Odpowiedź Knesetu na projekt ustawy o IPN

Izraelski Kneset zaproponował dziś zaostrzenie przepisów dotyczących negacji Zagłady. W myśl zmian przestępstwem kryminalnym będzie minimalizowanie zaangażowania nazistowskich kolaborantów w mordowanie Żydów podczas II wojny światowej. Propozycja poprawki uzyskała konieczną większość, podpisało ją 61 deputowanych ze wszystkich partii politycznych (spośród 120 osób zasiadających w Knesecie).

Według ustawy z 1986 roku za publikowanie treści negujących bądź minimalizujących Zagładę oraz za identyfikowanie się ze zbrodniarzami wojennymi grozi w Izraelu do pięciu lat pozbawienia wolności. Zmiana przepisów ma być odpowiedzią na kontrowersyjną ustawę o polskim Instytucie Pamięci Narodowej. Według izraelskich polityków polska ustawa jest próbą umniejszania roli Polaków w zbrodniach II wojny światowej i dlatego w proponowanym zapisie zmian znalazła się nie tylko ochrona prawna dla ocalałych z Zagłady, wobec których będą toczyć się postępowania w innych państwach, ale również pomoc dla nauczycieli i przewodników wycieczek do Polski, w przypadku wniesienia przeciwko nim skarg. Pomoc prawna ma być podyktowana troską, aby edukatorzy i ocaleni z Zagłady nie odstąpili od upowszechniania faktów historycznych – jak donosi portal Ynetnews.com – dotyczących polskiego udziału w zbrodniach nazistowskich.

Propozycja poprawki wyszła m. in. Yaira Lapida (Yesh Atid), który kilka dni temu przekonywał na Twitterze o istnieniu polskich obozów zagłady (“There were Polish death camps and no law can ever change that”). Innym z inicjatorów był Itzik Shmuli (Unia Syjonistyczna), który mówił dziś w Jerozolimie: “Wielu Polaków i [przedstawicieli] innych [narodów] słyszało, wiedziało i pomagało w hitlerowskich obozach śmierci. Polska próba zaprzeczania historii i zamykania ust ocalałym z Holocaustu jest odrażającą i szokującą farsą. Kolaboranci nie mogą ukrywać się za nazistami i uchylać się od ich historycznej odpowiedzialności.”

W odpowiedzi na słowa Itzika Shmuli, Yair Lapid mówił o polskiej odpowiedzialności “za śmierć milionów Żydów w Holokauście”.

Opracowane na podstawie Ynetnews.com