VI edycja festiwalu Simchat Chajim w Jarocinie i Krotoszynie

Już 19 maja rusza szósta edycja Simchat Chajim Festival. Przez 9 niezwykłych dni, w ramach festiwalu kultury żydowskiej, odbędzie się ponad 40 wydarzeń! Ich sercem będzie Jarocin oraz Krotoszyn, a niektóre z nich zagoszczą także w Kobylinie, Koźminie Wielkopolskim, Odolanowie, Rozdrażewie i Zdunach. Simchat Chajim Festival jest organizowany przez Stowarzyszenie Krotochwile we współpracy z Krotoszyńskim Ośrodkiem Kultury, Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz Muzeum Regionalnym w Jarocinie.

simchat-chajim-festival-festiwal-kultury-zydowskiej-krotoszyn-jarocin-radosc-zycia-chidusz-magazyn-zydowski

Simchat Chajim w języku hebrajskim oznacza „radość życia” i właśnie te słowa są motywem przewodnim festiwalu. Pokazuje on bogactwo kultury i dziedzictwa żydowskiego, ale także piękno wielokulturowej historii południowej Wielkopolski.

Różnorodny program z pewnością będzie interesującą podróżą do przeszłości, ale przede wszystkim ukaże wyjątkowość tradycji żydowskiej. A co czeka na mieszkańców? Przede wszystkim pięć koncertów, spotkania z literaturą, sztuką, opowieści o współczesnym Izraelu i spektakle teatralne. Na krotoszyńskim Rynku stanie Strefa Simchat Chajim, czyli centrum festiwalowe.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie simchatchajim.pl/program. Udział w większości wydarzeń jest bezpłatny. Natomiast spektakle i wybrane koncerty są biletowane. Bilety można kupić na stronie simchatchajim.pl/bilety, w JOK Jarocin oraz Krotoszyńskim Ośrodku Kultury w cenie 15 zł w przedsprzedaży, a od 11 maja w cenie 25 zł.

Co w programie?

 

19 maja w krotoszyńskiej Galerii Refektarz odbędzie się wernisaż wystawy „Ćwiczenia oddechowe” Dawida Marszewskiego. Natomiast w Jarocinie, o godz. 20:00 atmosferę rozgrzeje energiczny zespół Klezmafour, znany również z programu Mam Talent!.

W sobotę (20 maja) od godz. 18:00 podczas jarocińskiej Nocy Muzeów przestrzeń wokół synagogi ponownie wypełni kultura żydowska (ul. Śródmiejska). Odbędą się warsztaty: graficzne, malowania liter i imion hebrajskich, budowania sztetla. Natomiast w budynku dawnej synagogi wysłuchać będzie można wykładu o świętach żydowskich i zobaczyć przedmioty związane z judaizmem, między innymi szofar, talit czy drejdel. Wystawy z Żydowskiego Instytutu Historycznego podkreślą charakter i historię wnętrza. Na zakończenie Nocy Muzeów w rytm muzyki klezmerskiej porwie zespół Sztetl, koncert rozpocznie się o godz. 20:30. Wszystkie wydarzenia w ramach jarocińskiej Nocy Muzeów są bezpłatne. W maju przypada 130. rocznica urodzin światowej sławy grafika Jakoba Steinhardta, dlatego 21 maja jarocińscy cykliści odwiedzą Żerków, miejsce jego narodzin. Rajd rowerowy poprzedzi spotkanie z Mateuszem Franckiewiczem, autorem bloga „Izrael od kuchni”.

Wieczorem 21 maja w Krotoszynie w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela o godz. 19:30 odbędzie się koncert organowy „Jedno drzewo – wspólne korzenie”. W nietypowej iluminacji wnętrza Fary zabrzmi muzyczny dialog łączący Polaków, Żydów i Niemców w wykonaniu Pawła Szukalskiego. Z kolei o godz. 20:00 w Strefie Simchat Chajim zagra Rebeka, jeden z czołowych polskich zespołów wykonujących muzykę elektroniczną. Na oba niedzielne koncerty wstęp wolny.

Przez kolejne dni w Jarocinie i Krotoszynie będzie można zobaczyć spektakle „Opowiadania nie tylko dla dzieci” Teatru Żydowskiego i „Tuwim Julek – para buch, frazy w ruch” Teatru Małe Mi. O Ziemi Świętej opowie ks. Adam Boniecki wraz z Karoliną Przewrocką-Aderet, a dziennikarka i fotografka Grażyna Banaszkiewicz przybliży niezwykłą architekturę oraz wielokulturową codzienność Izraela. Ponadto odbędą się warsztaty kulinarne, warsztaty wycinanki żydowskiej czy czytanki dla najmłodszych. W Strefie Simchat Chajim zaplanowano zajęcia dla seniorów (między innymi joga). 24 maja w Krotoszynie zagra zespół Pan Przecinek & Zespół Depresyjny. Organizatorzy przygotowali również ofertę dla szkół. Młodsze dzieci wezmą udział w warsztatach drukarskich nawiązujących do postaci żydowskiego drukarza z Krotoszyna Bar Loebel Monascha, a młodzież będzie rozmawiać o otwartości i wzajemnych szacunku na warsztatach prowadzonych przez edukatorów z muzeum POLIN.

Festiwal dopełni Koncert finałowy 26 maja o godz. 20:00 w Strefie Simchat Chajim na krotoszyńskim Rynku – zagra Karolina Cicha i Spółka. Artystka jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką – rozpoznawalną dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Śpiewa w językach mniejszości narodowych, w tym w jidysz.