20. Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA [PROGRAM]

prezentujemy program 20 Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA.

 

2.06. sobota KLEZMERSKA HAWDALA

19:00 NARODZINY SIMCHY: SPOTKANIE Z ZAŁOŻYCIELAMI

Karolina Szykier-Koszucka, Stanisław Rybarczyk, Jerzy Kichler

(prowadzi red. Katarzyna Kaczorowska, synagoga, wstęp wolny)

22:08 KONCERT: KLEZMERSKO-BAŁKAŃSKI TURBOFOLK – KLEZMAFOUR /Lublin, Białystok, Warszawa/

Andrzej Czapliński – wokal, skrzypce, Wojtek Czapliński – klarnet, Rafał Grząka – akordeon, Kamil Siciak – perkusja, SPDSX, Gabriel Tomczuk – kontrabas, moog, fx (synagoga, bilety: 40 zł, 30 zł)

jarmark-zydowski-2018

3.06. niedziela JARMARK | DZIEŃ IZRAELA

10:00 JARMARK ŻYDOWSKI – prezentacje wystawców i opowieści restauratorów

(dziedziniec synagogi i Bulwar Tadka Jasińskiego, wydarzenie całodniowe, wstęp wolny)

11:00 SIMCHA DZIECIOM: DZIECINIEC

Warsztaty i zabawy z międzynarodowymi animatorami /Stowarzyszenie TRATWA, Wrocław/

(bulwar Tadka Jasińskiego, wstęp wolny)

13:00 PODRÓŻ POPRZEZ KUCHNIĘ IZRAELSKĄ

Wykład rebecyn Danielle Chaimovitz Basok (szul, wstęp wolny)

14:30 WARSZTATY KULINARNE: PRZYSMAKI KUCHNI IZRAELSKIEJ

prowadzi rebecyn Danielle Chaimovitz Basok (stołówka, udział płatny: 25 zł, zapisy: zapisy@proarte.org.pl)

15:30 WERNISAŻ WYSTAWY „WKŁAD ŻYDÓW POLSKICH W ROZWÓJ IZRAELA”

WYKŁAD JERZEGO KICHLERA „NIELEGALNA EMIGRACJA ŻYDÓW Z POLSKI DO IZRAELA PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ” (TSKŻ ul. Świdnicka 28, wstęp wolny)

17:00 SPOTKANIE Z POETĄ: CWIKA SZTERNFELD /Izrael/

TOMIK POEZJI „PO POLSKU”

(prowadzi red. Witold Podedworny, Cocofli, wstęp wolny)

18:30 WERNISAŻ WYSTAWY „KLIMATY JERUZALEM” – Fotografie Maxa Meira Mroza (Galeria Platon, ul. Krupnicza 13, wstęp wolny)

20:00 KONCERT: ŚWIĘTA MUZYKA ŻYDOWSKA Z LIBII – THE LIBYANS /Izrael/

YANIV RABA – oud, YANKALE SEGAL – bass, YONATHAN SHARON – perkusja, YOGEV LEVY – ney, ELAD GABBAY – wokal, SAREL HACOHEN – kanun (synagoga, bilety: 55 zł, 45 zł)

21:30 WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA

(prowadzi Marta Koronkiewicz, dziedziniec, wstęp wolny)

23:00 KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO „ŻYDOWSKIE MOTYWY”

(wprowadzenie Agata Janikowska, synagoga, wstęp wolny)

 

4.06. poniedziałek SPRAWIEDLIWI WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA

15:00 WARSZTATY JĘZYKOWE: JĘZYK HEBRAJSKI

(prowadzi mgr Tomasz Duda, Katedra Judaistyki, UWr, szul, wstęp wolny)

16:00 SPOTKANIE Z OCALONYMI Z HOLOKAUSTU I SPRAWIEDLIWYMI WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA

(rozmowa i prezentacja prywatnych pamiątek, synagoga, wstęp wolny)

17:30 WERNISAŻ WYSTAWY „Z NARAŻENIEM ŻYCIA – POLACY RATUJĄCY ŻYDÓW PODCZAS ZAGŁADY” /wystawa przygotowana przez Muzeum Żydów POLIN, Warszawa/ (Narodowe Forum Muzyki, wstęp wolny)

18:30 ROBERT KOSZUCKI CZYTA WIERSZE JEHUDY AMICHAJA

(prowadzenie Tomasz Korzeniowski Mleczarnia, wstęp wolny)

20:00 KONCERT MUZYKI ŻYDOWSKIEJ (synagoga)

21:30 WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA (prowadzi Marta Koronkiewicz, dziedziniec, wstęp wolny)

23:00 KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY” (wprowadzenie Agata Janikowska, synagoga, wstęp wolny)

 

5.06. wtorek ROK ’68

14:00 WARSZTATY JĘZYKOWE: JĘZYK HEBRAJSKI

(prowadzi mgr Tomasz Duda z Katedry Judaistyki, UWr, szul, wstęp wolny)

15:00 KTO WAS ZARAZIŁ TEATREM? KOLEKCJA JAKUBA I LII ROTBAUMÓW W ZBIORACH OSSOLINEUM

(wykład Katarzyny Podolec z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, stołówka, wstęp wolny)

16:00 PANEL DYSKUSYJNY – WOKÓŁ WYDARZEŃ MARCA 1968

(uczestniczą m.in. prof. Adam Jezierski, rektor UWr,prof. Roman Kołacz, UP we Wrocławiu, prof.  Krzysztof Wronecki, Dolnośląskie Centrum Chorób Serca, synagoga, wstęp wolny)

18:30 WERNISAŻ WYSTAWY „ŚWIAT UTRACONY. ŻYDZI POLSCY – FOTOGRAFIE z lat 1918-1939” /wystawa przygotowana przez Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie/

(wykład Teresy Śmiechowskiej z ŻIH-u, recepcja, ul. Ruska 46, wstęp wolny)

20:00 KONCERT: HEVENU SHALOM ALECHEM – DOROTA HELBIN z zespołem /Kraków/

DOROTA HELBIN – wokal, MATEUSZ DUDEK – akordeon, DAWID CZERNIK – skrzypce, MATEUSZ FRANKIEWICZ – kontrabas (synagoga, bilety: 35 zł, 25 zł)

21:30 WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA (prowadzi Marta Koronkiewicz, dziedziniec, wstęp wolny)

23:00 KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY”

(wprowadzenie Agata Janikowska, synagoga, wstęp wolny)

 

6.06. środa DZIEŃ Z RABINAMI

15:00 WARSZTATY JĘZYKOWE: JĘZYK JIDYSZ

(prowadzi dr Anna Kałużna z Katedry Judaistyki UWr, szul, wstęp wolny)

15:30 ŻYDOWSKIMI ŚLADAMI W 1000-LETNIM WROCŁAWIU

(oprowadzanie po fragmencie wystawy Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, prowadzi Renata Wilkoszewska-Krakowska z Muzeum Miejskiego Wrocławia, Pałac Królewski, wstęp wolny, obowiązują zapisy: zapisy@proarte.org.pl)

16:00 SPOTKANIE Z REFORMOWANYM RABINEM STASEM WOJCIECHOWICZEM z Warszawy (szul, wstęp wolny)

17:00 SPOTKANIE Z KONSERWATYWNĄ RABINKĄ MAŁGORZATĄ KORDOWICZ z Warszawy (stołówka, wstęp wolny)

18:00 PANEL DYSKUSYJNY „KONDYCJA JUDAIZMU W POLSCE. DZIŚ I JUTRO”

(Uczestniczą rabinka Małgorzata Kordowicz, rabin Stas Wojciechowicz, rabin David Basok, prowadzi Jerzy Kichler, synagoga, wstęp wolny)

20:00 KONCERT: PUMPERNAKLE – MAMALÖR /Czechy/

TEREZA CISOVSKÁ – wokal,  TEREZA VRANEŠICOVÁ – akordeon,  PALO NOWAK – intrumenty perkusyjne, JIŘI MACHÁČEK – skrzypce, MAREK CISOVSKÝ – gitara, JAKUB FREYWALD  – gitara basowa (synagoga, bilety: 35 zł, 25 zł)

21:30 WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA (prowadzi Marta Koronkiewicz, dziedziniec, wstęp wolny)

23:00 KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY”

(wprowadzenie Agata Janikowska, synagoga, wstęp bezpłatny)

 

7.06. czwartek

15:00 WARSZTATY JĘZYKOWE: JĘZYK JIDYSZ

(prowadzi dr Anna Kałużna z Katedry Judaistyki UWr, szul, wstęp wolny)

16:00 SPACER Z PRZEWODNIKIEM – Szlakiem Żydowskich Kobiet Breslau i Wrocławia

(prowadzi Anna Nienartowicz z Katedra Judaistyki UWr, udział bezpłatny, obowiązują zapisy: zapisy@proarte.org.pl)

17:30 ODRODZENIE SZKOLNICTWA ŻYDOWSKIEGO WE WROCŁAWIU PO 1989 ROKU. WSPOMNIENIA

(wykład Lucyny Rojzen, Cocofli, wstęp wolny)

18:00 ROWEROWY SPACER Z PRZEWODNIKIEM – śladami „Przewodnika po Żydowskim Wrocławiu”

(prowadzi Jerzy Kichler, udział bezpłatny, obowiązują zapisy: zapisy@proarte.org.pl)

18:30 PROMOCJA MIESIĘCZNIKA „SŁOWO ŻYDOWSKIE”
(prowadzi Artur Hofman i Chrystian Orzeszko, TSKŻ, ul. Świdnicka 28, wstęp wolny)

20:00 KONCERT: WSCHÓD SPOTYKA SIĘ Z ZACHODEM – ZESPÓŁ KLEZMERSKI SZTETL /Sejny, Warszawa/

TOMASZ STAWICKI – klarnet, klarnet basowy, RADEK POLAKOWSKI – akordeon, skrzypce, wokal, PIOTR JANIEC – tuba, ADEB CHAMOUN – darabuka, rigg, tar, bendir, wokal, BARTOSZ NAZARUK – perkusja (synagoga, bilety: 35 zł, 25 zł)

21:30 WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA (prowadzi Marta Koronkiewicz, dziedziniec, wstęp wolny)

23:00 KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY”

(wprowadzenie Agata Janikowska, synagoga, wstęp bezpłatny)

23:00 WARSZTAT: BIAŁA NOC – PRZYGOTOWANIA DO SZABATU

(prowadzi rabin David Basok, Rabin Wrocławia, stołówka, udział bezpłatny, obowiązują zapisy: zapisy@proarte.org.pl)

 

8.06. piątek SZABAT

15:00 WARSZTATY JĘZYKOWE: JĘZYK LADINO

(prowadzi dr Agnieszka August-Zarębska z Katedry Judaistyki UWr, szul, wstęp wolny)

16:00 WYKŁAD: SZABAT W ŻYCIU ŻYDOWSKIEJ KOBIETY

(prowadzi rebecyn Danielle Chaimovitz Basok, stołówka, wstęp wolny)

17:30 PYTANIA I ODPOWIEDZI. WSZYSTKIE PYTANIA SĄ KOSZERNE

(prowadzi rabin David Basok, szul, wstęp wolny)

19:00 KABALAT SZABAT, OTWARTE NABOŻEŃSTWO

(prowadzi rabin David Basok, występuje Chór Synagogi pod Białym Bocianem, synagoga, wstęp wolny)

20:00 KOLACJA SZABATOWA

(prowadzą rabin David Basok i rebecyn Danielle Chaimovitz Basok, synagoga, udział płatny, bilety: 100 zł)

 

Objaśnienie skrótów miejsc:

Centrum Informacji Żydowskiej, CIŻ Cafe: ul. Włodkowica 5

Cocofli – books arts cafe wine bar: ul. Włodkowica 9

Dziedziniec Synagogi Pod Białym Bocianem

Galeria Platon: ul. Krupnicza 13

Narodowe Forum Muzyki: pl. Wolności 1

Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35

Recepcja: ul. Ruska 46

Stołówka: Stołówka Koszerna Gminy Żydowskiej, ul. Włodkowica 7-9

Synagoga Pod Białym Bocianem: ul. Włodkowica 7

Szul: Sala modlitw ul. Włodkowica 7-9

TSKŻ: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział we Wrocławiu, ul. Świdnicka 28