Rozlicz PIT 2018 online: świadczenie 500+ i program do rozliczania PIT 2018

Od wiosny zeszłego roku polskie rodziny korzystają z rządowego programu 500+. Świadczenie to może być całkowicie pominięte przez nasze rozliczenie PIT online 2017 — nie musi być deklarowane, gdyż jest zwolnione z podatku.

500+ nie podlega opodatkowaniu PIT i jest to z całą pewnością dobra nowina dla milionów polskich rodzin z upodobaniem korzystających z tego niezwykle popularnego świadczenia rodzinnego. Żadna kwota z 500+ nie ma wpływu na dochód wolny od podatku, stopień skali podatkowej czy też możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Jak się jednak okazuje świadczenie to nie jest całkowicie wolne od kontekstu fiskalnego stwarzanego przez roczne rozliczenie PITu przez Internet (czy też w bardziej tradycyjny sposób). Otóż w pewnych okolicznościach uzyskany w normalnym trybie zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej może mieć wpływ na prawo do bycia beneficjentem 500+. Dzieje się tak, ponieważ ów zwrot musi być traktowany w rozliczeniu PIT jako przychód, który automatycznie zwiększa dochód rodziny, co w konsekwencji może zakwestionować jej prawo do 500+.

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej jest już dobrze utrwalonym mechanizmem w naszych rocznych rozliczeniach PIT. Przysługuje on podatnikom o zbyt niskim dochodzie ewentualnie zbyt dużej liczbie dzieci, by w pełni skorzystać z przysługującej im kwoty odliczenia prorodzinnego. W takiej sytuacji mają oni prawo do ubiegania się o zwrot niewykorzystanej części lub nawet całości ulgi prorodzinnej. W kontekście przepisów prawa podatkowego jest to jednak tylko przywilej, a nie obowiązek podatnika. Warto o tym pamiętać, gdyż odzyskana, a następnie wliczona do dochodu kwota ulgi może w efekcie odciąć dostęp do różnorakich świadczeń rodzinnych, w tym także programu 500+. Rozlicz więc PIT online rozważnie, pamiętając o potencjalnych konsekwencjach swoich decyzji.

Zasadniczo problem tutaj omawiany dotyczy rodzin wychowujących jedno dziecko — tylko w ich przypadku świadczenie 500+ sankcjonowane jest limitem miesięcznym dochodu w rodzinie. Aktualnie limit ten wynosi 800 zł dla rodziców wychowujących 1 dziecko oraz 1200 zł dla rodziców wychowujących dziecko niepełnosprawne. Określając dochód rodziny, należy odwołać się do danych z roku 2014, jednak ponieważ Ordynacja podatkowa zalicza do dochodu również otrzymany zwrot ulgi prorodzinnej, może się okazać, że ten kilkusetzłotowy wzrost dochodu doprowadzi do przekroczenia limitu 800/1200 zł, a następnie pozbawi rodzinę dostępu do świadczenia 500+.

Tegoroczna odsłona urządzenia o wdzięcznej i znanej nam już wszystkim nazwie „rozliczenie roczne PIT” na polskim rynku instrumentów podatkowych, wzbudziła duże zainteresowanie wśród specjalistów, nieukrywany entuzjazm zdeklarowanych użytkowników oraz niemałe nadzieje wśród licznej publiczności.

Jak to stało się już zwyczajem na przestrzeni kilku ostatnich lat, jeszcze w trakcie minionego roku (2016) mieliśmy okazję zaznajomić się z najnowszymi rozwiązaniami, jakie oferuje rozliczanie PIT online anno Domini 2017. Teraz, po kilku miesiącach intensywnych testów w naszych pracowniach, możemy z całą odpowiedzialnością stwierdzić, iż najważniejsze w naszym kraju marki wciąż oferują najwyższej klasy urządzenia w konkurencyjnej cenie (0 PLN). Choć nie zamierzamy zajmować się szczegółowo w tym tekście konkretnymi produktami, warto nadmienić, że niesłabnąca konkurencja między głównymi producentami ma niewątpliwie swój udział w systematycznej aplikacji przodujących na świecie rozwiązań.

Przechodząc do próby charakterystyki bieżącego stanu rozwoju elektronicznych platform podatkowych oraz najnowszych trendów możliwych do zaobserwowania w urządzeniach podatkowo-rozliczeniowych należy zauważyć przede wszystkim z jednej strony precyzję wykonania oraz zakres możliwych scenariuszy zastosowania, z drugiej ergonomię oraz wzornictwo odwołujące się do „naturalnych” oczekiwań przeciętnego podatnika.

Program PIT jest aktualnie urządzeniem precyzyjnym i szybkim, a jednocześnie pozwalającym na wirtualne odzwierciedlenie nawet najbardziej skomplikowanej sytuacji żywej jednostki uwikłanej w sieć powiązań społeczno-ekonomicznych. Oczywiście na tym etapie rozwoju nie możemy jeszcze mówić o sztucznej inteligencji, jednak biorąc pod uwagę fakt, iż w tradycyjnych pracach księgowych wystarczającym jest zazwyczaj zastosowanie odpowiedniego algorytmu do danej sytuacji, nie stanowi to poważnego zarzutu. W rezultacie otrzymujemy narzędzie uniwersalne i niezawodne — wysokiej jakości produkt masowy.

Swoistym novum na rynku produktów program PIT jest coraz to większa uwaga projektantów przykładana do tzw. pozytywnego doświadczenia pracy nad rozliczeniem podatkowym. Najbardziej udane konstrukcje zdają się odzwierciedlać dziś troskę o komfort podatnika w trakcie tych przecież nie zawsze najłatwiejszych chwil, które poświęcamy deklaracjom podatkowym. W praktyce oznacza to zaimplementowanie do celów komunikacji z podatnikiem języka potocznego oraz brak wymogu posiadania przez niego specjalistycznej wiedzy podatkowej.

Jeżeli uważasz, że wspomniane urządzenie mogłoby być przydatne również Tobie, bez wahania rozlicz PIT przez Internet — satysfakcja gwarantowana.