Chidusz 1/2016: Szaweł, Golem, Judasz

Wybraliśmy w tym miesiącu trzech dziwaków. Do wyboru Judasza przyczynił się Amos Oz, którego powieść “Judasz” ukazała się niedawno w Polsce. Drugiego dostarczył film “Syn Szawła”, o którym rozmawiamy z odtwórcą głównej roli, Gézą Röhrigem. Trzecia postać to stary, poczciwy Golem. Dla Żydów zdecydowanie nieczłowiek, niedoskonałe dzieło rąk ludzkich, dla świata zewnętrznego niejednokrotnie kolejne, żydowskie dziwactwo.

Drugi ważny temat to obecna sytuacja w Izraelu, gdzie od września ubiegłego roku palestyńscy terroryści przeprowadzają niemal codzienne ataki na Izraelczyków. Od Rosz ha-Szany zginęło w nich 30 osób a 344 zostało rannych. O tym, jak chodzić tam ulicami, rozmawiamy z byłym wrocławskim rabinem Samuelem Rosenbergiem.

Dzięki uprzejmości Benjamina Fischera, przewodniczącego Europejskiej Unii Studentów, przetłumaczyliśmy jego oświadczenie w związku z przyjęciem przez Światową Federację Studentów Chrześcijan antysemickiego “Stanowiska w sprawie Palestyny”.

Dror Burstein, izraelski pisarz, którego twórczość nie została jeszcze przełożona na język polski, wyraził zgodę na kolejne krótkie tłumaczenia dla naszego magazynu. Zapraszamy do lektury fragmentów powieści “Netania” (“Netanya”), przetłumaczonych przez Ulę Rybicką.

chidusz-golem-syn-szawla-judasz-amos-oz-rabin-netanya-dror-burstein-annette-wieviorka-czym-bylo-auschwitz-pick-towarzystwo-opieki-nad-zwierzetami