekcji historycznych doktor Ewy Kurek, w których kluczową rolę odgrywa żydowskie święto Purim]
VII
„Na samym początku powiedział jej, że wyobraża sobie, jak rozkłada przed nim nogi. Nie zrobiła nic, po prostu udawała, że nie słyszała tej uwagi”.
O „chorym na seks” Izaaku Baszewisie Singerze i metodach jego pracy z tłumaczkami.
VIII
„Mój ojciec był z Częstochowy i mówił, że Polacy cieszyli się, gdy mordowano Żydów”.
O pewnym stereotypowym spojrzeniu Izraelczyków na Polaków.
IX
Ponadto: Jak nie pisano o Marcu w jidyszowej prasie, recenzje książek Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów oraz Nie ma rzeczy niemożliwych. Rozmowy z rabinem Michaelem Schudrichem.
Zapraszamy do darmowej prenumeraty wszystkich, którzy posiadają strony internetowe [więcej informacji tutaj]. Płatna prenumerata kosztuje 99 zł za rok i można ją zamawiać pod adresem office@chidusz.com. Od piątku, 16 marca, nowy numer będzie dostępny w salonach Empik na terenie całego kraju. Zapraszamy również do konkursu książkowego na naszym profilu na Facebooku. Przyjemnej lektury!