„Chidusz” 5/2017: Małżeństwa mieszane – największe zagrożenie judaizmu?

Zielony, czerwcowy „Chidusz” trafił właśnie do sprzedaży. Na okładce pan młody, bez chupy i bez panny młodej, bo temat numeru to małżeństwa mieszane w judaizmie. Pretekstem do jego podjęcia był list otwarty napisany przez amerykańskiego rabina Seymoura Rosenblooma, który ukazał się pod koniec kwietnia w „The Washington Post”. Rabin Rosenbloom, absolwent nowojorskiego Żydowskiego Seminarium Teologicznego, od niemal 40 lat członek Zgromadzenia Rabinicznego zrzeszającego reformowanych rabinów, został z niego wykluczony i skazany na ostracyzm w swoim środowisku, kiedy zdecydował się udzielić ślubu Żydówce i nie-Żydowi. Dzięki uprzejmości autora publikujemy tłumaczenie tekstu, w którym broni on swojej decyzji. O spojrzeniu ortodoksyjnego judaizmu na kwestie małżeństw mieszanych rozmawiamy też z Naczelnym Rabinem Polski, Michaelem Schudrichem.

seymour-rosenbloom-michael-schudrich-mikolaj-grynberg-neue-synagogue-breslau-nowa-synagoga-kamil-kijek-dzieci-modernizmu-jonathan-sacks-ofiar-oswiecimskich-03

Kolejnym tematem, który pojawia się w tym miesiącu, choć w odniesieniu do zupełnie innych losów naszych bohaterów, jest polsko-żydowska tożsamość po wojnie. Ula Rybicka rozmawia z Mikołajem Grynbergiem, autorem wydanego niedawno „Rejwachu” o bohaterach jego książki i o dzieciństwie, na którym przeżycia rodziców i dziadków, ale także antysemityzm w szkole i na podwórku odcisnęły nieusuwalne piętno. Michał Bojanowski pisze natomiast o wzruszającej historii pana Rysia, który dopiero na emeryturze dowiedział się, że jego biologiczny ojciec był Żydem, a w Izraelu ma siostrę, która również nie miała pojęcia o jego istnieniu.

Sporo piszemy też o tym, co dzieje się we Wrocławiu. Opowiadamy co pozostało po Nowej Synagodze w Breslau, gdyż właśnie zakończyły się sondażowe prace archeologiczne na placu po tej świątyni. Zastanawiamy się, czy ulica Ofiar Oświęcimskich we Wrocławiu powinna zmienić nazwę. Choć dokładnie dzisiaj radni miejscy wycofali się ze swojej propozycji zmiany. Związany z wrocławską Katedrą Judaistyki im. Tadeusza Taubego dr Kamil Kijek opowiada natomiast o swojej nowej książce „Dzieci modernizmu. Świadomość kultura i socjalizacja polityczna młodzieży żydowskiej w II Rzeczpospolitej”.

Ponadto w numerze, jak zwykle, cztery komentarze do parsz na kolejny miesiąc autorstwa rabina Jonathana Sacksa (które co piątek publikujemy online) i dalszy ciąg biografii Mendla Mochera Sforima tłumaczony z jidysz.

Zapraszamy do księgarń Empik na terenie całego kraju, MHŻP POLIN, księgarni Żydowskiego Instytutu Historycznego i Centrum Informacji Żydowskiej we Wrocławiu.