Przestrzeń obrazu. Żydowskie filmy w Krakowie

Muzeum Żydowskie Galicja po raz czwarty organizuje przegląd filmów o tematyce żydowskiej. Pokazy będą odbywały się w dniach 24-28 czerwca, głównie w muzeum, ale i w plenerze na krakowskim Kazimierzu. Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny.

 

Jako pierwszy film zobaczymy „Menashego” Joshuy Z. Weinsteina – zwycięzcę i uczestnika wielu międzynarodowych festiwali (w tym wrocławskich Nowych Horyzontów, gdzie rywalizował w konkursie głównym). To film w dużej mierze nakręcony w jidysz, a rozgrywający się w środowisku chasydów z Brooklynu. Opowiada historię wdowca, typowego nieudacznika (charakter znany z literatury jidysz), który sam chciałby wychowywać swojego syna, ale nie pozwala mu na to rodzina – przynajmniej dopóki się nie ożeni. „The New York Times” określił film jako „delikatną komedię”.

Pokaz w niedzielę, 24. czerwca, o godz. 21:00 na placu przed Starą Synagogą w Krakowie

 

 Wiele nagród zdobył również kolejny film prezentowany w krakowskim przeglądzie – „Droga Aszera” (znany także pod angielskim tytułem Scaffolding). To historia kończącego liceum buńczucznego nastolatka, który dzięki swojemu nauczycielowi zaczyna przechodzić pozytywną przemianę i uczyć się do egzaminów. Wkrótce nauczyciel Aszera popełnia samobójstwo, a chłopak znowu nie może sobie poradzić nie tylko ze szkolną rzeczywistością.

Pokaz w poniedziałek, 25. czerwca, o godz. 19:00 w Muzeum Żydowskim Galicja.

 

Choć o „Foxtrocie” w reżyserii Samuela Maoza głośno było za sprawą Srebrnego Lwa, którego film zdobył na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji, w Polsce nie trafił do szerszej dystrybucji. „Foxtrot” to surrealistyczna opowieść o młodym żołnierzu Jonathanie i jego rodzicach, którym przyjdzie zmierzyć się ze śmiercią syna. „Odważne spojrzenie na stratę i żałobę”, pisał o filmie Los Angeles Times”.

Pokaz we wtorek, 26. czerwca, o godz. 19:00 w Muzeum Żydowskim Galicja.

 

W 50. rocznicę Marca ’68 nie mogło w programie zabraknąć filmu nawiązującego do tamtych wydarzeń. „Perecowicze” w reżyserii Sławomira Grünberga opowiadają o losach uczniów żydowskiej szkoły im. I.L. Pereca w Łodzi. Jej absolwentami byli m.in. architekt Daniel Libeskind i pisarz Henryk Grynberg.

Pokaz we czwartek, 28. czerwca, o godz. 19:00 w Muzeum Żydowskim Galicja. Po pokazie spotkanie z reżyserem.

 

Pełen program przeglądu poniżej. Jesienią niektóre z filmów zostaną pokazane także w mniejszych małopolskich miejscowościach.

przestrzen-obrazu-final