Odkryj żydowski Paryż północy z aplikacją “Warszawa Warsze”

Plac Grzybowski, plac Żelaznej Bramy, Tłomackie, Rymarska, Przejazd czy Nowolipki – Muzeum POLIN uruchomiło nową aplikację mobilną „Warszawa, Warsze”, będącą rozwinięciem wystawy o tym samym tytule. Umożliwia ona poznanie żydowskiej Warszawy – jej codziennego i klubowego życia. Przy wtórze żydowskich melodii odkrywamy wielowarstwową strukturę Paryża północy, jak określała miasto nad Wisłą jidyszowa piosenka w wykonaniu Oli Lilith – Cederbaum.

Dzięki aplikacji rozpoznajemy we współczesnym mieście obiekty i elementy nieistniejące, poszczególne jego warstwy, dzięki czemu możemy poznać i zrozumieć wielokulturowe oblicze Warszawy. Możemy zastanowić się, co spowodowało tak różnorodne ukształtowanie stolicy w wielu aspektach – historycznym, kulturowym i socjologicznym.

Trasa spaceru po żydowskiej Warszawie

Trasa spaceru po żydowskiej Warszawie

Spacer łączy trzy charakterystyczne obszary żydowskiego osadnictwa w Warszawie. Plac Za Żelazną Bramą to teren, wokół którego Żydzi mieszkali „z dziada pradziada” kultywując swą odmienność kulturową, etniczną i religijną, przy jednoczesnym świadczeniu usług i handlu pozostałym mieszkańcom Warszawy. Tłomackie i okolice placu Bankowego od połowy XIX wieku związane były z aktywnością inteligencji żydowskiej, pierwotnie skupionej przy synagodze na Tłomackiem, a następnie przy Bibliotece Judaistycznej i w klubie na Tłomackiem 13. Najbardziej różnorodny teren stanowią ulice dawnej dzielnicy północnej, którą w dużym stopniu ukształtowała ludność napływowa m. in. z carstwa rosyjskiego tzw. litwacy. Odbiorca przy poszczególnych punktach w przestrzeni miasta może zauważyć tę różnorodność i jej wpływ na współczesny kształt oraz charakter stolicy. Aplikacja z pewnością zainteresuje zarówno mieszkańców Warszawy, jak i jej gości. Będzie pomocna dla wszystkich chcących poznać i zrozumieć miasto i jego specyficzny rozwój.

Nowa aplikacja mobilna MHŻP POLIN "Warszawa Warsze"

Aplikacja dostępna jest w sklepie Google Play oraz Apple.