W nowym roku rozliczeniowym – zapoznaj się z pit 2019

Od stycznia do kwietnia będziemy w roku wypełniali nowe pity 2019 za rok ubiegły. Już teraz warto zapoznać się z nimi na portalach podatkowych, gdzie się zaczynają pojawiać.

Nadchodzi nowy rok podatkowy i na horyzoncie pojawiają się drobne zmiany w prawie podatkowym, które mogą wkrótce nastąpić. Jak donosi Ministerstwo Finansów trwają projekty nad ujednoliceniem skali podatkowej, w związku z czym miałby być zlikwidowany podatek 19% i zastąpiony nową formą oprocentowania w skali ciągłej. Zostanie zachowany próg dochodowy wynoszący aktualnie 85528 zł dla podatku rzędu 18%, powyżej tej kwoty, jak wiemy, oprocentowanie podatkowe wynosi aż 32%. Warto też śledzić na bieżąco wartości ryczałtowych dochodów, gdyż wraz ze zmianami oprocentowania i tu może nastąpią zmiany. Nowo wprowadzony program 500+ natomiast jest zupełnie zwolniony od podatku, co dotyczy też dodatków do rent i emerytur, choć z tych ostatnich musimy składać pity 2019.

Ponadto w pit 2019 nie musimy wykazywać dodatków pielęgnacyjnych. Wszelkie ulgi i zwolnienia od podatku dochodowego są aktualizowane na bieżąco i trzeba zapoznać się z nimi w nowym roku. Z pewnością zachowana zostanie ulga z tytułu przekazania jednego procenta, jednakże kwestie ulg pozostałych mogą ulec zmianie. W zakresie formy pit 2019, nie powinny wystąpić większe zmiany. Można rozliczać je w nadal w dwu formach i papierowej i elektronicznej. Można jednak zauważyć, że coraz więcej osób wraz z dostępnością i powszechnością internetu wybiera ten ostatni typ rozliczeń, tym bardziej, że pity 2019 są ogólnie dostępne w sieci, a programy do ich obsługi proste w użyciu i zamontowaniu. Przed przystąpieniem do rozliczeń metodą online jednak dobrze zdać się na siebie i dbać o własne rachunki, w szczególności w przypadku prowadzenie własnej firmy. Także biura rachunkowe coraz częściej pomagają sobie w rozliczeniach programami do pit., zaś wysyłanie rocznego pit 2019 przez nie będzie należało, jak w roku poprzednim, już do standardowej czynności.

Dlatego w czasie rozliczania pit 2016 warto przy tym użyć internetu, co dotyczy coraz większej ilości ludzi, którzy chcą ułatwić sobie roczne zeznania podatkowe.