Zmarł rabin Jonathan Sacks

W sobotę, 7 listopada 2020 roku zmarł rabin Jonathan Sacks, jeden z najbardziej znanych i cenionych współczesnych rabinów.

 

Rabin Jonathan Sacks był autorytetem, który wykraczał daleko poza świat żydowski. Mocno angażował się w dialog z innymi religiami oraz ateistami. Przez ponad dwadzieścia lat, do 2013 roku, był Naczelnym Rabinem Wielkiej Brytanii. Miał ponad piętnaście doktoratów honoris causa najbardziej prestiżowych uczelni na świecie, w tym Uniwersytetu Cambridge. Był również laureatem nagrody Tempeltona, nazywanej „teologicznym Noblem”, przyznawanej za pogłębianie relacji pomiędzy nauką a religią. W ostatnich latach wykładał na Uniwersytecie Nowojorskim.

 

Od 2004 roku rabin Sacks publikował komentarze do Tory (hebr. paraszat ha-szawua), które przypadają zgodnie z kalendarzem żydowskim na dany tydzień. „Przymierze i rozmowa” za pośrednictwem internetu docierały w kilku językach do diaspory żydowskiej na całym świecie. Przez ostatnich kilka lat tłumaczyliśmy je w „Chiduszu”. Większość z nich dostępna jest na naszej stronie.

 

Baruch Dajan Ha-Emet.