“Chidusz” bez dotacji Ministra Administracji [OŚWIADCZENIE]

Oświadczenie Fundacji Żydowskiej “Chidusz” po nieprzyznaniu dotacji z Ministerstwa Administracji i Spraw Wewnętrznych. 

 

Drodzy Czytelnicy,

22 grudnia 2016 roku Minister Administracji i Spraw Wewnętrznych ogłosił informację o podziale środków finansowych dla mniejszości narodowych i etnicznych na 2017 rok, w którym „Chidusz”, podobnie jak wiele projektów innych organizacji mniejszości, nie otrzymał wsparcia z pieniędzy publicznych. Ministerstwo znacznie obniżyło kwotę przyznanych dotacji – nie wspierając finansowo chociażby projektów Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Teatru Żydowskiego czy Centrum Kultury Jidysz w Warszawie. Szerzej opisywała to „Gazeta Wyborcza” [kliknij tutaj].

Decyzja ministerstwa jest o tyle niezrozumiała, że nasze pismo jest obecnie współfinansowane ze środków MSWiA, wywiązuje się ze swoich zadań i w 2017 roku Fundacja Żydowska “Chidusz” nie planowała żadnych zmian, które mogłyby skutkować nieprzyznaniem dotacji, a redakcja magazynu nie zabiera głosu w kwestiach bieżącej polityki, chyba że dotyczą one bezpośrednio społeczności żydowskiej.

Departament Mniejszości Narodowych jest poinformowany, że, oprócz wymiaru ogólnopolskiego, „Chidusz” służy jako podstawowe źródło komunikacji wrocławskiej Gminy Żydowskiej z jej członkami, oraz że bez wsparcia Ministerstwa projekt nie będzie mógł być realizowany w obecnej formie.

O sytuacji, w jakiej znalazł się między innymi nasz magazyn, napisano na portalu Jewish Telegraphic Agency [kliknij, aby przeczytać].

Mamy nadzieję, że Minister Administracji i Spraw Wewnętrznych pozytywnie rozpatrzy nasze odwołanie od tej decyzji i dzięki temu wydawanie „Chiduszu” będzie mogło odbywać się bez przeszkód.

 

W imieniu Fundacji Żydowskiej “Chidusz”

Magdalena Dorosz

Prezes Zarządu

 

W imieniu zespołu redakcyjnego “Chiduszu”

Michał Bojanowski

Redaktor naczelny