18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej KAMERA DAWIDA

18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej – KAMERA DAWIDA odbędzie się w tym roku online w dniach 16-22 listopada 2020 roku. Przez 7 dni obejrzymy ponad 40 filmów, w tym 30 polskich premier fabuł i dokumentów pokazywanych na międzynarodowych festiwalach. Głównym partnerem wydarzenia jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a głównym partnerem w internecie został w tym roku portal Ninateka.pl. Filmy będą prezentowane również na kanele festiwalu na Vimeo, a także na portalu Tok FM.pl. Dzięki temu rozwiązaniu wydarzenie będą mogli śledzić nie tylko widzowie w Warszawie, ale także odbiorcy z całej Polski. Platformy internetowe pozwalają dostosować program festiwalu do indywidualnych potrzeb. 

Filmy i pozostałe materiały audiowizualne będą publikowane w blokach 48 godzinnych na portalu Ninateka.pl (16, 18 i 20 listopada) oraz na kanale WJFF na Vimeo (17, 19 i 21 i 22 listopada). Na portalu Tok FM.pl filmy będą obecne przez 7 dni festiwalu. Jak co roku organizatorzy przygotowali dla widzów stałe sekcje poświęcone kinu izraelskiemu, niemieckiemu oraz jidysz. Nie zabraknie też akcentów kulinarnych, które zawsze cieszą wyjątkowym zainteresowaniem festiwalowej publiczności. W programie znajdą się także rozmowy z twórcami, warsztaty i spotkania. Cały program tutaj.

Wydarzenie uświetni polska premiera filmu Non Odiare w reżyserii Maura Manciniego (Vimeo WJFF.pl FILM OTWARCIA) . Obraz miał swoją premierę w niedzielę 6 września w prestiżowej sekcji Międzynarodowego Tygodnia Krytyków na Festiwalu w Wenecji. W filmie została poruszona problematyka odradzającego się we Włoszech faszyzmu. Autorem zdjęć do tej polsko-włoskiej produkcji jest Mike Stern Sterzyński.

W tym roku Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl przyznała dwie Honorowe Kamery Dawida Marianowi Turskiemu za „nieoceniony wkład w odbudowę życia żydowskiego w Polsce, odbudowę kapitału społecznego w Polsce oraz walkę z ksenofobią i antysemityzmem” i Aviemu Nesherowi „za całokształt twórczości i wybitny wkład w izraelską kinematografię”. W programie festiwalu znajdzie się retrospektywa filmów Avi Neshera, a jego film Cena prawdy / The Other Story uświetni tegoroczną galę zamknięcia festiwalu. W programie wydarzenia znajdą się też inne obrazy tego reżysera „Poprzednie życie / Past Life” oraz „Sekrety / The Secrets”. Partnerem pokazów Avi Nesher jest Ambasada Izraela w Polsce. 

 

Ninateka / wybrane filmy: 

Festiwal zagości na portalu Ninateka.pl już 11 listopada. Będzie można wtedy obejrzeć filmy „W Ciemności” Agnieszki Holland i „Kto napisze naszą historię” Roberty Grossman. Będzie to wstęp do webinarium z reżyserkami tych filmów, który Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej organizuje we  współpracy z Fundacją Taubego. Na portalu Ninateka.pl pokazany zostanie jeszcze między innymi: „Past Life” i „The Secrets” Avi Neshera, „Hen i wojna”, „IN YOUR EYES” Baraka Heymana, „Hollywood’s Second World War” (reż. Jascha Hannover), „Dzień Gniewu” (reż. Jacek Raginis-Królikiewicz), „Jidysz” (reż. Nurith Aviv), „Dzieci z Windermere” (reż. Michael Samuels). W trakcie 7 dni festiwalu na portalu Ninateka.pl pojawi się 19 filmów.

 

Webinar z Agnieszką Holland i Robertą Grossman / Pokazy przedfestiwalowe 18. WJFF

Od 11 listopada widzowie będą mogli zobaczyć dwa szczególne filmy, które stworzyły dwie wybitne postaci: Agnieszki Holland – „W ciemności” i Roberta Grosman „Kto napisze naszą historię”.

Pokazy te poprzedzą webinar „Z drugiej strony kamery / Narracje polsko-żydowskie” który odbędzie się 18 listopada. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Taubego. 

ZAPISY NA WEBINAR: https://taubejewishheritagetours.activehosted.com/f/105

 

Filmy 18. WJFF na Tok FM.pl

W ramach festiwalu zostanie pokazanych ponad 40 filmów. Dwa z nich pojawią się przez cały czas trwania wydarzenia od 16 do 22 listopada na TOK FM.pl. To „Złota” Tomasza Knittela, która otrzymała Nagrodę Specjalną na 17. Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej i „Prawdziwa Fauda” film dokumentalny Orena Rosenfelda, który jako jedyny miał okazję wejść na plan hitowego serialu, który dzięki Netflixowi podbił cały świat. 

Pełen program festiwalu wraz z datami premier poszczególnych filmów na: www.wjff.pl 

Wszystkie pokazy i wydarzenia są BEZPŁATNE i dostępne na terenie całej Polski.