Przed premierą „Mordechaj Gebirtig – Bądź mi zdrów, Krakowie!” w Synagodze pod Białym Bocianem

Czy można rapować do tekstów Gebirtiga? Gdy pomyślimy o jego pieśniach, przychodzi do głowy raczej płonące żydowskie miasteczko, czy też dramatyczne zawołanie „Bądź mi zdrów, Krakowie!” nie jako wyraz zachwytu nad miastem, ale tragiczne pożegnanie na chwilę przed wywózką do getta.

A jednak na sobotni wieczór – finał Dni Wzajemnego Szacunku – Fundacja Bente Kahan przygotowała wyjątkową premierę. Teksty Gebirtiga zaśpiewają Alicja Kalinowska oraz aktor wrocławskiego Capitolu Tomasz Leszczyński. Widzów zaskoczą ciekawe aranżacje w rytmach różnych gatunków muzyki. Oprócz bardziej tradycyjnych wykonań pojawią się aranżacje jazzowe, hip hopowe a nawet.. disco polo (do muzyki z telefonu komórkowego).

Nie należy się jednak obawiać. Spektakl reżyserowany przez Tomasza Mana nie przekracza ani o krok granicy dobrego smaku, jest lekką – pomimo trudnej tematyki – i spójną kompozycją muzyki i prostego, teatralnego gestu.

Scenariusz do spektaklu napisała Bente Kahan na podstawie swojego koncertu „Farewell Cracow” z 1992 roku. Warto pamiętać o tym nagraniu podczas spektaklu, aby dostrzec jak jednocześnie podobny i odmienny jest Gebirtig w 2014 roku.