Rozliczanie PIT online oraz nowelizacje przepisów podatkowych

Rozliczanie pit 2018 online przyniesie nam kilka zmian w procedurach raportowania podatku dochodowego. Zapewne wszyscy pamiętamy, iż zmiany te miały być początkowo znacznie głębsze – jeszcze przed rokiem sugerowano, iż powinniśmy przygotowywać się na podatek jednolity. Do zmian tych jednak nie doszło i zgodnie z tradycją otrzymaliśmy kilka pomniejszych zmian przepisów, które na ogół poprawiają naszą sytuację jako podatników. Najkorzystniejszą finansowo ze wszystkich wprowadzonych ostatnimi czasy nowelizacji jest modyfikacja kwot regulujących poziom dochodów, które zostaną zupełnie zwolnione z podatku PIT.

 

Jak to zazwyczaj bywa, do rewolucji w tym roku nie doszło. Oczywiście trudno oceniać propozycje, które nie zostały jeszcze wprowadzone, a tym bardziej takie, które we właściwy sposób nie zostały nawet przedstawione. Dlatego o wiele bardziej rozsądnym może być teraz skoncentrowanie się raczej na tym, co faktycznie otrzymaliśmy od ustawodawcy w ramach zmian prawnych w podatkach, a co może mieć wymierny wpływ na zasobność naszych portfeli w nadchodzącym roku 2019. Rozlicz PIT przez Internet i skorzystaj z oszczędności, jakie możesz uzyskać w wyniku modyfikacji kwoty zwolnionej z opodatkowania w RP.

Zmiana kwoty dochodu niepodlegającej zobowiązaniom podatkowym to najważniejsza zmiana w nadchodzącym rozliczaniu podatku dochodowego. Otóż rozliczenie roczne PIT pozwoli tym razem na legalne nieopodatkowanie dochodu w większym, niż to było dotychczas wymiarze. Należy jednak wyjaśnić, że same zmiany legislacyjne dotyczą wartości kwoty nazywanej „zmniejszającą opodatkowanie”. Mianowicie, wzrasta ona w porównaniu do lat poprzednich – z 556,02 zł – do poziomu 1188 zł (w przypadku możliwości pełnego jej wykorzystania). W aktualnie obowiązujących przepisach nie będzie to wartość stała, ale degresywnie zmieniająca się w zależności z wykazaną podstawą opodatkowania. Oznacza to, że przy odpowiednio wysokich dochodach możliwość jej zastosowania nie będzie dostępna w ogóle. Kwota ta wywiera bezpośredni efekt na to, co zazwyczaj nazywamy kwotą niepodlegającą opodatkowaniu – im jest wyższa, tym wyższy margines dochodów, za które nie zapłacimy ani złotówki. W przypadku najniższych dochodów istnieje możliwość wykorzystania tego mechanizmu w stu procentach, tj. niezapłacenia podatku aż do wartości 6600 zł osiągniętego dochodu. Trzeba, wszakże pamiętać, że jest to opcja dostępną tylko dla osób pozostających w obszarze ogólnych zasad podatkowych, czyli podatkowej skali. Najwygodniej będzie podjąć rozliczenie w oprogramowaniu program PIT .