„Chidusz” 1/2018: Chasydzi z Wałbrzycha

Na okładce chasydzi tańczący do popularnej piosenki „Na nach nachma Nachman me-Uman”, jednak nie w Izraelu, a w Wałbrzychu. To artystyczna wizja chasydzkiej wspólnoty Na Nach, którą w 2016 roku u podnóża zamku Książ założyła charyzmatyczna Gawri, pozostająca liderką i religijną przywódczynią grupy. Wspólnoty Na Nach na świecie kojarzone są z furgonetkami, z których chasydzi wystawiają głośniki i tańczą wokół nich do najróżniejszych brzmień współczesnej muzyki. Mniej więcej tak jak na poniższym teledysku:

Czy ulicami Wałbrzycha jeździ chasydzka furgonetka? O tym w reportażu Michała Bojanowskiego.

Oprócz tego w numerze:

  • W sprawie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej wypowiedziały się już właściwie wszystkie istotniejsze światowe media, badacze Zagłady i przywódcy organizacji żydowskich, dlatego w tym numerze nie skupiamy się na analizie kryzysu, jaki wywołała ustawa, piszemy natomiast o niektórych opiniach na temat tego kontrowersyjnego prawa. Więcej uwagi poświęcimy mu w kolejnym, marcowym wydaniu.
  • O kobietach w społecznościach chasydzkich rozmawiamy z prof. Marcinem Wodzińskim, którego książka „Hasidism. Key Questions” ukaże się w lipcu nakładem wydawnictwa Oxford University Press. W reportażu dotyczącym wałbrzyskich chasydów Gawri odwołuje się do mitycznych początków ruchu chasydzkiego i roli, jaką odgrywały w nim kobiety. Profesor Wodziński nie pozostawia złudzeń: kobiet w chasydyzmie do XX wieku w ogóle nie było.

 

ustawa-ipn-polskie-obozy-koncentracyjne-wlodek-goldkorn-dziecko-w-sniegu-wydawnictwo-czarne-chasydyzm-marcin-wodzinski-protestanci-antysemityzm-marcin-luter-03

 

  • Rafał Hetman zabiera nas w kolejną podróż do Izbicy. Brat bohaterki reportażu kopał fundament pod werandę i znalazł po-żydowski skarb, za który rodzina kupiła sobie po-żydowski dom. Taka ciekawostka.
  • Gdzie zaczyna się teologiczna droga niemieckiego Kościoła protestanckiego do Zagłady? Historię protestanckiego antysemityzmu od czasów Lutra opowiada Anders Gerdmar, teolog i wykładowca Nowego Testamentu, rektor Skandynawskiej Wyższej Szkoły Teologicznej w Uppsali.
  • 1 stycznia 2018 roku zmarł Grzegorz Szyjewicz, wieloletni skarbnik gminy żydowskiej we Wrocławiu. „Pan Grzesiu” to kolejna opowieść, która ukazuje skomplikowane wojenne i powojenne żydowskie losy.
  • Ponadto: recenzja albumu Agnieszki Traczewskiej „Powroty. Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych”, fragmenty wyjątkowej jidyszowej gazety „Jidisze Cajtung” z obozu dla dipisów w Landsberg am Lech w Niemczech oraz dwie historie purimowe rabina Jonathana Sacksa: „Terapeutyczna radość Purim” oraz „Ukryte wołanie Boga”.

 

Zapraszamy do Empików na terenie całej Polski, księgarni MHŻP POLIN, Żydowskiego Instytutu Historycznego i CIŻ Cafe we Wrocławiu. Polecamy prenumeratę indywidualną (99 zł) oraz bezpłatną prenumeratę dla instytucji, które posiadają aktywne strony internetowe. Czytaj więcej o projekcie darmowych prenumerat.