Marsz Wzajemnego Szacunku 2015 [zdjęcia, wideo]

Po raz kolejny kilkuset mieszkańców Wrocławia przeszło w Marszu Wzajemnego Szacunku spod synagogi Pod Białym Bocianem do pomnika upamiętniającego Noc Kryształową i spaloną wtedy Nową Synagogę przy ulicy Łąkowej.

Prezes Gminy Żydowskiej we Wrocławiu Aleksander Gleichgewicht dziękując za przybycie mówił: Co roku kierujemy swoje myśli, serca i umysły do tych miejsc, gdzie dzieje się źle i gdzie są obecne rasizm, ksenofobia i nienawiść. W tym roku skupiamy swoją uwagę na ofiarach wojny w Syrii. To sprawdzian naszego człowieczeństwa. Pamiętajmy, że obywatele to jednostki świadome swoich praw, które potrafią ich bronić i używać.

Jak co roku nie zabrakło przedstawicieli Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec. Poniżej prezentujemy fragment przemówienia Christiane Botschen, zastępczyni konsul generalnej, która również podkreślała pilną potrzebę zwrócenia uwagi na problem uchodźców.

Po marszu odbył się koncert charytatywny na rzecz działań Polskiej Akcji Humanitarnej prowadzonych w Syrii. Koncert, w którym wzięło udział wielu znanych wrocławskich muzyków otworzyła Bente Kahan pieśnią “Ani maamin” (hebr. wierzę). Poniżej prezentujemy fragment tego wykonania.