16 Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej [PROGRAM]

Poznaj program XVI Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej

12 listopada, poniedziałek

18:00 Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii (PREMIERA, Muzeum POLIN)

reż. Stephane Kaas, Rutger Lemm, Holandia 2017, 66’, dokument

Niekonwencjonalna biografia wybitnego izraelskiego pisarza stworzona przez dwóch zafascynowanych jego twórczością Holendrów: reżysera Stephane’a Kaasa i scenarzystę Rutgera Lemma. Zgłębiając fenomen opowiadań Kereta, twórcy spotykają się z przyjaciółmi, agentem, żoną, bratem i matką pisarza oraz nim samym i mieszają biograficzne fakty z książkową narracją, a powagę z absurdem. Powstaje niezwykła opowieść o człowieku, dla którego sensem życia jest opowiadanie historii. Film nominowany do nagrody Emmy w kategorii: najlepszy program poświęcony sztuce.
Festiwale, Nagrody: Kraków FF 2018, San Francisco JFF 2018, Washington JFF 2018, Haifa FF 2018
Język: angielski, hebrajski. Napisy: angielskie, polskie

20:00 CEREMONIA OTWARCIA: Kto napisze naszą historię (PREMIERA, MUZEUM POLIN)

reż. Roberta Grossman, USA / Polska 2018, 97’, dokument fabularyzowany

Amerykańsko-polski fabularyzowany dokument o powołanej w warszawskim getcie przez Emanuela Ringelbluma konspiracyjnej grupie historyków i społeczników Oneg Szabat, której celem było dokumentowanie wszelkich aspektów życia w getcie, a później również sytuacji Żydów w okupowanym kraju i masowej zagłady narodu. Historia Archiwum Ringelbluma to historia desperackiej walki o prawdę historyczną i o prawo do pisania własnej historii. W części fabularyzowanej wystąpili: Karolina Gruszka, Jowita Budnik, Piotr Głowacki i Wojciech Zieliński. Swojego głosu udzielił Ringelblumowi Adrien Brody.
Festiwale, Nagrody: San Francisco JFF 2018, Camerimage 2018
Język: angielski, jidysz. Napisy polskie, angielskie.

13 listopada, wtorek

19:00 Walc Waldheima (KINO PRAHA)

reż. Ruth Beckermann, Austria 2018, 93’, dokument

Kurt Waldheim – jeden z kandydatów do fotela prezydenta Austrii w 1986 roku, powszechnie szanowany polityk i dyplomata, były sekretarz generalny ONZ, okazuje się mieć nazistowską przeszłość, w sprawie której dotychczas kłamał. Wybór Waldheima do pełnienia najwyższego urzędu w państwie okazał się być przełomowym momentem dla austriackich rozliczeń z nazizmem. Dokument rekonstruuje toczącą się wówczas debatę, przedstawiając kulisy kampanii, towarzyszące jej protesty i wybuch nastrojów antysemickich. Film nagrodzony Oryginalną Nagrodą Filmową Glashütte na MFF Berlinale 2018.
Festiwale, Nagrody: Berlinale 2018, Docs Against Gravity 2018, IDFA 2018
Język: niemiecki, angielski. Napisy: polskie, angielskie.

20:45 PAMIĘCI RONIT ELKABETZ: POKAZ FILMOWY: OR (KINO PRAHA)

reż. Keren Yedaya, Izrael 2004, 97’, dramat

Ruth (Ronit Elkabetz) i Or, matka i córka, żyją w małym mieszkanku w Tel Avivie. Ruth od 20 lat zajmuje się prostytucją. Or od dawna próbuje namówić matkę, aby rzuciła dotychczasowe życie, niestety bezskutecznie. Pewnego dnia Or, po kolejnej wizycie u matki w szpitalu, stwierdza, że tym razem wszystko zmieni się na lepsze… Festiwale i nagrody: Zwycięzca Złotej Kamery za najlepszy debiut Cannes 2004, Najlpeszy Film, Najlepsza Aktorka – Jerusalem Film Festival – Best Film, Best Actress, Zwycięzca Nagrody Specjalnej Palm Springs Film Festival Język: angielski, hebrajski. Napisy: polskie, angielskie

14 listopada, środa

18:00: Jerusalem Film Workshop prezentuje: KSIĘGI PROROCKIE (PREMIERA, JCC WARSZAWA)

Izrael 2018, dokument
Pięć krótkich dokumentów, które powstały w ramach sześciotygodniowych warsztatów w Izraelu we współpracy z Jerusalem Film Festival. Jerusalem Film Workshop to wyjątkowy i fascynujący program dający twórczym, młodym filmowcom z całego świata okazję doskonalenia umiejętności, a przy okazji także poznania Izraela. W ciągu 6 tygodni uczestnicy – wytypowani przez organizatorów ponad 20 największych festiwali filmów o tematyce żydowskiej – stworzyli krótkie filmy dokumentalne prezentujące ich własne, świeże spojrzenie na Jerozolimę. Partnerem projektu jest Ambasada Izraela w Warszawie.
Język: hebrajski. Napisy: angielskie, polskie
Jerusalem_In_Between, reż. Pietro Pinto, produkcja Adrianna Bialik, zdjęcia Bennedict Dopplinger, montaż Daniel Miramontes, asystent producenta Einat Gaulan
Homemade, reż. Constanza Munoz Poupin, produkcja Anna Wowra, zdjęcia Matan Alter, montaż Eric M. Berman, asystent producenta Rotem Dimand
Kafka, reż. Ewa Chodzicka, produkcja Nicole Feinnholz, zdjęcia Blake Mars, montaż Daniel Cappell, asystent producenta Sigi Golan
Miriam, reż. Taylor Hartley, produkcja Xuedan (Echo) Tang, zdjęcia Lena Jabłonska, montaż Ludovico Emanuele Tesoro-Tess, asystent producenta Gitay Silver
Yehudis, reż. Justyna Gawelko, produkcja Sophia (Sunny) Davis, zdjęcia Zakaria Siraj, montaż Jonathan Lan, asystent produkcji Tal Stadler.

19:00 PUYA – w pętli czasu (PREMIERA, KINO PRAHA)

reż. Shahbaz Noshir, Niemcy 2017, 87’, fabuła

Puya, Niemiec irańskiego pochodzenia, bez powodzenia próbuje zrobić swój pierwszy pełnometrażowy film. Na życie zarabia nagrywając śluby i odgrywając nietypowe aktorskie role. Pewnego dnia spotyka Nimroda, bohatera scenariusza, nad którym gorączkowo pracuje. Nimrod, uciekający przed nazistowskim reżimem żydowski lekarz, znajduje schronienie w domu Pui . Z pomocą mężczyzny Puya zaczyna przełamywać kryzys twórczy. Jednak coraz bardziej widoczne problemy napływających do Niemiec uchodźców sprawią, że teraźniejszość zacznie mieć dla niego coraz większe znaczenie.
Festiwale, Nagrody: London IFF 2018
Język: niemiecki. Napisy: angielskie, polskie

20:45 Pamiętniki z Oslo (PREMIERA, KINO PRAHA) 

reż. Mor Loushy, Daniel Sivan, Izrael / Kanada 2018, 97’, dokument

W 1992 roku grupa Izraelczyków i Palestyńczyków rozpoczyna tajne spotkania na terenie Norwegii. Przez kolejnych 1100 dni rozmawiać będą o możliwości zawarcia trwałego pokoju. Dokument, przywołując pamiętniki uczestników tamtych wydarzeń i nigdy wcześniej niepokazywane archiwalne nagrania i wywiady z czołowymi politykami i negocjatorami, w tym ostatnią nagraną rozmowę z byłym prezydentem Izraela Szimonem Peresem, odsłania tajemnicę rokowań pokojowych sprzed niemal ćwierć wieku. Film miał premierę na MFF w Sundance.
Festiwale, Nagrody: MFF Sundance 2018, San Francisco JFF 2018, Jerusalem FF 2018
Język: angielski, hebrajski, arabski. Napisy: angielskie, polskie

 15 listopada, czwartek

19:00  Drzewo figowe (PREMIERA, KINO PRAHA)

reż. Alamork Davidian, Izrael 2018, 93’, fabuła

16-letnia etiopska żydówka Mina próbuje odnaleźć się pomiędzy trudną codziennością ogarniętego wojną domową kraju a marzeniami nastolatki zakochanej w mieszkającym w sąsiedztwie chrześcijaninie, Elim. Kiedy dowiaduje się, że jej rodzina planuje emigrować do Izraela, gdzie wcześniej znalazła schronienie jej matka, postanawia zrobić, co w jej mocy, by ocalić ukochanego chłopca. Niezwykła, bezpretensjonalna opowieść o dojrzewaniu nakręcona na podstawie wspomnień debiutującej reżyserki, Alamork Davidian, nagrodzona przez Izraelską Akademię Filmową za najlepsze zdjęcia.
Festiwale, Nagrody: Haifa IFF 2018, TIFF 2018 – nagroda publiczności
Język: amharski. Napisy: angielskie i polskie

20:45 Tłumacz (PREMIERA, KINO PRAHA)

reż. Martin Sulik, Słowacja, Czechy, Austria 2018, 113’, fabuła

Dobiegający kresu życia tłumacz (Jiří Menzel) jedzie do Austrii, by stanąć twarzą w twarz z człowiekiem, który w czasie II wojny światowej zamordował jego rodziców. Jednak drzwi do domu nieżyjącego już zbrodniarza otwiera jego syn. Chcąc dowiedzieć się czegoś o wojennej działalności ojca, zgadza się wyruszyć z gościem we wspólną podróż po Słowacji. Filmowe rozliczenie ze zbrodniami popełnionymi przez nazistów na terenach Słowacji, a jednocześnie narodowy rachunek sumienia. Rewelacja tegorocznego Berlinale!
Festiwale, Nagrody: Berlinale 2018, MFF Nowe Horyzonty 2018, Karlove Vary IFF 2018, Jerusalem FF 2018
Język: słowacki, niemiecki. Napisy: angielskie, polskie

18:00 W poszukiwaniu izraelskiej kuchni (MINDSPACE)

reż. Roger Sherman, USA 2016, ’94

Kulinarny portret współczesnego Izraela. Wspólnie z szefami kuchni, rolnikami, producentami win i serowarami poznajemy ponad 100 kultur tworzących dzisiejszy Izrael. Przewodnikiem po filmie jest Michael Salomonov, szef kuchni i właściciel restauracji Zahav nagrodzonej James Beard Award, autor książki kucharskiej Zahav: A World of Israeli Cuisine, bestsellera New York Timesa.
Język: angielski. Napisy: polskie

19:00 Polowanie (PREMIERA, KINO PRAHA)

reż. Astrid Schult, Niemcy 2017, 74’, fabuła

W środku śnieżnej zimy młoda dziewczyna Lena, pozorując wypadek, dostaje się do położonego na odludziu domu 91-letniego Anselma Rossberga, byłego strażnika w obozie Auschwitz. Lena zmusza starca do przyznania się do popełnionych w młodości zbrodni. Kiedy mężczyzna zaczyna zaprzeczać, bierze za zakładniczkę jego córkę. Rozpoczyna się gra, w której na jaw wyjdą skrywane przez lata sekrety. Thriller psychologiczny o pragnieniu zemsty, winie i karze.
Festiwale, Nagrody: Atlanta JFF 2018, Boston JFF 2018, UK JFF 2018
Język: niemiecki. Napisy: angielskie, polskie

21:00 Czerwona krowa (PREMIERA, KINO PRAHA)

reż. Tsivia Barkai Yacov, Izrael 2018, 90’, fabuła

Benny, 17-latka o chłopięcym imieniu, jest inna niż jej rówieśnicy. Mieszka w ultraortodoksyjnym domu na żydowskim osiedlu w samym sercu muzułmańskiej części Jerozolimy, swoją zmarłą przy porodzie matkę zna jedynie z opowieści. Podczas gdy jej ojciec zaczyna coraz bardziej obsesyjnie zajmować się czerwonym cielęciem, które, jak wierzy, ma przynieść Żydom wybawienie, Benny zaczyna szukać miłości w ramionach młodej kobiety, Yael. Intymna opowieść o odnajdywaniu religijnej, politycznej i seksualnej świadomości. Film miał premierę na MFF Berlinale 2018.
Festiwale, Nagrody: Berlinale 2018, Washington JFF 2018, Jerusalem FF 2018 – Najlepszy Izraelski Film Fabularny
Język: hebrajski. Napisy: angielskie, polskie

21:00 JAK wyszedłem z szafy: Sekret Nani i Popiego (PREMIERA, KINO PRAHA)

reż. Brandon Gross, Kanada 2017, 40’, dokument
Roman (Popi) i Ruth (Nani) to para 95-letnich ocalałych z Zagłady, którzy przeżyli ze sobą 65 lat. Pod koniec życia mężczyzna postanawia wyjawić rodzinie, że jest gejem – sekret, który razem z żoną skrywali przez większość swojego pozornie idealnego małżeństwa.
Festiwale, Nagrody: Toronto IFF 2018, UK JFF 2018
Język: angielski. Napisy: polskie

17 listopada, sobota

12:00 PRZEDWOJENNE POLSKIE KINO JIDYSZ: Bezdomni (On a hejm – Baal Tszuwe) (POLIN, MAŁA SALA)

reż. Aleksander Marten, Polska 1939, 73’, fabuła
Mieszkańcy małej rybackiej wioski po kolejnej powodzi popadają w jeszcze większą biedę. Marzeniem wszystkich i jedyną szansą na poprawę losu jest emigracja do Ameryki, gdzie mieszka już wuj, właściciel czynszowej kamienicy. Na wyjazd decydują się kolejni członkowie rodziny – Abram, Motel, Fiszel, żona Abrama z synkiem, jego stary ojciec… Jednak życie w nowej rzeczywistości nie niesie samych radości, a żydowskie piosenki śpiewane przez piękną Bessy budzą tęsknotę za domem.
Język: jidysz. Napisy: polskie

12:00 RONIT ELKABETZ: Na planie trylogii. Ostatni wywiad z Ronit Elkabetz / Once Upon a Time … Gett. The Last Interview with Ronit Elkabetz (POLIN)

reż. Yossi Aviram, Francja / Izrael 2016, 52′, dokument
Dokument poświęcony kulisom powstawania filmowej trylogii wyreżyserowanej przez rodzeństwo Ronit i Shlomiego Elkabetz, która okazała się być ostatnim dziełem zmarłej w 2016 roku po ciężkiej chorobie wybitnej aktorki i reżyserki, jednej z najważniejszych i najciekawszych twórczyń nowego kina izraelskiego. W rozmowach z Yossim Aviramem rodzeństwo mówi o źródle potrzeby opowiedzenia historii kobiecej walki z niesprawiedliwością w zdominowanym przez mężczyzn i religię izraelskim społeczeństwie.
Język: hebrajski, angielski. Napisy: angielskie, polskie
  • Zaręczyny / Vort, reż. Jonathan Fred Schneider, USA 2018, 34’ (PREMIERA, krótka fabuła)

Młody chasyd z Brooklynu przygotowuje się do ceremonii zaręczyn z dziewczyną wybraną dla niego przez swata i rodziców. Świecki, zupełnie obcy mu świat wysyła jednak kuszące sygnały…
Język: jidysz. Napisy: angielskie, polskie
  • Dziewczyna z zewnątrz, reż. Adam Baroukh, Wielka Brytania 2017, 13’ (PREMIERA, FABUŁA)

Przechodzący na ortodoksyjny judaizm Daniel i Katherine chcą otrzymać błogosławieństwo jego onieśmielająco licznej i hałaśliwej rodziny irackich Żydów. Podczas corocznej uczty z okazji święta Rosz Haszana, Katherine, dzięki wrodzonej elegancji i prawdziwie angielskim manierom podbija serca gospodarzy. Wkrótce staje się jednak jasne, że mimo ciepłej i serdecznej atmosfery, nie wszyscy akceptują ją z równą ochotą.
Język: angielski, arabski. Napisy: polskie, angielskie

14:00 Księgowy Auschwitz (PREMIERA, POLIN)

reż. Alisha MacPhee, Kanada 2018, 78’, dokument

Oskar Gröning, nazywany księgowym Auschwitz, w latach 1942-1944 strażnik obozu odpowiedzialny za selekcję mienia więźniów i zamordowanych, został oskarżony o pomoc w zgładzeniu 300 tysięcy Żydów. Kiedy w 2015 roku stanął przed sądem miał 94 lata. Jego proces był bacznie śledzony przez niemieckie i światowe media i stał się przyczynkiem do rozważań na temat etyki wymiaru sprawiedliwości, a jednocześnie okazją do przypomnienia zbrodni Holokaustu w czasach odradzania się radykalnie prawicowych ugrupowań.
Premiera filmu miała miejsce w czasie Hot Docs Canadian International Documentary Festival 2018
Festiwale, Nagrody: Vancouver IFF 2018, Hot Docs IFF 2018, UK JFF 2018
Język: niemiecki, angielski. Napisy: angielskie, polskie

Czerwony samochód

reż. Randall Christopher, USA 2017, 14’, animacja

Argentyna, rok 1960. Izraelski tajny agent Zvi Aharoni ma za zadanie schwytać i doprowadzić przed sąd ukrywającego się w Buenos Aires zbrodniarza Adolfa Eichmanna.
Język: angielski. Napisy: polskie

16:00 Budapeszt Noir (PREMIERA, POLIN)

reż. Éva GÁRDOS, Węgry 2017, 95’, fabuła

Budapeszt, 1936 rok. Po śmierci premiera widmo faszyzmu zostaje chwilowo odżegnane. Miasto ma jednak inne problemy. Cyniczny reporter Zygmunt Gordon natrafia na zwłoki młodej, eleganckiej Żydówki. Śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci odsłania wyjęty spod prawa światek burdeli, przemysłu pornograficznego i komunistów, prowadzący wprost do najwyższych urzędników w państwie. Jednak im więcej osób próbuje zastraszyć Gordona, tym usilniej dąży on do odkrycia prawdy.
Festiwale, Nagrody: UK JFF 2018, Boston JFF 2018, Toronto JFF 2018
Język: węgierski. Napisy: angielskie, polskie
  • Niepewny grunt, reż. Simon Cunich, Australia 2018, 14’, fabuła (PREMIERA) 

Sarah wybiera się w srogie Góry Śnieżne, by za pomocą mapy i pozostawionej przez babkę kasety rozwikłać rodzinną zagadkę.
Język: węgierski. Napisy: angielskie, polskie

18:15 Kichka. Życie to komiks (PREMIERA, POLIN)

reż. Delfina Jałowik, Niemcy, Polska 2018, 75’, dokument

Henri Kichka w 1942 roku wraz z rodzicami i dwiema siostrami został aresztowany przez gestapo. Przez trzy lata był więziony w różnych obozach koncentracyjnych. Przeżył jako jedyny z rodziny. Wiele lat po wojnie jego urodzony w 1954 roku syn Michel, znany rysownik, wydał rozliczeniowy komiks „Drugie Pokolenie”, w którym opisuje życie rodziny obciążonej traumą. W dokumencie Delfiny Jałowik i Adama Uryniaka syn i ojciec ponownie wybierają się w podróż w przeszłość.
Festiwale, Nagrody: Kraków FF 2018, Montreal WFF 2018
Język: angielski, francuski, niemiecki, hebrajski. Napisy: angielskie, polskie

20:15 Bliskość (PREMIERA, POLIN)

reż. Kantemir Bałagow, Rosja 2017, 118’, fabuła

Koniec lat 90., małe kaukaskie miasteczko. Młoda para Żydów znika z weselnego przyjęcia. Następnego dnia rodzina otrzymuje żądanie okupu. Obdarzona buntowniczym charakterem siostra pana młodego, związana uczuciem z przedstawicielem innego „plemienia”, musi poświęcić się, by ratować brata. Tytułowa bliskość okazuje się być nie tylko poczuciem lojalności wobec „swoich”, ale także ciasnotą i dusznością wspólnotowych więzi, z których trudno się wyzwolić. Filmowy debiut Bałagowa był objawieniem tegorocznego festiwalu w Cannes (nagroda FIPRESCI).
Festiwale, Nagrody: Cannes IFF 2017 – Nagroda FIPRESCI, MFF Nowe Horyzonty 2017, Haifa IFF 2017 – specjalne wyróżnienie, Montréal Festival of New Cinema 2017 – najlepsza aktorka (Daria Żowner), Sochi Open Russian Film Festival 2017 – najlepszy debiut, Nagroda Gildii Rosyjskich Studentów Szkół Filmowych i Krytyków Filmowych
Język: rosyjski, kabardyjski. Napisy: polskie
  • Edek, reż. Malcolm Green, Wielka Brytania 2018, 6’, dokument (prEMIERA)

Janina, 85-letnia Ocalała z Zagłady i młody amerykański raper Kapoo tworzą wspólnie przesłanie dla młodych ludzi na całym świecie. Niezwykła mieszanka muzyki, rapu i prozy. Po raz pierwszy pokazana w ten sposób jedna z najczarniejszych kart historii.
Język: angielski. Napisy: polskie
Spotkanie z autorem filmu

18 listopada, niedziela

12:00 (POLIN, MAŁA SALA) Rok Ireny Sendlerowej: Dzieci Ireny Sendlerowej

reż. John Kent Harrison, USA 2009, 95’, fabuła

Irena Sendlerowa wraz z kilkunastoma współpracownikami i współpracowniczkami wyprowadziła poza mury warszawskiego getta kilkaset żydowskich dzieci. W latach 1940–1942 akcję tę organizowała osobiście, a od 1943 do 1944 w ramach Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Trudno precyzyjnie ustalić wiele faktów z historii ratowania Żydów przez Irenę Sendlerową. Jednak niezaprzeczalnie nie pozostała obojętna na cierpienie skazanych na Zagładę współobywateli. Film Johna Kent Harrisona przedstawia fabularną wersję wojennej działalności jednej z pierwszych osób odznaczonych tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.
Język: polski. Napisy: angielskie

Pokój, reż. Marilyne Canto, Francja 2018, 23’, dokument (premiera) 

Portret mężczyzny, który nigdy się nie poddaje.
Język: angielski, francuski. Napisy: polskie

12:30 ŻYDZI MAZOWSZA: Bracia Warner (POLIN)

reż. Cass Warner, USA 2007, 94’, dokument

Intymny portret założycieli studia filmowego Warner Bros: odważnego Harry’ego Warnera, uczciwego Abego, wizjonera Sama i nieprzewidywalnego Jacka – czterech pionierów kina, którzy zbudowali imperium ze snów i zrewolucjonizowali Hollywood. Pełna wyjątkowych, wcześniej niepokazywanych zdjęć i nagrań archiwalnych, pokazana oczami członków rodziny, przyjaciół i współpracowników historia sukcesu czterech braci, emigrantów z biednej mazowieckiej wioski.
Język: angielski. Napisy: polskie
  • Żegnaj, kochana, reż. Susan Shulman, Kanada 2017, 3’, animacja

Rok 1900. 18-letni rosyjski Żyd płynie statkiem na emigrację do Kanady i żegna się w listach ze swoją ukochaną.
Język: angielski. Napisy: polskie

14:30 Tramwaj w Jerozolimie/ A Tramway in Jerusalem (POLIN)

reż. Amos Gitai, Francja, Izrael 2018, 94’, fabuła
Najnowszy film laureata prestiżowych nagród na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie. Przez Jerozolimę przejeżdża jeden, jedyny tramwaj. Wozi pasażerów z zachodniej – izraelskiej do wschodniej – arabskiej części miasta. Przejeżdża przez żydowskie cmentarze, biznesową ulicę Jaffa, wzdłuż murów Starego Miasta aż do Pisgat Ze’ev na terytorium palestyńskim. Ten tramwaj to miejsce spotkania Żydów i Palestyńczyków, wyjątkowy tygiel, który zmusza do zbliżenia, czy się tego chce, czy nie. Film miał premierę na MFF w Wenecji.
Festiwale, Nagrody: MFF w Wenecji 2018, Warszawski FF 2018
Język: hebrajski. Napisy: angielskie, polskie

16:30 PAMIĘCI CLAUDE’A LANZMANNA: Cztery siostry: Bałuty (PREMIERA, POLIN)

reż. Claude Lanzmann, Francja 2018, 64’, dokument
„Cztery siostry” to 4-odcinkowa seria dokumentalna poświęcona czterem kobietom, ocalałym z Zagłady, ostatnie dzieło zmarłego 28 czerwca 2018 r. Claude’a Lanzmanna. Bohaterką części zatytułowanej „Bałuty” jest Paula Biren (Pawa Sara Szmajer, 1922-2016), ocalała z utworzonego w dzielnicy Bałuty getta łódzkiego, która w wywiadzie z Lanzmannem wspomina funkcjonowanie getta i rolę Chaima Rumkowskiego, Przewodniczącego Starszeństwa Żydów. Seria powstała na podstawie rozmów, które reżyser przeprowadził w czasie pracy nad swoim najważniejszym dokumentem: „Shoah” z 1985 roku.
Język: polski
 

Żyrafa, reż. Anastasia Kirii, Ukraina 2017, 18’, fabuła (PREMIERA) 

Mała żydowska dziewczynka stara się uciec w świat wyobraźni przed potwornością wojennej rzeczywistości. Jedyną rzeczą przynoszącą jej otuchę jest pluszowa żyrafa, którą dostała kiedyś od kochającej osoby.
Język: polski

Niewyrównany rachunek, reż. Naor Meningher, Izrael 2016, 20’, fabuła (PREMIERA)

Tzvi – policyjny detektyw odpowiedzialny za przesłuchania osób podejrzanych o to, że w czasie wojny służyli jako kapo – otrzymuje do prowadzenia sprawę Yehiela Ingstera, oskarżonego o wyjątkowo brutalne zachowania. Jednak w toku śledztwa jego przypadek okaże się nie tak oczywisty, jak początkowo się wydawało.
Język: hebrajski. Napisy: angielskie, polskie

19:30 UROCZYSTOŚĆ ZAMKNIĘCIA: Ostatnia wieczerza (POLIN, PREMIERA)

reż. Florian Frerichs, Niemcy 2017, 83’, fabuła
W dniu, w którym do władzy dochodzi Adolf Hitler, przy stole spotykają się członkowie niemiecko-żydowskiej, zasłużonej dla Niemiec rodziny Glicksteinów. Większość z nich, jak wielu Niemców w tamtym czasie, nie traktuje poważnie zagrożenia nazizmem. Nikt nie rozumie więc, dlaczego Lea pragnie opuścić kraj i osiąść w Palestynie. Co gorsza, młodszy brat Lei okazuje się być zagorzałym zwolennikiem ideologii narodowego socjalizmu. Tego wieczoru rodzina zaczyna się rozpadać, podobnie jak cały kraj.
Festiwale, Nagrody: Washington JFF 2018, LA JFF 2018, Berlin JFF 2018
Język: niemiecki. Napisy: angielskie, polskie