Program Dni Wzajemnego Szacunku 2016

 Fundacja Bente Kahan zaprasza na Dni Wzajemnego Szacunku 2016

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem, Włodkowica 5a, Wrocław

06.11 NIEDZIELA
godz. 17:00 (Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19-21) „Jesteśmy Żydami z Breslau” – premierowy pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Karin Kaper i Dirka Szusziesa o życiu żydowskich nastolatków, którym przyszło dorastać w Breslau w latach 30. XX wieku. Portret pokolenia, które ratując życie, rozproszyło się na wszystkie strony świata. Po filmie dyskusja z twórcami filmu.

Bilety dostępne w kasach Kina Nowe Horyzonty od 25.10.

07.11 PONIEDZIAŁEK
godz. 18:00 (synagoga Pod Białym Bocianem) „Bente i Olek” (31 min), reż. Andrzej Titkow – dokument o życiu Bente Kahan i Aleksandra Gleichgewichta. Ona urodziła się w żydowskiej rodzinie w Oslo. On wyemigrował do Norwegii po ogłoszeniu stanu wojennego. Tam się poznali, ale w 2000 r. zdecydowali się zamieszkać w Polsce. We Wrocławiu działają na rzecz odbudowania żydowskiej społeczności.
Po filmie dyskusja z reżyserem i bohaterami filmu.

godz. 19:00 (synagoga Pod Białym Bocianem) „Fritz Bauer – śmierć na raty” (97 min), reż. Ilona Ziok – historia niemieckiego Żyda, który wojnę przetrwał w Danii i Szwecji. Po powrocie do Niemiec w 1949 r. pracował jako prokurator i sędzia, doprowadzając m.in. do rehabilitacji uczestników zamachu na Hitlera i skazania zbrodniarzy wojennych. Współpracując z izraelskimi służbami wywiadowczymi przyczynił się również do schwytania Adolfa Eichmana.
Po filmie dyskusja z reżyserką. Prowadzenie: prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz (dyrektor Centrum im. Willy’ego Brandta UWr)

Bilet na oba filmy: 10zł (karnet na wszystkie pięć filmów w synagodze – 20zł), rezerwacje: bilety@fbk.org.pl / tel. 71 782 81 23 / Bilety dostępne także godzinę przed filmem w synagodze.

08.11 WTOREK
godz. 18:00 (synagoga Pod Białym Bocianem) „Przy Planty 7/9” (90 min), reż. Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger – ulica Planty w Kielcach to miejsce, gdzie 4 lipca 1946 r. doszło do pogromu na ocalałych z Zagłady Żydach. W filmie pokazana jest nie tylko rekonstrukcja wydarzeń i komentarz historyczny, ale przede wszystkim próby przywrócenia pamięci o pogromie wśród mieszkańców Kielc. Głównym bohaterem jest Bogdan Białek, walczący o upamiętnienie ofiar i pojednanie pomiędzy Polakami i Żydami.

Bilet na film: 10zł (karnet na wszystkie pięć filmów w synagodze – 20zł), rezerwacje: bilety@fbk.org.pl
tel. 71 782 81 23 / Bilety dostępne także godzinę przed filmem w synagodze.

09.11 ŚRODA

godz. 17:00 (synagoga Pod Białym Bocianem) „Rysa” – spektakl wrocławskiego Teatru ZAR. Wstęp wolny.

godz. 17:40 (synagoga Pod Białym Bocianem) Otwarcie wystawy Joanny Helander. To wyrywki z życia rodziny artystki, które związane są między innymi z przedwojennym Wrocławiem i ulicą Wallstrasse 33.

godz. 18:00 (dziedziniec synagogi Pod Białym Bocianem) MARSZ WZAJEMNEGO SZACUNKU
Z synagogi Pod Białym Bocianem do pomnika na miejscu spalonej 9. listopada 1938 r. Nowej Synagogi przy ul. Łąkowej. Pamiętając o przeszłości, idziemy z nadzieją na lepszą przyszłość.

godz. 19:00 (parking Wyższej Szkoły Bankowej, ul. Łąkowa 8) Prezentacja tymczasowej wystawy amerykańskiej artystki Kitty Hubbard. Na jedynym ocalałym od zniszczenia fragmencie muru Nowej Synagogi zostanie pokazana historia wybitnego śpiewaka operowego i kantora, Selmara Ceriniego.

godz. 19:30 (synagoga Pod Białym Bocianem) „Wieczorem patrzą na księżyc” (90 min), reż. Joanna Helander, Bo Persson – w filmie twórcy badają związki współczesnego terroryzmu z nazizmem i faszyzmem. Reżyserzy rozmawiają z ofiarami ataków terrorystycznych z Algierii, Izraela, Kolumbii, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Irlandii Północnej oraz ekspertami w dziedzinie terroryzmu. Po filmie dyskusja z udziałem twórców.

Bilet na film: 10zł (karnet na wszystkie pięć filmów w synagodze – 20zł), rezerwacje: bilety@fbk.org.pl
tel. 71 782 81 23 / Bilety dostępne także godzinę przed filmem w synagodze.

Wydarzenia towarzyszące:

13.11 NIEDZIELA

godzina 11:00 (synagoga Pod Białym Bocianem)
Zwiedzanie mykwy z Danielle Chaimovitz z wrocławskiej Gminy Żydowskiej. Czym jest mykwa? Przez kogo jest używana? Danielle opowie o zasadach korzystania z mykwy i odpowie na wszystkie pytania. Wstęp: 8zł Rezerwacja miejsc: bilety@fbk.org.pl

godzina 18:00 (synagoga Pod Białym Bocianem) Bente Kahan śpiewa poezję Tadeusza Różewicza, koncert „only a human being” (tłumaczenie utworów na język angielski: Joanna Trzeciak). Kontrabas : Adam Skrzypek, muzyka: Bente Kahan. Dochód z koncertu pomoże wesprzeć działalność statutową Fundacji Bente Kahan w synagodze Pod Białym Bocianem.

Bilety: 30/50zł, Rezerwacje: bilety@fbk.org.pl / tel. 71 782 81 23 / Bilety dostępne w salonach EMPiK, na stronie www.ticketpro.pl a także godzinę przed wydarzeniem w synagodze.

godzina 19:30 (synagoga Pod Białym Bocianem)
„Le beau danger” (110 min), reż. René Frölke. Filmowy portret wybitnego rumuńskiego pisarza Normana Manei, autora opowiadań, esejów zajmujących się tematyką holocaustu, codziennym życiem w kraju komunistycznym i banicją, przetłumaczonych na ponad 20 języków. W Polsce ukazały się cztery jego książki:Październik, godzina ósma (Pogranicze 2000), O klownach. Dyktator i artysta (Pogranicze 2001), Powrót chuligana (Pogranicze 2010), Kryjówka (Czytelnik 2012). Urodzony w Rumunii w Burdujeni-Suceava, Manea jako dziecko był deportowany w 1941r. do obozu koncentracyjnego w Transnistrii na Ukrainie, wraz z jego rodziną i całą okoliczną społecznością żydowską. Powrócił w 1945r. do Rumunii. W 1986 roku został uchodźcą politycznym, uciekając na Zachód od reżimu Ceaușescu. Film stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu doświadczenia emigracji i alienacji ukształtowały jego twórczość.
Wydarzenie organizowane wspólnie z Rumuńskim Instytutem Kultury. Wstęp wolny.

14.11 PONIEDZIAŁEK

godzina 18:00 (synagoga Pod Białym Bocianem) Spektakl „Dziś wieczorem: Lola Blau” Teatru Żydowskiego w Bukareszcie, według tekstu Georga Kreislera, austriackiego mistrza kabaretu. W roli głównej: Maia Morgenstern. Nostalgiczna, lecz okraszona czarnym humorem, opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach wielu żydowskich artystów XX wieku.
Historia opowiedziana za pomocą słów i znakomitych piosenek kabaretowych. Monodram w reżyserii Alexandru Dabija w języku jidysz z polskimi napisami. Wydarzenie organizowane wspólnie z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie. Wstęp wolny. Rezerwacja miejsc: bilety@fbk.org.pl / tel. 71 782 81 23

Partner: Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)

Więcej informacji: 

mail: bilety@fbk.org.pl / tel. 71 782 81 23