Długowieczność na start!

Czerpiąc z życia pełnymi garściami, nieraz, bez względu na wiek, zastanawiamy się, co zrobić, by odkryć mityczną fontannę młodości. Co zrobić, aby starzeć się wolniej i być zdrowym i energicznym? Długie życie jest, czego by nie powiedzieć, kuszącym celem. Zwłaszcza, jeśli przekłada się to również na jego jakość.

Wiemy już, co odróżnia osoby żyjące nieprzeciętnie długo od całej reszty.

Ryzykują

Tak, stulatkowie nie boją się ryzyka. W grze życia nigdy nie grają o niską stawkę. Ich działania ukierunkowane są na odkrywanie nowych, nieznanych aspektów świata. Śmiało wychodzą poza strefę własnego komfortu i każdego dnia pokonują swoje słabości. Jeśli mają jakiś cel, robią wszystko, by go osiągnąć. Zawsze myślą o wygranej, czymkolwiek by ona nie była. Doskonałym przykładem jest Madonna Buder, która w wieku 82 lat wzięła udział w triatlonie „Iron Man”. Co więcej, powtórzyła to osiągnięcie kilkukrotnie. Dodać należy, że za młodu nigdy nie miała do czynienie ze sportem. Pewnego dnia po prostu pomyślała, że chciałaby w życiu skosztować czegoś innego.

Pozostają głodni

Stulatkom towarzyszy silne uczucie głodu, ale tego wewnętrznego: głodu życia, pasji, odkrywania. Nigdy nie rezygnują z okazji, by spróbować czegoś nowego. Czas na emeryturze traktują jako lata premium, kiedy mogą w pełni oddać się pasjom. Stawiają sobie cele, na których osiągnięcie nigdy przedtem nie mieli czasu.

Nie są samotnymi wyspami

Siedzenie w domu przed telewizorem to zdecydowanie nie ich sposób odpoczynku. Stulatkowie są istotami najlepiej czującymi się w grupie. To, że mogą spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, jak nic innego poprawia ich samopoczucie i podnosi jakość życia. Co więcej, chętnie angażują się w wolontariat na różnych polach. Daje im to poczucie spełnienia, jak i bycia częścią wspólnoty. Chcą być potrzebni i tak też się czują.

Walczą

Są jak wojownicy z jasną misją. Mają przeświadczenie, że muszą zrobić coś wielkiego, ważniejszego niż oni sami. Chcą pozostawić po sobie spuściznę. Łatwo znajdują cel. A zdaniem psychoterapeuty Victora Frankla cel jest kluczowym czynnikiem przedłużającym życie. Każdego dnia stulatkowie walczą, by zainspirować innych. Zawsze z dużą dozą determinacji i pozytywnego nastawienia.

Śnią

Stulatkowie śnią swoją drogę do długowieczności. Jak to rozumieć? Myślą poza schematami, by realizować największe marzenia. Trening aikido w wieku 79 lat? Dlaczego nie! Skoki ze spadochronu jako prezent na 80. urodziny? Ależ oczywiście!

Są także świadomi wartości dosłownego znaczenia słowa sen. Dobry, odpowiednio długi sen to podstawa zdrowia i oni o tym doskonale wiedzą. Udowodniono też, że odpowiednia ilość snu koreluje ze zmniejszoną śmiertelnością i jest czynnikiem sprzyjającym długowieczności. Dlatego każdej nocy bez wyrzutów sumienia śpią nawet 7-8 godzin.

Stawiają na giętkość

Osoby żyjące długo i szczęśliwie mają w sobie wiele z dębu, który ma mocne korzenie, ale giętkie gałęzie, swobodnie tańczące w rytm wiatrów życia. Długowiecznych spotykają oczywiście choroby i nieszczęścia. Nierzadko zmuszeni są, by zmierzyć się z kalectwem czy śmiercią najbliższych. Podchodzą jednak do tych wydarzeń z otwartym umysłem. Czerpią z nich mądrość wiedząc, że nie na wszystko mają wpływ. Akceptują zmiany, które przynosi wiek; te fizyczne i te psychiczne. To pozwala im zachować pogodę ducha i zwycięsko iść przez życie.

Szukają piękna

Poszukiwanie piękna przybiera różne formy. Weźmy za przykład pianistkę Alice Herz-Sommer. Przeżyła Zagładę i pytana w wieku 109 lat o to, co powoduje, że jej życie jest tak długie, odpowiadała bez wahania: „Każdy dzień jest piękny. Każdy dzień.”

Właśnie takie nastawienie cechuje większość osób długowiecznych – zawsze szukają tej jasnej strony życia, a gdy już znajdą, doceniają ją i są za nią wdzięczni. To przeświadczenie jest głęboko zakorzenione w ich świadomości. Wierzą, że życie dzieje się DLA nich, a nie PRZECIWKO nim. Cokolwiek się nie zdarzy, witają kolejny dzień ze szczerym uśmiechem na twarzy.

Wiedząc o tym, co charakteryzuje stulatków, warto pokusić się o próbę wdrożenia zasad ich życia. Bo dlaczego nie? Gra przecież jest tego warta – to gra naszego życia! Spróbujmy już dziś – wybierzmy choć jeden aspekt i posmakujmy tajemnicy długowieczności!

Z uśmiechem zachęcam do działania! I jak zawsze czekam na komentarze i przemyślenia na stronie DrAgnesFrankel.com