Co jest potrzebne do złożenia zeznania PIT 2018 przez internet?

Do złożenia zeznania pit online potrzebny jest komputer lub inne urządzenie z dostępem do internetu, dane o przychodach i odliczeniach oraz dane do identyfikacji podatnika.

Jak wybrać odpowiedni program do pitów

Program do rozliczania pitów bardzo łatwo odnajdziemy w internecie wpisując w wyszukiwarce frazę np: pit program, pit 2018 program, pity 2018 program, pit 2019 program, program do pitów 2019, rozliczenie pit program lub podobne.

Program rozliczenia pit 2018 możemy znaleźć pod hasłem: program do rozliczenia pit 2018 albo program do rozliczenia pit 2019. Trzeba zwrócić uwagę, aby program do rozliczenia pit był aktualny, abyśmy mogli prawidłowo. rozliczyć podatki stosując zasady naliczenia podatku, ale też odliczeń i zwolnień podatkowych obowiązujących w danym roku. W każdym roku mogą być wprowadzane zmiany, czasem niewielkie, a czasem istotnie chociażby ze względu na możliwość skorzystania z ulg i odliczeń obniżających wysokość należnego podatku. Programy do rozliczania pit są aktualizowane każdego roku i dlatego korzystając z programu pit mamy pewność, że formularze pit są aktualnie obowiązujące i nie musimy sami zagłębiać się w przepisy i ich nowelizacje. Dobry program pit sam wybiera aktualne i najlepsze rozwiązania. Wykonuje wszelkie wyliczenia zgodnie z obowiązującymi zasadami dotyczacymi obliczenia wysokości podatku, odliczeń podatkowych, limitów, zaokrągleń itp.

W roku 2019 wybieramy kreator pit 2018. Ale może się zdarzyć, że nasze rozliczenie podatkowe dotyczy innego roku, gdy składamy korektę zeznania. Wtedy powinniśmy zastosować program do pit, który uwzględnia odpowiednie zasady stosownie do roku, który rozliczamy.

Darmowy program pit 2018

Program pit udostępniony w sieci nie wiąże się z żadnymi kosztami z tytułu jego wykorzystania do rozliczeń podatkowych przez osoby fizyczne. Niezależnie od tego, czy skorzystamy z programu udostępnionego przez Ministerstwo Finansów, czy przez firmy oferujące program do wypełniania pit, zarówno wypełnienie zeznania z pomocą programu jak i jego przesłanie online do urzędu skarbowego jest bezpłatne.

Wybór formularzy pit

Każdy program rozliczenia pit 2018 udostępni nam obowiązujące formularze, na których powinniśmy dokonać rozliczenia podatkowego za miniony rok. Najbardziej popularne formularze stosowane do rozliczeń rocznych to PIT-36, PIT-37, PIT-28, PIT-38 i PIT-39. Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych wypełniają deklaracje PIT- 37 lub PIT- 36, korzystający z rozliczenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych korzystają z formularza PIT-28. Na druku PIT-38 rozliczane są przychody kapitałowe, a na PIT-39 przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Poza podstawowymi formularzami każdy program pit 2018 udostępni nam wymagane druki załączników, np. osoby korzystające z ulg i odliczeń podatkowych wypełniają PIT-O, podatnicy uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej wypełniają jako załącznik do deklaracji PIT-36 formularz PIT- B o wysokości dochodu (straty) z tej działalności, informację o wysokości dochodów uzyskanych za granicą oraz podatku tam zapłaconych należy wykazać w PIT-ZG. W wyborze odpowiedniego załącznika wymaganego w naszej sytuacji podatkowej pomoże nam dobry program pit 2019, który nie wymaga od nas znajomości przepisów fiskalnych i przeznaczenia poszczególnych deklaracji do rodzaju rozliczenia podatkowego, lecz sam wybierze właściwy formularz zeznania oraz wszystkie wymagane załączniki.

Rozliczanie pit online

Podatnicy, którzy korzystają z programu pit mają do wyboru sposób dostarczenia deklaracji rocznej do urzędu skarbowego. Program do rozliczania pit 2019 ciągle umożliwia wydrukowanie wypełnionych formularzy pit i dostarczenie ich bezpośrednio/do biura urzędu fiskalnego. Takie wydrukowane formularze można również przesłać pocztą na adres urzędu skarbowego. Jednakże z każdym rokiem wzrasta liczba podatników, którzy rozliczają pity online i wysyłają je do fiskusa elektronicznie.

Jest to forma niezwykle wygodna, pozwalająca oszczędzić czas i pieniądze. Pity przez internet można przesłać do urzędu skarbowego o każdej porze, gdyż system działa przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia, również w swięta. Wysyłając pity online otrzymujemy urzędowe potwierdzenie odbioru (również drogą elektroniczną).

Terminy rozliczenia pit

W roku 2019 nie zmieniają się ustawowe terminy obowiązujące podatników składających zeznania roczne.

Najwcześniej, bo do końca stycznia muszą złożyć swoje zeznania podatnicy rozliczający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28). Do 30 kwietnia 2019 mogą składać zeznania podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-36, PIT36-L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.

Korzystanie z programu do rozliczenia pit i wysłanie pit przez internet może uchronić niektórych podatników przed spóźnieniem w złożeniu zeznania, gdyż z programem pit możemy wysłać deklaracje rozliczeniowe przez internet nawet w ostatnich minutach obowiązującego terminu, kiedy urzędy zamkną swoje podwoje.