Zamach terrorystyczny w synagodze w Pittsburghu

„Musimy wzmóc wysiłki w zwalczaniu antysemityzmu i rasizmu, gdziekolwiek się pojawiają. 100% poparcia dla tolerancji. 0% tolerancji dla nienawiści”, napisał po zamachu w Pittsburghu Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Drzwi konserwatywnej synagogi Drzewo Życia w Pittsburghu są otwarte w każdy szabat, bo o 9:45 zaczyna się tam poranne nabożeństwo. Nie ma ochrony ani policji, pojawia się tylko w czasie najważniejszych świąt. Robert Bowers, zidentyfikowany jako sprawca sobotniego ataku, wybrał tę kongregację jako cel swojego ataku prawdopodobnie już kilkanaście dni wcześniej. HIAS (Hebrajskie Stowarzyszenie Pomocy Imigrantom) – amerykańska organizacja istniejąca od 1881 roku, początkowo zajmująca się pomocą żydowskim imigrantom, a obecnie wszystkim uciekinierom z krajów dotkniętych wojną, klęską głodu, czy prześladowaniami – opublikowała wtedy na swojej stronie internetowej listę synagog, w których odbyć się miał Narodowy Szabat dla Uchodźców. Inicjatywa ta miała na celu „pogłębienie zrozumienia współczesnego kryzysu uchodźczego” i skłonienie lokalnych społeczności żydowskich do zastanowienia się nad swoimi osiągnięciami w zakresie pomocy uciekinierom i podjęcia nowych działań. Synagoga Drzewo Życia znajdowała się najbliżej domu Bowersa, 46-letniego kolekcjonera broni, który od 1996 roku legalnie nabył aż sześć pistoletów. Tuż przed atakiem Bowers miał napisać na portalu Gab (platformie stworzonej jako przeciwwaga dla Twittera, wyznającej zasadę nieograniczonej niczym wolności słowa i będącej medium używanym w dużym stopniu przez ruchy Białych Suprematystów): „HIAS lubi sprowadzać najeźdźców, którzy zabijają naszych ludzi. Nie mogę siedzieć i czekać, patrząc, jak moi ludzie są masakrowani. Pieprzyć wasze poglądy, wchodzę do akcji”. Od stycznia tego toku Bowers miał regularnie publikować antysemickie i pełne mowy nienawiści posty, między innymi takie: „Otwórzcie oczy! To brudni DIABELSCY żydzi Sprowadzają Brudnych DIABELSKICH Muzułmanów do tego kraju!” [pisownia oryginalna]. Przypisuje mu się posiadanie większej ilości kont propagujących podobne treści.

W wyniku brutalnego ataku Bowersa w pittsburskiej synagodze zginęło jedenaście osób, co najmniej kilka zostało rannych. Sam zamachowiec został postrzelony i ujęty przez policję – w stabilnym stanie przebywa obecnie w szpitalu. Podczas pojmania miał wykrzykiwać antysemickie komentarze.

Atak na synagogę miał miejsce w tym samym tygodniu, w którym do domów prominentnych demokratycznych polityków w Stanach Zjednoczonych zostały rozesłane pocztą bomby. Pierwszą przesyłkę otrzymał w poniedziałek żydowski multimilioner George Soros, szef Open Society Foundations, zaangażowany w działalność prodemokratyczną i nienawidzony przez radykalną prawicę, oskarżającą go m.in. o sprowadzanie do Europy uchodźców.

Według amerykańskiej Ligii Przeciwko Zniesławieniom w 2017 roku doszło w Stanach Zjednoczonych do prawie dwóch tysięcy przypadków nękania, wandalizmu i przemocy fizycznej wobec Żydów i żydowskich instytucji. To wzrost o prawie 60% w stosunku do poprzedniego roku.