Tropikalny „Chidusz” 9/2017: Sprawiedliwi, polityka historyczna i sztuczne mięso
Co się stało w zoo?
Na okładce tropikalna dżungla, a w niej nie tylko egzotyczne zwierzęta i roślinność, ale także galeria postaci, od Supermana po ortodoksyjnego rabina i zakonnicę. To nawiązanie do ceremonii wręczenia nagród im. Żabińskich, która we wrześniu odbyła się w warszawskim zoo, miejscu, gdzie podczas wojny Antonina i Jan Żabiński ratowali Żydów. Przyglądamy się nie tylko powodom, które sprawiły, że na uroczystości nie pojawiła się córka patronów oraz członkowie większości organizacji żydowskich, ale również nieprawidłowościom i niedomówieniom związanym z zasadami przyznawania wyróżnienia. To jednak nie koniec tematów związanych ze Sprawiedliwymi.
W Koźminku aniołki przyszły na herbatę
To opowieść o ratujących, którzy nie zostali odznaczeni żadną nagrodą i teoretycznie mogliby zostać wyróżnieni np. nagrodą im. Żabińskich albo medalem Yad Vashem. Poruszające losy żydowskich i nieżydowskich rodzin z Koźminka pod Kaliszem to historia ludzkiej odwagi, determinacji, dobroci, ale też strachu i podłości.
Leksykon pojęć historycznych Tomasza Panfila
O lubelskim historyku (i pracowniku IPN-u) zrobiło się głośno po artykule w „Gazecie Polskiej”, w którym dość osobliwie opowiadał dzieje Żydów w Polsce. Niedługo po tej publikacji Tomasz Panfil otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej z rąk minister Anny Zalewskiej. I choć media mocno zainteresowały się ostatnimi publikacjami Panfila, okazało się, że wykładowca KUL-u od lat prowadzi różnego rodzaju prelekcje i wykłady w całej Polsce, podczas których próbuje dotrzeć do prawdy. „Leksykon” jest swoistą próbą zrozumienia narracji historycznej Tomasza Panfila na przykładzie kilkudziesięciu wybranych pojęć, których historyk używał podczas publicznych wystąpień na przestrzeni ostatnich lat.
Ponadto:
- Izraelskie cheeseburgery, które już niedługo zrewolucjonizują koszerność
- Historia Michała Kaleckiego, światowej sławy żydowskiego ekonomisty, o którym mało kto pamięta
- Historia filmu „Nadchodzimy!” Aleksandra Forda, którego nie dopuściła do kin cenzura międzywojnia i swoją premierę miał dopiero w tym roku
- Kolejne opowiadania Mendla Mojcher Sforima oraz komentarze do Tory rabina Jonathana Sacksa
- Recenzje: „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy oraz „Odwiedziny” Hili Blum
Zapraszamy do Empików, Muzeum POLIN, CIŻ Cafe we Wrocławiu. Ponadto “Chidusz” dostępny jest do czytania w około stu bibliotekach na terenie całego kraju (każda instytucja kultury posiadająca stronę internetową może otrzymać darmową prenumeratę naszego magazynu).
Przyjemnej lektury!