Nowy Rok 5782

Nie pamiętam trudniejszego roku w moim życiu niż rok 5781. Covid, zmiany klimatu i gorsze niż kiedykolwiek klęski żywiołowe. Narastający w Europie polityczny autorytaryzm i faszyzm. Jak znaleźć nadzieję na nadchodzący rok po tak trudnym i wyczerpującym okresie? Wszyscy jesteśmy zmęczeni, sfrustrowani i pozbawieni energii. 

Co możemy zrobić, żeby powitać nowy rok w pozytywnym nastroju? Tego nie jestem pewien – nie istnieje gotowa, łatwa odpowiedź na to pytanie. Być może moglibyśmy zacząć na nie odpowiadać, próbując zrozumieć, jak czuje się druga osoba. Jakkolwiek nie bylibyśmy spięci i na krawędzi, musimy pamiętać, że ludzie wokół przechodzą przez coś podobnego. Być może musimy zacząć od okazania wrażliwości wobec tego, że wszyscy przeszliśmy przez bardzo dużo i mamy dość mnożących się trosk.

Kiedy to zrozumiemy, będziemy w stanie coś zmienić. Zapytaj swoich przyjaciół albo współpracowników, jak się czują. Postaraj się poczuć ból drugiej osoby, zastanów się, co może czuć ktoś siedzący obok ciebie. Jeśli każdy z nas spróbuje podtrzymać na duchu choć jedną osobę, i dla nas znajdzie się ktoś, do kogo będziemy mogli zwrócić się o pomoc. Im więcej pomagamy innym, tym większa szansa, że ktoś pomoże nam.

Jest pewna historia o człowieku, który po śmierci otrzymał możliwość odwiedzenia zarówno nieba, jak i piekła. W pierwszej kolejności poszedł do piekła, gdzie wszyscy siedzieli przy stołach pełnych wyśmienitych przysmaków. Wyglądali jednak na smutnych i złych – każda z osób miała ręce skute kajdankami, przez co nie mogła sięgnąć po jedzenie.

Nasz bohater wyruszył więc do nieba, gdzie ponownie zobaczył ludzi siedzących przy stołach pełnych pysznych przysmaków. I tu wszyscy mieli ręce skute kajdankami, a mimo to uśmiechali się i wyglądali na zadowolonych. Bo choć nikt nie był w stanie jeść sam, każdy mógł nakarmić osobę siedzącą po drugiej stronie stołu.

Może zatem chociaż spróbujmy – im więcej wsparcia okażemy, tym więcej otrzymamy od innych.

Szana towa u-metuka! 
Słodkiego, zdrowego i pełnego nadziei roku 5782!

Możemy sprawić, by był lepszy niż poprzedni.