Bóg uspokoi was od wrogów i zamieszkacie bezpiecznie

Nadchodzi Nowy Rok, a wraz z nim nowe możliwości i wyzwania. Ten czas zawsze napełnia mnie nadzieją. Być może kolejny rok rzeczywiście będzie lepszy od poprzedniego? Czy możemy na to liczyć? Czy jest szansa na zmianę na lepsze?

W księdze Dwarim czytamy: „Wiekuisty, Bóg wasz, […] uspokoi was od wszystkich wrogów wokoło, i będziecie mieszkali bezpiecznie” (12:10).

Rabin David Moskovitz (znany także jako Gelilay Zahav) pyta: jeśli Bóg „uspokoił nas od wrogów”, dlaczego Tora dodaje słowa „i będziecie mieszkali bezpiecznie”? Wydają się one zbędne. 

Musimy zrozumieć – wyjaśnia rabin Moskovitz – że fraza „i będziecie mieszkali bezpiecznie” nie odnosi się do naszych wrogów. Chodzi o sposób, w jaki traktujemy siebie nawzajem. Jeżeli przestaniemy ze sobą walczyć, rzucać sobie nawzajem kłody pod nogi i wbijać nóż w plecy; jeśli w końcu zamiast tracić energię na udowadnianiu innym, że nie mają racji, zaczniemy z nimi współpracować i wspólnie tworzyć – wtedy „mieszkać będziemy bezpiecznie”. Kiedy w końcu nauczymy się działać razem i szanować siebie nawzajem – zaczniemy mieszkać bezpiecznie – wtedy Bóg „uspokoi nas od wrogów”.

Już dawno nie obserwowaliśmy tylu przejawów antysemityzmu, co w mijającym roku. Nie mam na myśli tylko Polski, ale całą Europę, a nawet Stany Zjednoczone. Czujemy się bardziej narażeni na niebezpieczeństwo niż w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Jak odnaleźć się w tej sytuacji?

Tora mówi jasno: po pierwsze musimy trzymać się razem. Dość obwiniania innych, dość zdrad, dość kopania pod sobą dołków. Tylko wspólnymi siłami osiągniemy bezpieczeństwo i spokój. 

Pierwszym, ale nie jedynym krokiem w walce z antysemityzmem jest szanowanie swojego sąsiada. 

Z początkiem tego nowego, 5780 roku, spróbujmy więc wszyscy postawić ten pierwszy krok.

Szana towa u-metuka!