Historyczne oświadczenie polskich rabinów

Rada Religijna Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich: „W czasach gdy ONZ stała się forum dla wystąpień zaprzeczających więzi między Ścianą Płaczu a historią żydowską, oświadczenie Episkopatu Polski jest tym bardziej ważne i znaczące,” – czytamy w oświadczeniu, pod którym podpisał się Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski i Symcha Keller, Przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Dodatkowo, polscy rabini wyrazili swoją wdzięczność dla Episkopatu Polski za doświadczenie szacunku i tolerancji, przy wzajemnym poszanowaniu odrębności naszych wiar.

Treść całego oświadczenia tutaj.

To pierwsze w historii stosunków katolicko – żydowskich w Polsce oficjalne oświadczenie żydowskich rabinów skierowane do Kościoła katolickiego w Polsce. Tym większego znaczenia nabiera fakt, że oświadczenie napisano w tonacji życzliwości, wdzięczności i gotowości do współpracy. Jest ono odpowiedzią na List Pasterski Episkopatu Polski z okazji 50 rocznicy uchwalenia przez Kościół katolicki deklaracji Nostra Aetate o stosunku do religii niechrześcijańskichogłoszony przez Konferencję Episkopatu Polski 6 października 2015 roku. 

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich po ogłoszeniu listu rabinów z Polski wyznał w izraelskim dzienniku “The Jerusalem Post”, że treść Listu Episkopatu Polski nie była dla niego zaskoczeniem, ponieważ Kościół w Polsce w ostatnich latach coraz głośniej walczy z antysemityzmem, zachęca wiernych do studiowania judaizmu oraz ochrony żydowskich cmentarzy i miejsc spuścizny kultury żydowskiej w Polsce.

Przeczytaj odpowiedź biskupa Mieczysława Cisło na list Rabinów

List Pasterski Episkopatu Polski potępiający antysemityzm jako grzech jest ważną i cenną deklaracją o moralnej i historycznej wartości nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie – podkreślił Naczelny Rabin Polski w “The Jerusalem Post”.