Przymierze i rozmowa. Studiowanie Tory z rabinem Jonathanem Sacksem

Sednem studiowania Tory są dwa słowa: przymierze i rozmowa. Tora stanowi przymierze narodu Izraela z Bogiem, jej interpretacja zaś to niekończący się dialog, jaki z Nim podejmujemy. „Przymierze i rozmowa” to tytuł komentarzy do Tory publikowanych od 2004 roku przez rabina Jonathana Sacksa. Od numeru 2/2017 staną się one częścią „Chiduszu”.

 

Rabin Lord Jonathan Sacks jest chyba najbardziej cenionym na świecie żyjącym rabinem. Jego autorytet wykracza daleko poza świat żydowski, angażuje się on bowiem w dialog między religiami, a także – w dużej mierze przez swoją fascynację nauką i jej komplementarnym znaczeniem dla religii – z ateistami. Przez ponad 20 lat, do 2013 roku, był Naczelnym Rabinem Wielkiej Brytanii. Ma ponad piętnaście doktoratów honoris causa najbardziej prestiżowych uczelni na świecie, w tym z Uniwersytetu Cambridge. Z zeszłym roku został laureatem nagrody Tempeltona, nazywanej „teologicznym Noblem”, przyznawanej za pogłębianie relacji pomiędzy nauką a religią. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Nowojorskim.

Od 2004 roku rabin Sacks publikuje komentarze do cotygodniowych fragmentów Tory (hebr. paraszat ha-szawua), które przypadają zgodnie z kalendarzem żydowskim na dany tydzień. „Przymierze i rozmowa” za pośrednictwem internetu dociera w kilku językach do diaspory żydowskiej na całym świecie. Na podstawie tych tekstów ukazały się również zbiory komentarzy do pierwszych trzech ksiąg Tory. Żaden z komentarzy, jak również żadna z ponad trzydziestu książek rabina Sacksa, nigdy jeszcze nie ukazały się w języku polskim.

“Chidusz” publikuje je w języku polskim po raz pierwszy. Komentarze rabina Sacksa będą się ukazywały w naszym piśmie co miesiąc, obejmując okres kolejnych czterech tygodni, a w każdy czwartek będą umieszczane na stronie chidusz.com. Dołożymy wszelkich starań, żeby komentarze rabina Sacksa były zawsze tłumaczone na czas, nie zawsze będzie to jednak możliwe, gdyż pisane są one z niewielkim wyprzedzeniem, a tłumaczenie ich jest czasochłonnym zadaniem.

„W czasach przepełnionych niepewnością, niewielu z nas udaje się usłyszeć cichy głos, o którym Biblia mówi, że to głos Boga” – pisze Jonathan Sacks w jednym ze swoich esejów. Mamy nadzieję, że ktokolwiek tego głosu szuka, dzięki tym przenikliwym i fascynującym komentarzom, będzie mógł go odnaleźć. Ale te teksty to również świetna lektura dla osób niewierzących, które nigdy nie interesowały się Biblią.

W bieżącym numerze “Chiduszu” (2/2017) prezentujemy trzy komentarze do parszy: Wejakhel-Pekudej (25 marca), Wajikra (1 kwietnia) i Caw (8 kwietnia). 15 kwietnia przypada Pesach, więc kolejny rozdział Tory nie jest czytany. Wszystkie fragmenty Tory publikujemy w tłumaczeniu Izaaka Cylkowa.

Zapraszamy do przeczytania komentarza do parszy Wejakhel-Pekudej.