Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu [wystawa w Mocaku]

Zapraszamy na wystawę Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Ekspozycja trwa do 24.06.2022. 

 

W wyniku działalności komisji Bergiera pod koniec lat 90., której celem było wyjaśnienie wszelkich kontrowersji historycznych oraz prawnych w kwestii postawy Szwajcarów podczas II wojny światowej, do wiadomości publicznej podano informację, że w ich kraju są osoby, które przeżyły Holokaust. W zdecydowanej większości szwajcarscy ocalali nie byli obywatelami tego państwa. Pochodzili z Rzeszy Niemieckiej oraz innych państw europejskich. Niektórzy przeżyli obozy koncentracyjne i obozy zagłady, inni uratowali się w ukryciu. Większość przybyła do Szwajcarii po II wojnie światowej.

Wystawa Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu prezentuje wypowiedzi świadków Zagłady i ich potomków. Pokazujemy 14 portretów wraz z fragmentami osobistych wspomnień o Holokauście. Wystawa piętnuje antysemityzm, którego przejawy nadal widoczne są w wielu krajach. Jej zamiarem jest przekazanie młodemu pokoleniu takich wartości jak tolerancja i otwartość na drugiego. Ekspozycji towarzyszy polskojęzyczna publikacja przygotowana we współpracy z Gamaraal Foundation z Zurychu.

W latach 2017–2018 Szwajcaria sprawowała przewodnictwo w Międzynarodowym Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (International Holocaust Remembrance Alliance). Wystawa jest więc częścią działań mających na celu upamiętnienie ofiar i ocalałych z Zagłady.

 

Więcej informacji na stronie MOCAK-u.