“Poprzednie życie” na Nowych Horyzontach
„Poprzednie życie” to pierwszy film sekcji izraelskiej na festiwalu T-mobile Nowe Horyzonty.
Zagłada, rodzice, którzy milczą, tajemnice, które na powierzchnię wypływają w najmniej oczekiwanych okolicznościach – czytaliśmy i oglądaliśmy takie historie wiele razy. Ta, którą wyreżyserował Avi Nesher, posiada standardowy zestaw elementów, które choć brzmią nieprawdopodobnie, wydarzyły się naprawdę. Płaczące dziecko uduszone przez własnego ojca, kiedy naziści plądrowali miejsce kryjówki. Żona i syn, którzy zginęli i nigdy się o nich nie mówi. Tytułowe poprzednie życie, którego się nie wspomina.
Nie spodziewajmy się filmu odkrywczego, czy wybitnego. To po prostu ładna historia – czasami wzruszająca, czasami śmieszna.
Sephi studiuje śpiew, marzy o komponowaniu, choć jej nauczyciel wmawia jej, że to bez sensu („Ile znasz kobiet kompozytorek?”). Jej starsza siostra Nana mieszka ze swoim mężem i razem prowadzą gazetę, która choć daje zarobek, to nie spełnia ich artystycznych ambicji (tytułowy artykuł o „najeździe” Szwedek na kibuce ilustrowany jest zdjęciem kobiety z nagim biustem). Mimo że uważana za inteligentniejszą, wciąż zazdrosna o młodszą Sephi, także dlatego, że jej mąż wydaje się mieć do siostry słabość. Zimą 1977 roku Sephi ze swoim chórem wyjeżdża do Berlina i tam, podczas koncertu, spotyka kobietę, która wykrzykuje jej, że jej ojciec, Baruch Milch, poważany ginekolog, to morderca. Sephi mówi o wszystkim Nanie i zostaje, trochę wbrew sobie, wciągnięta w jej prywatne śledztwo, mające na celu dowieść, kim naprawdę jest ich ojciec. Po drodze czeka je konfrontacja nie tylko z nim, ale też z rodziną Agnieszki – starszej pani, która zaatakowała Sephi w Berlinie, i której rodzina ukrywała doktora Milcha na polskiej wsi.
Mocną stroną filmu jest muzyka, a zdecydowanie najbarwniejszą jego postacią Nana, której ironicznego humoru trudno nie polubić. Chociażby dlatego warto go zobaczyć. W najbardziej banalnych słowach można byłoby powiedzieć, że to historia o tym, jak ważne jest poznanie prawdy (pokolenie dzieci) i przebaczenie (pokolenie rodziców).
„Poprzednie życie”, reż. Avi Nesher, Izrael 2016. Podczas MFF T-Mobile Nowe Horyzonty film można zobaczyć jeszcze 7.08 o godz. 9:45