Międzynarodowy Dzień Micwy w JCC Kraków
Dzień Micwy, czyli święto wolontariatu, jest obchodzony przez społeczność żydowską na całym świecie. Opiera się na wartościach, które dla judaizmu są kluczowe: tikun olam (naprawa świata), cedaka (ofiarność), gemilut chasadim (dobre, miłosierne uczynki wobec bliźnich).
Święto wolontariatu odbywa się w JCC Kraków co roku. W latach ubiegłych działaliśmy wewnątrz lokalnej społeczności, wolontariusze współpracowali z seniorami oraz pozostałymi członkami JCC Kraków przy wykonywaniu kartek chanukowych dla zaprzyjaźnionej społeczności w Gdańsku. Rok temu postanowiliśmy przyłączyć się do międzynarodowych obchodów Dnia Micwy, podczas których społeczność wykonała piękne, kolorowe szaliki, które podarowaliśmy dzieciom z Domu Dziecka Św. Ludwiki w Krakowie. Tak wspomina to wydarzenie Jakub Bańka, jeden z wolontariuszy: „Rok temu jako świeżo upieczony wolontariusz, po raz pierwszy uczestniczyłem w spotkaniu z naszymi Seniorami właśnie podczas Dnia Micwy. Z tej okazji robiliśmy na drutach, chyba tak to się nazywa, szaliki i czapki dla dzieci z domu dziecka. Robiliśmy – to zbyt duże słowo, Seniorzy uczyli nas tej sztuki, byli bardzo dzielni, ale trafili na bardzo trudny materiał do obróbki, czyli mnie. Tak czy inaczej bardzo podobało mi się to pomieszanie różnych pokoleń i wspólna wymiana umiejętności oraz to, ze główną ideą było zrobienie czegoś dobrego”.
W tym roku społeczność związana z JCC Kraków zajmie się zbieraniem książek, do których własnoręcznie wykonamy zakładki. Zbiory zostaną przekazane Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Książki rozwijają wyobraźnię, uwrażliwiają, kształcą ale niestety nie każdy ma równy dostęp do literatury. Chcielibyśmy ułatwić mieszkańcom Krakowa dostęp do zbiorów biblioteki, stąd nasz pomysł oddania książek wraz z zakładkami na użytek jednej z placówek.
Do Międzynarodowego Dnia Micwy w Polsce, który odbędzie się już 22 listopada, dołączy szereg organizacji żydowskich z całej Polski.
Dzięki Dniu Micwy członkowie społeczności żydowskich w Polsce mogą zjednoczyć się, żeby razem zrobić cos dobrego dla innych. Pozwala on nie tylko poczuć się potrzebnym, ale także integruje i daje poczucie satysfakcji z dobrze wypełnionej micwy. Cieszymy się, że coraz więcej żydowskich organizacji decyduje się na wzięcie w nim udziału. Jednocząc się wokół idei tikun olam, staramy się wspólnie naprawić otaczający nas świat i pokazać, jak bardzo liczą się nawet najmniejsze gesty pomocy.
Tekst przygotowały: Magdalena Arabas i Anna Marii Baryła z JCC Kraków