Wygraj powieść Mihaila Sebastiana „Od dwóch tysięcy lat”

Zapraszamy do konkursu, w którym można wygrać jedną z najbardziej skandalicznych powieści rumuńskiego międzywojnia.

 

Powieść Mihaila Sebastiana Od dwóch tysięcy lat w tłumaczeniu Dominika Małeckiego ukazała się pod koniec kwietnia nakładem wydawnictwa Książkowe Klimaty. To drugie dzieło Sebastiana dostępne w języku polskim. Wcześniej Pogranicze wydało jego Dziennik. To właśnie za sprawą osobistych zapisków z lat 1935-1944, Sebastian zyskał międzynarodową sławę. Dziennik wydano w Rumunii dopiero w 1996 roku. Od tego czasu przetłumaczono go na wiele języków. Philip Roth postawił go obok wspomnień Anny Frank mając nadzieję, że zyska on równie wielu czytelników. Ten imponujący zapis tragedii Sebastiana warto jednak czytać wraz z Dwoma tysiącami lat. Choć jest to powieść, daje nam jednak wgląd w to, co było – jak przyznał sam autor – istotą jego życia. Książkę można czytać na wiele sposobów. To historia młodego Żyda, który perwersyjnie kocha swoich antysemickich przyjaciół. Ale też wyważona opowieść o lęku i nieuchronności.

W pewnym momencie Sebastian napisał w swoim Dzienniku: „Przypadkowo natrafiłem na kilka rozdziałów z Dwóch tysięcy lat (mój stary zwyczaj: sięgnąć na chybił trafił po jakąś książkę z półki i przeglądać ją z godzinę). O niektórych sprawach z tej mojej powieści zupełnie zapomniałem. Powtórne zetknięcie się z nimi było dla mnie prawdziwą niespodzianką. Z wyjątkiem kilku fragmentów, w których zbyt mocno akcentowany jest żydowski punkt widzenia, reszta wydaje mi się doskonała. Nie spodziewałem się tego. Byłbym bardzo zadowolony, gdybym któregoś dnia mógł ponownie wydać tę książkę (…). Nie ulega dla mnie wątpliwości, że spośród wszystkich rzeczy, jakie napisałem, ta książka na pewno się ostanie”.

Więcej na temat Sebastiana piszemy w majowym „Chiduszu” (4/2020). Tymczasem zapraszamy do konkursu. Wystarczy zrobić zdjęcie majowego „Chiduszu” i wysłać je do nas na adres: office@chidusz.com bądź opublikować pod postem konkursowym na naszym profilu facebookowym. Nasza redakcja wyłoni autorów najciekawszych zdjęć, którzy otrzymają książki. Na zdjęcia czekamy do 28 maja 2020 roku. Następnie fotografie opublikujemy na naszym facebookowym profilu i podamy informację, kto wygrał książki.

Zapraszamy do udziału w konkursie!

 

Biorąc udział w konkursie wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie przez Fundację Żydowską „Chidusz” danych osobowych koniecznych do przeprowadzenia konkursu (w tym adresu do wysyłki w przypadku wygrania książki). Wysyłając zdjęcie wyrażają Państwo zgodę na publikację fotografii oraz imienia (bądź wskazanego przez Państwa pseudonimu) na profilu facebookowym magazynu „Chidusz”. Jeden uczestnik może wygrać jedną książkę. Książki wysyłamy na terenie Polski listem ekonomicznym, nierejestrowanym. W przypadku zagubienia przesyłki przez operatora pocztowego, nie ma możliwości wysłania kolejnego egzemplarza. Przed wysłaniem do nas zdjęcia prosimy się upewnić, że są Państwo jego autorem bądź mają Państwo prawa autorskie do fotografii. Prosimy, aby nie wysyłać adresów do wysyłki wraz ze zdjęciem – poprosimy o nie dopiero po zakończeniu konkursu. Jeżeli zasady konkursu są niezrozumiałe, zapraszamy do kontaktu: office@chidusz.com.