12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ŻYDOWSKIE MOTYWY [program]

W dniach 18-22 maja w warszawskim Kinie Muranów odbędzie się 12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. W tegorocznym programie znalazło się kilkadziesiąt najnowszych fabuł, dokumentów i krótkich metraży o tematyce żydowskiej z całego świata – m. in. z Izraela, Niemiec, Polski, Francji, Węgier, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Pokazom festiwalowym towarzyszyć będą dyskusje z autorami filmów.

 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPOZNAĆ SIĘ Z PROGRAMEM FESTIWALUFestiwal Żydowskie Motywy od 2004 roku przybliża polskim widzom fascynującą żydowską kulturę, pielęgnuje pamięć o wspólnej przeszłości Polaków i Żydów i promuje idee tolerancji i kulturowej otwartości poprzez uniwersalny język sztuki filmowej.

Jak co roku, publiczność festiwalu będzie miała szansę obejrzeć wiele produkcji poświęconych historii i tradycji narodu żydowskiego, w tym dokument „Syndrom Bentwicha” (reż. Gur Bentwich, Izrael, 2015), w którym reżyser portretuje historię swojej ekscentrycznej żydowsko-angielskiej rodziny, pełnej artystów, buntowników i zagorzałych syjonistów. W poruszającej „Sprawie Kozalczyka” (reż. Ron Ninio, Izrael, 2015) główny bohater podróżuje do Bloku Śmierci w Auschwitz, by poznać skomplikowaną prawdę o swoim ojcu – obozowym kapo ratującym więźniów przed śmiercią w komorze gazowej.

Wśród festiwalowych propozycji nie zabraknie też filmów opisujących skomplikowaną i pełną paradoksów rzeczywistość współczesnego Izraela i żydowskiej diaspory. „Znana jako Nadia” (reż. Tova Ascher, Wielka Brytania/Izrael, 2015) to pełna dramaturgii fabularna historia wiodącej spokojne życie kobiety, która w obliczu przypadkowego spotkania musi zmierzyć się z tragicznymi wydarzeniami z przeszłości i zbudować na nowo swoją tożsamość. Dokumentalny „Deli Man” (reż. Erik Anjou, USA, 2014) opisuje natomiast niezwykłą społeczność właścicieli i klientów żydowskich delikatesów w USA i odkrywa tajniki najsmaczniejszych potraw. Pokazuje przy tym, jak wielką rolę odgrywa jedzenie jako nośnik tradycji, pamięci i szacunku dla przodków. Projekcja tego filmu odbędzie się 21 maja o godz. 16.00 w Menora Info Punkt (pl. Grzybowski 2, Warszawa). Pokaz będzie stanowił punkt wyjścia dla debaty Smaki szczególne – żydowska kultura kulinarna jako wehikuł pamięci i tożsamości, z udziałem reżysera filmu. Polską kinematografię w festiwalowym konkursie reprezentować będą m. in. niepokojący „Demon” (reż. Marcin Wrona, Polska, 2015) – współczesna reinterpretacja żydowskiego podania o Dybuku oraz „Letnie przesilenie” (reż. Michał Rogalski, Polska, Niemcy, 2014) – zaskakujący portret młodych Polaków i Niemców próbujących prowadzić normalne życie, mimo trwającej II Wojny Światowej.

W skład tegorocznego Jury wejdą: reżyserka i scenarzystka Anna Kazejak, dokumentalista Paweł Łoziński oraz krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Spośród wszystkich prezentowanych filmów jurorzy wytypują laureatów czterech głównych nagród festiwalu, w tym tej najważniejszej – Złotego Warszawskiego Feniksa. Ponadto, filmy festiwalowe będą rywalizowały o Nagrody Specjalne oraz o Nagrodę Publiczności.