Unikatowa taśma z nagraniem Wallenberga odkryta w archiwach szwedzkiej telewizji

Jedyne do tej pory nagranie szwedzkiego dyplomaty Raoula Wallenberga na taśmie filmowej zostało odnalezione w archiwach szwedzkiej telewizji – poinformowała o tym w środę stacja SVT.

Film trwa zaledwie 25 sekund i pokazuje młodych żołnierzy podczas zajęć z posługiwania się bronią. Instruuje ich 29-letni wówczas Wallenberg. Jest prawdopodobnie lato 1940 roku. Niecałe pięć lat później, ukończywszy wcześniej olbrzymiej skali misję ratowania węgierskich Żydów przed Zagładą, Wallenberg zostanie aresztowany przez NKWD i ślad po nim zaginie.

Nagranie z Wallenbergiem zostało odkryte przypadkiem. Gellert Kovacs, historyk zajmujący się historią Szweda, oglądał program, w którym zostało wyemitowane i w wysokim szatynie rozpoznał właśnie Wallenberga. Jego przypuszczenia zostały potwierdzone nie tylko przez innych badaczy, ale także przez siostrę Wallenberga, Ninę Lagergren.

– Nie mam wątpliwości : sposób poruszania, charakterystyczny gest kładzenia ręki na kolanie – mówi 96-letnia Lagergren, która ostatni raz widziała brata w 1944 roku.

Nagranie i krótki reportaż po angielsku można zobaczyć na stronie SVT.

 

WIĘCEJ O RAOULU WALLENBERGU:

Nie przyznawałam się, że jestem krewną Raoula Wallenberga – wywiad z Cecillią Åhlberg, wnuczką siostry Wallenberga