Malowane ptaki i holokaust zwierząt

Na okładce wakacyjnego numeru jest Malowany ptak zadziobywany przez swoje własne stado. Po pierwsze dlatego, że przyglądamy się spektaklowi Mai Kleczewskiej, koprodukcji Teatru Polskiego w Poznaniu i Teatru Żydowskiego w Warszawie. Po drugie, przygotowaliśmy na wakacje wyjątkowy Atlas obrońców zwierząt. Atlas, którego kluczowym słowem jest holokaust zwierząt, czyli codzienna zagłada, jaka dokonuje się w rzeźniach na całym świecie.

holocaust-of-the-animals-holokaust-zwierzat-malowany-ptak-maja-kleczewska-recenzja-teatr-polski-w-poznaniu-teatr-zydowski-jerzy-kosinski-zydzi-w-argentynie-jonathan-sacks-miss-holocaust-dror-burstein
Ponadto w numerze: konkurs piękności dla kobiet ocalałych z Zagłady; izraelska młodzież na kontrowersyjnych wycieczkach w Polsce; argentyńskie prostytutki z Europy Wschodniej; żydowscy bankierzy z Odessy; recenzja „Dwóch niedźwiedzic” Meira Shaleva; niepublikowane po polsku opowiadania Drora Bursteina; komentarze do Tory rabina Jonathana Sacksa; przegląd czerwcowych wydarzeń ważnych i ciekawych.

 

„Niderszlezje” po polsku

Na wakacyjny „Chidusz” składają się aż dwie gazety. Wraz ze studentami judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowaliśmy tłumaczenie kompletnego numeru „Niderszlezje”, powojennej jidyszowej gazety, która powstawała na Włodkowica we Wrocławiu. Wydanie z marca 1950 roku, które wybraliśmy do tłumaczenia, poświęcone jest kobietom. Międzynarodowy Dzień Kobiet stał się okazją do pokazania nowoczesnej kobiety, aktywnie odbudowującej Dolny Śląsk. Panie z poszczególnych zakładów produkcyjnych wyzywają się na pojedynki w wypracowywaniu norm, by uczcić w ten sposób swoje święto i miejsce, jakie mogły zająć w powojennym społeczeństwie. Ale „Niderszlezje” to też opowieść o ważnych spotkaniach redaktorów gazetek ściennych, czy o szkodniku „Srebrne szczypce”, który omal nie zniszczył upraw herbaty w Gruzji.

 

Prenumeratorzy powinni spodziewać się „Chiduszu” przed weekendem, zaś do salonów Empik zapraszamy od poniedziałku. Przyjemnej lektury!