Komentarze do Tory – paraszat ha-szawua

Cotygodniowe komentarze biblijne

Cotygodniowe komentarze do Tory - paraszat ha-szawua - żydowskie rozważania biblijne

Tradycyjne komentarze do Tory

Przez kilka lat na naszej stronie publikowaliśmy komentarze do kolejnych fragmentów Tory (paraszat ha-szawua) czytanych w czasie szabatu. Archiwum, w którym znajdują się wszystkie opublikowane komentarze do Tory autorstwa rabina Jonathana Sacksa, jest dostępne tutaj.

 

Rabin Jonathan Sacks to ceniony rabin, którego autorytet wykracza daleko poza świat żydowski. Sacks mocno angażuje się w dialog z innymi religiami oraz ateistami. Przez ponad 20 lat, do 2013 roku, był Naczelnym Rabinem Wielkiej Brytanii. Ma ponad piętnaście doktoratów honoris causa najbardziej prestiżowych uczelni na świecie, w tym z Uniwersytetu Cambridge. Z zeszłym roku został laureatem nagrody Tempeltona, nazywanej „teologicznym Noblem”, przyznawanej za pogłębianie relacji pomiędzy nauką a religią. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Nowojorskim. Od 2004 roku rabin Sacks publikuje komentarze do Tory (hebr. paraszat ha-szawua), które przypadają zgodnie z kalendarzem żydowskim na dany tydzień. „Przymierze i rozmowa” za pośrednictwem internetu dociera w kilku językach do diaspory żydowskiej na całym świecie. „Chidusz” publikuje je w języku polskim po raz pierwszy.

 

Queerowe komentarze biblijne

Od 2018 roku w każdym numerze „Chiduszu” publikujemy tłumaczenia queerowych komentarzy do Tory z książki „Torah Queeries” wydanej przez New York University Press. Te komentarze biblijne nie są publikowane na naszej stronie, a jedynie w papierowym i elektronicznym wydaniu „Chiduszu”.

torah-queeries-gejowskie-komentarze-do-biblii-ewa-kurek-jedwabne-anatomia-klamstwa-etgar-keret-opowiadania-chidusz-com

Ile na temat seksualności, tożsamości i życia osób LGBTQ+ mówi Tora?

„Torah Queeries” to fascynująca podróż po świecie Biblii i tradycji żydowskiej, do której zapraszamy naszych Czytelników. Podróż, która wzmocni tożsamość religijnych członków polskich środowisk LGBT+, a wszystkim innym ukaże bogactwo i możliwości interpretacyjne Biblii Hebrajskiej. To teksty bardzo intelektualne, mocno osadzone w żydowskiej tradycji, pisane przez wybitnych uczonych i rabinów kręgów LGBT+. Wagę tego projektu dla środowisk queerowych dobrze oddaje fragment jednego z komentarzy Davida Shneera:

„Świadomość historyczna, która dla Żydów jest religijnym i świętym obowiązkiem, to coś, o co społeczność queer powinna bardziej zadbać. Jej członkowie mają jednak utrudnione zadanie. Zwykle tego rodzaju kolektywną pamięć i historyczną świadomość wynosi się z domu i uczy się jej w szkole już od najmłodszych lat. (…)

Grecka nazwa piątej księgi Tory, Deuteronomium, oznacza «opowiedzenie od nowa». Przypomina nam to, że wszystkie społeczności potrzebują pamięci i ustnego przekazu. Dla członków społeczności queer oznacza to potrzebę pisania książek, opowiadania historii i kodowania opowieści tak, aby mogły być przekazywane dalej; potrzebę podążania śladami Mojżesza i stworzenia moralnego testamentu, który będzie mógł zostać przekazany przyszłym pokoleniom. Osoby queer nie mają bowiem członków rodziny, przekazujących im przepisy na tradycyjne potrawy z ojczystych krajów, historie o dziadkach i babciach czy fotografie przodków. Muszą odnaleźć historię swoich «uczynków» gdzie indziej. Brak dziedziczonej kolektywnej świadomości sprawia, że tym ważniejsze stają się książki pisane przez i dla tej społeczności, a także jej starsi członkowie. To właśnie oni, a nie rodziny, są nosicielami historycznej świadomości grupy”.

 

Judaizm. Pozostałe teksty religijne

W dziale religia oprócz komentarzy do Tory można znaleźć wiele tekstów dotyczących świąt i zwyczajów żydowskich. Zapraszamy do lektury!