Oświadczenie Aleksandra Gleichgewichta, Przewodniczącego Gminy Żydowskiej we Wrocławiu

Pragnę w imieniu członków Gminy Żydowskiej we Wrocławiu dać wyraz oburzeniu wobec demonstracji nienawiści i ksenofobii, której sceną stał się w ostatnią środę wrocławski Rynek. Nie można dopuścić, by wciąż nierozwiązane globalne problemy polityczne, które w swych skutkach mogą dotykać i naszego kraju, zamiast stać się przedmiotem odpowiedzialnej debaty spłecznej, są usprawiedliwieniem dla wznoszącej się brunatnej fali rasizmu, szowinizmu, antysemityzmu i prymitywnego antyislamizmu. Złożone zagadnienia migracji i uchodźctwa nie mogą być wykorzystywane do siania nienawiści.

Głęboki niepokój budzi bierność aparatu ścigania i wymiaru sprawiedliwości wobec licznych aktów o charakterze rasistowskim, bierność tłumaczona niedoskonałością procedur i niejednoznacznością prawa. Wzywamy wrocławskich posłów i senatorów, których prawem jest stanowienie prawa, o podjęcie odpowiednich inicjatyw ustawodawczych, które w sposób jednoznaczny pozwoliłyby organom przymusu stanowczo reagować na akty rasizmu i ksenofobii, prokuraturze ścigać ich sprawców, a sądom surowo ich karać. Muszą to zrobić – dla Wrocławia. Dla Polski.

Za kilka tygodni Wrocław stanie się Europejską Stolicą Kultury. Nie takiego preludium oczekują wrocławianie. Wyzwiska wobec Arabów i palenie kukły Żyda nie mogą stać się zapowiedzią i mottem wydarzeń ESK 2016. Nasze wspaniałe miasto, które z wielokulturowości i wzajemnego szacunku ludzi różnych ras, narodowości i wyznań stara się uczynić swą markę, nie zasługuje na to, by cyniczni łajdacy i otumanione nienawiścią szumowiny hańbiły jego imię.