Premiera książki “Wygnani do raju”

8 marca ukaże się książkA Krystyny Naszkowskiej „Wygnani do raju”, na którą składają się poruszające wywiady z polskimi emigrantami z 1968 roku mieszkającymi w Szwecji.

Pierwszy w Szwecji kryminolog, właścicielka jednego z najlepszych wydawnictw w Skandynawii, reporter, który rozumie Szwedów lepiej, niż oni sami, wybitny architekt, który projektował całe dzielnice Sztokholmu, dokumentalistka uhonorowana tytułem szwedzkiego fotografa roku.

wygnani-do-raju-szwedzki-azyl-krystyna-naszkowska

Wybitni lekarze, psychoanalitycy, menadżerowie. Polscy Żydzi, których wygnała z kraju antysemicka nagonka w 1968 roku rozpoczynali często od sprzedawania biletów na stacji metra, albo studiowali od początku prawie ukończone w Polsce kierunki. A jednak katastrofa – połączona często z uzasadnionym strachem, że nigdy więcej nie zobaczą swoich najbliższych – stała się dla nich bodźcem, by zacząć nowe życie. Krystyna Naszkowska dopytuje ich, jak doszło do tego, że stali się współtwórcami sukcesu Szwecji, a oni, krygując się, często odpowiadają, że mieli po prostu trochę szczęścia.

Można czytać tę książkę na różne sposoby, również jako opowieść o stracie, jaką poniosła Polska w związku z pomarcową emigracją.

 

Zapraszamy na dwa spotkania promocyjne, w których udział wezmą bohaterowie książki – Joanna Helander i Tadeusz Gruber.

 

Kraków: 7.03 (wtorek) godz. 18:00
Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC Kraków), ul. Miodowa 24

 

Warszawa: 8.03 (środa) godz. 18:00
Muzeum POLIN (klubokawiarnia), ul. Anielewicza 6

Wstęp na oba spotkania wolny.