Kwartalnik „Chidusz”

Drodzy Czytelnicy!

W dziesiątym roku istnienia „Chidusz” staje się kwartalnikiem. W 2023 roku wydamy cztery numery – w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. Objętościowo będą one jednak odpowiadały aż ośmiu dotychczasowym wydaniom – każdy będzie liczył po około 120 stron. Skorygujemy nieco format, zmienimy też papier. Przede wszystkim jednak zaprosimy do współpracy wiele nowych osób – tak aby w każdym numerze czekało na Was dwa razy więcej artykułów, wywiadów i najlepszej literatury żydowskiej.

Choć zmiana bezpośrednio wynika z faktu, że Departament Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWiA nie przyznał nam dotacji, jesteśmy przekonani, że przekształcenie w kwartalnik jeszcze bardziej podniesie jakość „Chiduszu” oraz zwiększy dostępność naszego magazynu. Mówi się, że przemiana w kwartalnik to często ostatnia prosta na drodze do śmierci czasopisma. Dla nas jednak jest to zastrzyk nowej energii do tworzenia jeszcze lepszego wydawnictwa. Mamy nadzieję, że z przyjemnością sięgnięcie po nowy „Chidusz” i sami się przekonacie, że jest to zmiana na lepsze. 

„Chidusz” istnieje dzięki wielu ludziom dobrej woli. Chcemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim naszym Patronkom, Patronom i Darczyńcom – to dzięki Wam „Chidusz” wchodzi w jubileuszowy, dziesiąty rok istnienia. Listę Darczyńców publikujemy tutaj oraz w poszczególnych wydaniach naszego magazynu. 

Szczególnie dziękujemy naczelnemu rabinowi Polski Michaelowi Schudrichowi, który jest dla nas ogromnym wsparciem. Rabin Schudrich w ostatnich trudnych miesiącach wykazał się zrozumieniem, cierpliwością i – co najważniejsze – doprowadził do tego, że „Chidusz” nadal będzie istniał. Nieoceniona jest również pomoc, jakiej udziela nam Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu – bardzo serdecznie dziękujemy za hojne wsparcie, które trwa już dziesiąty rok. Oprócz dotacji na wydawanie czasopisma gmina nieodpłatnie udostępnia naszej fundacji biuro, dlatego dziękujemy podwójnie! Wyrazy wdzięczności składamy także dwóm organizacjom, które wspierają nas od wielu lat – Dutch Jewish Humanitarian Fund oraz Taube Philanthropies. Dziękujemy też Wrocławskiemu Instytutowi Kultury, który udziela nam dotacji w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego (dawniej był to projekt Strefy Kultury Wrocław). Dziękujemy za zaufanie i podzielanie naszego przekonania, że różnorodna prasa żydowska jest dużą wartością. 

Tymczasem zapraszamy Was w dalszą, fascynującą podróż w głąb kultury żydowskiej. W tym roku dokończymy tłumaczenie Aguny Chaima Gradego – w sam raz na 700. urodziny Wilna, w którym toczy się akcja tej wyjątkowej powieści. Dokończymy także publikację esejów Judith Plaskow z książki Nadejście Lilit oraz zaprezentujemy dalsze losy bohaterów W lasach polskich, „najpiękniejszej polsko-żydowskiej powieści” Josefa Opatoszu. Wrócimy także do pytań do rabina. Jeśli interesują Was jakieś judaistyczne zagadnienia, przesyłajcie pytania na redakcja@chidusz.com (z tytułem „Pytanie do rabina”). Na wybrane z nich odpowiedzi udzieli rabin Michael Schudrich. To jednak tylko część zmian, jakie dla Was przygotowaliśmy. Będą też niespodzianki – w końcu mamy okrągłe urodziny!

Zachęcamy Państwa do prenumeraty – to najwygodniejszy i najtańszy sposób zakupu „Chiduszu”.

 

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Redakcja