Program Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha

06/06/2015 Sobota KLEZMERSKA HAWDALA

22:33 KONCERT: MOJŠE BAND /Słowacja/
Synagoga, bilety: 40 zł, 30 zł

07/06/2015 Niedziela JARMARK | KULINARIA

10:00 JARMARK ŻYDOWSKI
Dziedziniec, wydarzenie całodniowe, wstęp wolny

10:30 SPACER ŚLADAMI MUZYKÓW ŻYDOWSKIEGO WROCŁAWIA
prowadzą członkowie Koła Naukowego „Sznirele Perele” /Uniwersytet Wrocławski/
Zbiórka przed Sceną Kameralną Teatru Polskiego (ul. Świdnicka 28), wstęp wolny

10:45 OTWARCIE MINIGIEŁDY MUZYKI ŻYDOWSKIEJ
Dziedziniec

11:00 WARSZTATY TAŃCA DLA DZIECI
prowadzi Marta Koronkiewicz
Dziedziniec, wstęp wolny

12:00 KONCERT POŁUDNIOWY: JAROSŁAW PIETRZAK (skrzypce), JULITA PRZYBYLSKA-NOWAK
(fortepian)
w programie: kompozycje Josepha Achrona
Synagoga, bilety: 10 zł

13:00 RÓŻNE OBLICZA MUZYKI ŻYDOWSKIEJ
wykład prof. dr hab. Bożeny Muszkalskiej /Katedra Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego/
Szul, wstęp wolny

14:00 SPOTKANIE PO LATACH. IZRAEL I POLSKA 25 LAT PO WZNOWIENIU STOSUNKÓW
DYPLOMATYCZNYCH
wykład Mateusza Pigonia, dyrektora Departamentu Kultury w Ambasadzie Izraela w RP /Warszawa/
CIŻCafe, wstęp wolny

15:00 SEKRETY ŻYDOWSKIEJ KUCHNI
warsztaty kulinarne prowadzi Mira Gawłowicz /restauracja Sarah/
Stołówka, wstęp: 30 zł /zapisy: p.zadworny(at)proarte.org.pl/

16:00 OPOWIEŚĆ SYMCHY KELLERA O SZLOMO CARLEBACHU
Szul, wstęp wolny

17:00 CZEKOLADOWE WARSZTATY — ZRÓB SOBIE WYMARZONĄ TABLICZKĘ KOSZERNEJ
CZEKOLADY
prowadzi Grzegorz Meisel /Słodka Manufaktura Leona/
Cocofli, wstęp: 50 zł /zapisy: p.zadworny(at)proarte.org.pl/

18:00 KONCERT GALOWY — BENEFIS JERZEGO KICHLERA
ICCHAK HOROWITZ /Kraków/ — kantor, WALENTYN DUBROWSKI /Kraków/ — fortepian, PIOTR BARON —
saksofon, MAGDALENA DYNOWSKA — sopran, PIOTR BUNZLER — tenor, PIOTR ROJEK — organy, CHÓR
SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM, STANISŁAW RYBARCZYK — dyrygent
Synagoga, bilety: 50 zł, 40 zł

21:30 WIECZORNE NIGUNY
prowadzi Symcha Keller /Gmina Żydowska w Łodzi/
CIŻ Cafe, wstęp wolny

08/06/2015 Poniedziałek

12:00 WROCŁAWIANIE ODKRYWAJĄ SWÓJ SKARB – KOLEKCJA SARAVALA
wykład dr. Jana Pawła Woronczaka /Uniwersytet Wrocławski/ i Jerzego Kichlera
Aula Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej, ul. św. Jadwigi 12, wstęp wolny

13:00 PREZENTACJA KOLEKCJI SARAVALA
Biblioteka Uniwersytecka, Oddział Rękopisów,
ul. św. Jadwigi 3/4, wstęp wolny
zapisy na prezentację podczas wykładu

16:00 WARSZTATY JĘZYKA HEBRAJSKIEGO
prowadzi Tomasz Duda
Szul, wstęp wolny

17:00 KOL ISZA — GŁOS KOBIETY
wykład Belli Szwarcman-Czarnoty /Miesięcznik Midrasz, Warszawa/
Stołówka, wstęp wolny

18:00 SPOTKANIE AUTORSKIE Z SABINĄ BARAL /San Francisco, USA/
CIŻ Cafe, wstęp wolny

20:00 KONCERT: PROJEKT „BERJOZKELE” — KOŁYSANKI I PIEŚNI WIECZORNE — OLA BILIŃSKA /Warszawa/
Synagoga, bilety: 40 zł, 30 zł

21:30 WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA
prowadzi Marta Koronkiewicz
Dziedziniec, wstęp wolny

09/06/2015 Wtorek

12:00 OTWARCIE WYSTAWY „MUZEUM NA KÓŁKACH” MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN
Plac Solny, wstęp wolny

15:00 WARSZTATY JĘZYKA HEBRAJSKIEGO
prowadzi Tomasz Duda /Zakład Studiów Żydowskich UWr/
Szul, wstęp wolny

16:00 WARSZTATY JĘZYKA JIDYSZ
prowadzą dr Joanna Lisek /Zakład Studiów Żydowskich UWr/ i Marzenna Wojak /Akademia Muzyczna we Wrocławiu/
II balkon, wstęp wolny

17:00 POKAZ FILMU „MINKOWSKI | SAGA” I PANEL DYSKUSYJNY
po filmie panel dyskusyjny z udziałem Katarzyny Kaczorowskiej /Gazeta
Wrocławska/, Aleksandra Gleichgewichta /Gmina Żydowska
we Wrocławiu/ oraz Iliasa Wrazasa /Uniwersytet Wrocławski/
Mañana, wstęp wolny

18:00 LIA ROTBAUM — POLSKA FELSENSTEIN
wykład dr. Andrzeja Wolańskiego /Akademia Muzyczna we Wrocławiu/
Szul, wstęp wolny

20:00 KONCERT: ANASHIM — SEKRETNY OGRÓD — MARTA GZOWSKA-SAWICKA /Teatr Polski, Bielsko-Biała/
Synagoga, bilety: 50 zł, 40 zł

21:30 WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA
prowadzi Marta Koronkiewicz
Dziedziniec, wstęp wolny

10/06/2015 Środa

16:00 WARSZTATY JĘZYKA JIDYSZ
prowadzą dr Joanna Lisek i Marzenna Wojak
II balkon, wstęp wolny

17:00 OBRAZ MIŁOŚCI W JIDYSZOWEJ POEZJI LUDOWEJ
wykład dr Joanny Lisek
Szul, wstęp wolny

18:00 CO TO JEST CHAZANUT? ŚPIEW I RECYTACJA W LITURGII ŻYDOWSKIEJ
wykład Krzysztofa Korzonkowskiego /Gmina Żydowska we Wrocławiu/
CIŻ Cafe, wstęp wolny

20:00 KONCERT: MUZYCZNI PIRACI — DI GRINE KUZINE /Niemcy/
Synagoga, bilety: 60 zł, 45 zł

21:30 POKAZ FILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY”
we współpracy z Muzeum Współczesnym Wrocław
II balkon, wstęp wolny

11/06/2015 Czwartek

16:00 WARSZTATY JĘZYKA LADINO
prowadzi dr Agnieszka August-Zarębska /Filologia Hiszpańska, Uniwersytet Wrocławski/
II balkon, wstęp wolny

17:00 OPOWIEŚĆ JERZEGO KICHLERA O WROCŁAWSKICH KANTORACH
Szul, wstęp wolny

18:00 MUZYKA W KULTURZE SEFARDYJCZYKÓW
wykład dr Agnieszki August-Zarębskiej
Szul, wstęp wolny

20:00 KONCERT: PIEŚNI ŻYDOWSKIEGO POLESIA — OLGA MIELESZCZUK /Warszawa — Jerozolima/
Synagoga, bilety: 50 zł, 40 zł

21:30 POKAZ FILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY”
we współpracy z Muzeum Współczesnym Wrocław
II balkon, wstęp wolny

12/06/2015 Piątek

AFTERPARTY: KLEZMER-VINYL
DJ Czarny Latawiec
Mañana, wstęp wolny