Wrocławskie obchody 74. rocznicy powstania w getcie warszawskim

We środę, 19 kwietnia 2017 roku przypada 74. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przede wszystkim zapraszamy na uroczystości przy płycie pamiątkowej na placu Bohaterów Getta Warszawskiego O GODZINIE 13:00 (przejście z ulicy Kazimierza Wielkiego w stronę Placu Solnego).

Wrocławski pomnik bohaterów powstania getta warszawskiego /. fot. Żydowski Wrocław w turyńskim obiektywie

Wrocławski pomnik bohaterów powstania getta warszawskiego /. fot. Żydowski Wrocław w turyńskim obiektywie

PONIŻEJ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WYDARZEŃ:

 

powstanie-w-getcie-warszawskim-ghetto-warsaw-uprising-commemoration-chidusz-magazyn-zydowski-jewish-magazine-chidusz

Po ceremonii przy pomniku powstańców getta zapraszamy na dalsze wydarzenia. Rozpocznie je spotkanie z Andrzejem Soleckim, którego rodzina niedawno została odznaczona tytułem Sprawiedliwi wśród narodów świata. Historię Soleckich opisujemy w kwietniowym numerze “Chiduszu” [kliknij po szczegóły].

Zaś o godz. 17:30 w Mleczarni odbędzie się pokaz oscarowego filmu „Sklep przy głównej ulicy” (1965, reż. Ján Kadár, Elmar Klos) z Idą Kamińską w roli głównej.

Przed pokazem filmu zapraszamy na wykład naszej redakcyjnej koleżanki Magdy Wójcik (doktorantki Hochschule für Jüdische Studien w Heidelbergu) “Od Mirele Efros do Rozalii Lautmanovej – wszystkie role Idy Kamińskiej” [więcej o Kamińskiej tutaj]

Bilety w cenie 5 zł. (Ewentualna rezerwacja: bilety@fbk.org.pl / tel. 692 804 540)

O czechosłowackim filmie „Sklep przy głównej ulicy” Mariusz Szczygieł pisał: Są czasy, w których idzie się wielkimi krokami w niewłaściwą stronę. I choćby ktoś postanowił iść jak najwolniej i krokami jak najmniejszymi, skutek będzie ten sam. „Nie uda ci się być przyzwoitym” – takie motto powinna mieć nowela Grosmana. Film na jej podstawie zdobył w 1966 roku Oscara, a za główną rolę jako pierwsza aktorka z krajów komunistycznych nominowana do Oscara była Polka Ida Kamińska.

sklep-przy-glownej-ulicy-grafika-uniwersalna

 

Również w środę odbędzie się otwarcie wystawy „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” o godz. 14:45 na drugim piętrze synagogi.

Wystawa opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939-1942, ocalałych dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów. Mimo, iż urodziły się z wyrokiem śmierci, a los nie szczędził im gorzkich doświadczeń, uśmiechają się do nas ze zdjęć. Dobrze przeżyli życie, które podarowali im rodzice — żydowscy i polscy.

Pomysł opowiadania historii Dzieci Holocaustu za pomocą zdjęć ich żydowskich i polskich rodziców sformułowała przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce, Joanna Sobolewska-Pyz — sama będąca ocalonym z Zagłady dzieckiem. Zestawienie archiwalnych fotografii ze współczesnymi portretami dodało wspomnieniom dzieci emocjonalnej siły i dopisało aktualne, pozytywne zakończenie. Powstała w ten sposób wystawa o życiu.

Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie „Dzieci Holokaustu” w Polsce.

Wystawa czynna będzie w kwietniu oraz w maju w godzinach otwarcia synagogi (poniedziałek-czwartek 10:00-17:00, piątek i niedziela 10:00-16:00).