Marsz Wzajemnego Szacunku 2017 we Wrocławiu [WIDEO]
9 listopada spod synagogi Pod Białym Bocianem do pomnika na miejscu spalonej Nowej Synagogi kolejny raz przeszedł Marsz Wzajemnego Szacunku. Marsze organizowane są co roku przez Fundację Bente Kahan i wrocławską gminę żydowską w rocznicę wybuchu pogromu Nocy Kryształowej w nazistowskich Niemczech 9 listopada 1938 roku.
Marsz otworzył Aleksander Gleichgewicht, który mówił, że to spotkanie jest świadectwem pamięci i niezgody na akty agresji wobec innych, ale też wyraża troskę o przyszłość Polski, Europy i świata. Marsz, choć obchodzony w rocznicę antyżydowskiego pogromu, skupia swoją uwagę na wszystkich prześladowanych i zabijanych. Następnie głos zabrał m.in. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i Konsul Generalny RFN Ulrike Knotz.
W tym roku Dni Wzajemnego Szacunku poświęcone były m.in. tragicznej historii ludobójstwa w Rwandzie. Na moment przed Marszem otworzono wystawę „Ludobójstwo plemienia Tutsich w Rwandzie w 1994” na drugim piętrze wrocławskiej synagogi. Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających przez najbliższe tygodnie.
Wśród zaproszonych gości był Cesar Murangiry (na zdjęciu), którego rodzina zginęła w 1994 roku oraz przedstawiciel Ambasady Rwandy Benedicto Nshimiyimana.
Przemówienie przed wrocławską synagogą wygłosiła również Hadass Nisan, Attache ds. Kultury Ambasady Izraela oraz Danielle Chaimovitz z wrocławskiej gminy żydowskiej, której rodzina przeżyła piekło obozów koncentracyjnych.
W Marszu uczestniczyło około 500 osób. Jak co roku brali w nim udział przedstawiciele różnych religii i politycy, m.in. biskup ewangelicki Ryszard Bogusz, była wiceprezydent Anna Szarycz, radny Jacek Pilawa, czy członek zarządu województwa Jerzy Michalak.

Od prawej: Danielle Chaimovitz, Urlike Knotz, Aleksander Gleichgewicht, Rafał Dutkiewicz i Bente Kahan na czele MWS /fot. CHIDUSZ 2017

Hadass Nisan, Attache ds. Kultury Ambasady Izraela przy pomniku spalonej Nowej Synagogi
Przy pomniku na ul. Łąkowej Bente Kahan zaśpiewała pieśń “Es brent”. Tradycyjnie zakończyła go modlitwa przy pomniku spalonej synagogi, którą poprowadził rabin David Basok.
Dalszy program Dni Wzajemnego Szacunku 2017 i wydarzeń towarzyszących:
Niedziela, 12 listopada
Otwarcie wystawy: „Ku nowemu życiu. Żydzi na Dolnym Śląsku w latach 1945–1970” (Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu)
Środa, 15 listopada
18:00 – “Nie ma rzeczy niemożliwych. Rozmowy z Michealem Schudrichem”. Spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski, Michealem Schudrichem oraz autorką książki Ireną Wiszniewską (synagoga, wstęp wolny)
Sobota, 25 listopada
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów z Breslau wysłanych na śmierć podczas II wojny światowej (Dworzec Nadodrze)