18. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA we Wrocławiu [program]

Simcha w tym roku pokazuje jeszcze silniejsze więzy z Wrocławiem niż dotychczas. Motywem przewodnim 18 edycji są bowiem wrocławscy i dolnośląscy Żydzi, ich ogromna spuścizna kulturalna oraz wkład w tworzenie miasta. W programie warsztaty, wykłady, spotkania, koncerty zagranicznych i polskich muzyków oraz projekcje filmowe. Simcha to jeden z trzech największych festiwali kultury żydowskiej w Polsce. W tym roku osiąga pełnoletniość, a zatem radujemy się jeszcze bardziej!

Co robi osiemnastolatek, który wkracza w dorosłość? Patrzy z entuzjazmem w przyszłość, ale i zaczyna interesować się tym, jak smakowała przeszłość, skąd pochodzi, kim byli jego przodkowie. Wrocław był ośrodkiem reformatorskiego, postępowego ruchu żydowskiego, tu znajduje się najstarsza żydowska rzeźba nagrobna i tu powstała Dzielnica Tolerancji.

cantor-Yoseph-schwarz-israel-kantor-izraelski-festiwal-kultury-zydowskiej-simcha-wroclaw-white-stork-synagogue

Izraelski kantor Yoseph Schwarz wystąpi w synagodze Pod Białym Bocianem

Żydowski Wrocław ożywiony

Motyw tegorocznej Simchy może służyć jako potwierdzenie idei wielokulturowego Wrocławia, w którym w zgodzie żyli przedstawiciele różnych grup. Tutejsza społeczność żydowska ma wielkowiekową tradycję i wkład w życie kulturalne miasta.  – Po osiemnastu latach zapragnęliśmy sięgnąć do korzeni wrocławskiej i dolnośląskiej żydowskości i zaprosić w niezwykłą podróż wszystkich, którzy odwiedzą nasz Festiwal. Będziemy mówić o czasach dawnych i zupełnie nam bliskich, o ludziach, którzy wieki temu odeszli i tych, których spotkamy na Festiwalu. Będziemy mówić zarówno o kantorze Dawidzie, jak i o Abrahamie Geigerze, o Jakubie Rotbaumie i Jerzym Kichlerze, o Mirze Żelechower – Aleksiun i Bente Kahan. Będziemy słuchać pieśni, które skomponował w XIX wieku ówczesny kantor Moritz Deutsch dla swojego chóru z synagogi pod Białym Bocianem. – opowiada Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny Simchy.

W programie festiwalu znajduje się mnóstwo koncertów, wykładów, warsztatów, zajęć dla dzieci, spotkań z kulturą. Na placu przed Synagogą będzie także zorganizowany jarmark żydowski z wystawcami żywności koszernej, ekologicznej oraz przedmiotami rękodzielniczymi.

legend-of-kazimierz-klezmer-music-muzyka-klezmerska-festiwal-kultury-zydowskiej-simcha-wroclaw-synagoga-pod-bialym-bocianem

Członkowie Legend of Kazimierz

Muzyczny pluralizm – kobiece jidysz ze Szwecji, głosy Synagogi i sefardyjskie Bałkany

Festiwal rozpocznie się w sobotę klezmerską hawdalą, podczas której wystąpi  energetyczny i rockowy Klezmafour. W poniedziałek wyruszymy w podróż po basenie Morza Śródziemnego z instrumentalnym krakowskim zespołem Legend of Kazimierz.

Zza granicy przyjadą do nas różnorodni goście. Podczas uroczystego koncertu galowego, wspólnie z Chórem Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka wystąpi izraelski kantor Yoseph Schwarz, który w niezwykły sposób nawiązuje kontakt z publicznością zapraszając ją do świata żydowskiej muzyki liturgicznej.

Z północy zawita do nas szwedzka wokalistka Louisa Lyne z zespołem DI YIDDISHE KAPELYE – to kobieca, subtelna odsłona śpiewu w języku jidysz. Artystka była zaangażowana w projekt “Kobiety w poezji jidysz”. Wykonuje utwory tradycyjne, jak i autorskie. Jej wkład w popularyzację muzyki żydowskiej w Skandynawii jest nie do przecenienia.

Półmetek Simchy to z kolei spotkanie z serbskim zespołem Shira U’tfila, z którym przemierzymy zakamarki muzycznych tradycji imperium Habsburgów, by odnaleźć zaginione bałkańskie dźwięki Żydów sefardyjskich.

Simcha ma także dla nas propozycję musicalową przygotowaną przez Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny.  Spektakl “Siostry Parry”, pierwszy we Wrocławiu musical żydowski to jazzująco – swingująca opowieść o marzeniach, z piosenkami w języku polskim, angielskim i jidysz, świetną gra aktorską i refleksyjnym przesłaniem.

shira-festiwal-kultury-zydowskiej-simcha-wroclaw-jewish-culture-festival-wroclaw-white-stork-synagogue-bente-kahan

Członkowie serbskiego zespołu Shira U’tfila

Warsztaty i spotkania z kulturą

Jak na prawdziwego osiemnastolatka przystało, Simcha nie odpuszcza sobie edukacji. Festiwal od lat współpracuje z wykładowcami i studentami wrocławskiej judaistyki, dlatego program pełen jest edukacyjnych spotkań z kulturą. Będą warsztaty języka jidysz i hebrajskiego, a o ladino – języka Żydów z terenów dzisiejszej Hiszpanii – będzie można wysłuchać wykładu. Nie zabraknie spotkań z osobowościami żydowskiego środowiska kulturalnego Wrocławia, historycznych rozważań o roli Żydów w budowaniu Breslau i powojennego Wrocławia oraz idei otwartego dialogu, dzięki której narodziła się wrocławska Dzielnica Czterech Wyznań.

Jerzy Kichler opowie także o skandalach spod Białego Bociana, czyli o smaczkach dawnego życia codziennego zapamiętanego przez mury synagogi, Vasco Kretschmann – o żydowskich kolekcjach muzealnych Wrocławia, a prof. Bożena Muszkalska o kantorach z wrocławskich synagog.

Wisienkę na torcie stanowi wspomnienie dawnego teatru żydowskiego we Wrocławiu. Specjalne spotkanie zostanie poświęcone także postaci Jakuba Rotbauma, wybitnego reżysera i malarza żydowskiego tworzącego, wspólnie z aktorką Idą Kamińską, życie teatralne powojennego Wrocławia.

Ucztowanie i tańce

Amatorów bardziej sensualnego podejścia do kultury uspokajamy – odbędą się także zawsze cieszące się ogromną popularnością warsztaty kulinarne z Malką Kafką, restauratorką, gospodynią programu „Koszer Macher”. Tym razem Malka wprowadzi nas w świat smaków niemieckich Żydów Yekke, wspominając jednocześnie kulinarne tradycje swoich dziadków. Co będziemy gotować? Kirschsuppe ze świeżych wiśni z wiejską śmietaną i domowymi kluseczkami na zimno, pellkartoffeln mit Leinöl und Kwark, czyli ziemniaki w ziołach z olejem lnianym tłoczonym na zimno z twarogiem własnej roboty oraz Königsberger Marzipan, czyli ciasteczka marcepanowe. Z kolei, aby odświeżyć umysł i ciało oraz spalić nadwyżkę kalorii, na dziedzińcu synagogi codziennie odbywać się będą warsztaty taneczne.

Późnymi wieczorami Simcha zaprasza w objęcia dziesiątej muzy. Organizatorzy przygotowali dla nas filmy z warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy oraz projekcję filmu “Kosher Friendly” autorstwa Benny Brunner’a i Joseph Rochlitz’a poświęconego odrodzeniu społeczności żydowskiej Wrocławia.

klezmafour-klezmer-music-muzyka-klezmerska-festiwal-kultury-zydowskiej-simcha-wroclaw-jewish-culture-festival-poland

Nie po raz pierwszy na festiwalu pojawi się zespół Klezmafour

Simcha dla młodszych

Dzieci doświadczą magii żydowskiej kultury poprzez zabawy teatralne z językiem jidysz, warsztaty muzyczne i taneczne. Po raz pierwszy w historii festiwalu odbędzie się też Akademia Simchy dedykowana uczniom wrocławskich gimnazjów i liceów. Młodzież wspólnie z prowadzącymi będzie odkrywać historię dawnej dzielnicy żydowskiej, a przede wszystkim jej mocno niegdyś bijącego serca – ulicy Włodkowica, repertuar dawnego teatru żydowskiego, odbudowanego w pocie czoła po wojnie oraz historie własnych rodzin, tych żydowskich i nie tylko, które przybyły do Wrocławia z wielu zakątków Europy. Rezultatem wspólnej pracy twórczej będzie wystawa zdjęć, spektakl teatralny oraz krótki materiał filmowy.

Simcha zakończy się, jak co roku, wyciszeniem. Rabin David Basok poprowadzi otwarte nabożeństwo w synagodze oraz tradycyjną kolację szabatową.

 

Szczegółowy program XVIII Festiwalu Kultury Żydowskiej “Simcha”

28.05.2016 | Sobota | Klezmerska Hawdala

22:15

KONCERT: KLEZMAFOUR /Polska/ Synagoga, bilety: 45 zł, 30 zł

 

29.05.2016 | Niedziela | Jarmark | Simcha dzieciom

10:00

JARMARK ŻYDOWSKI

podczas jarmarku prezentacje wystawców i opowieści restauratorów Dziedziniec, wydarzenie całodniowe, wstęp wolny

10:00

SIMCHA DZIECIOM: CHEDER

prowadzi Lucyna Rojzen /Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Tikkun Olam/ i Krzysztof Korzonkowski / Gmina Żydowska we Wrocławiu/ Szul, wstęp wolny, zapisy: zapisy@proarte.org.pl

12:00

AKADEMIA SIMCHY: SPACER ULICĄ WŁODKOWICA

prowadzi mgr Marta Kowalska-Fic /Ośrodek Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu/ Dziedziniec, wstęp wolny

12:00

SIMCHA DZIECIOM: WARSZTATY PIOSENKI

prowadzi Łukasz Gryś /Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Tikkun Olam/ Stołówka, wstęp wolny, zapisy: zapisy@proarte.org.pl

13:00

OPOWIEŚCI Z DZIELNICY WZAJEMNEGO SZACUNKU Jerzy Kichler /Gmina Żydowska we Wrocławiu/ Szul, wstęp wolny

14:00

KUCHNIA NIEMIECKICH ŻYDÓW wykład Malki Kafki /Warszawa/ Stołówka, wstęp wolny

15:00

SIMCHA DZIECIOM: WARSZTATY TAŃCA

prowadzi Marta Koronkiewicz-Kaczmarska /Uniwersytet Wrocławski/ Dziedziniec, wstęp wolny

15:00

WARSZTATY KULINARNE: KUCHNIA NIEMIECKICH ŻYDÓW prowadzi Malka Kafka

Stołówka, wstęp wolny, zapisy: zapisy@proarte.org.pl

16:30

PROJEKCJA FILMU “KOSHER FRIENDLY” (reż. Benny Brunner i Joseph Rochlitz /USA/) po filmie spotkanie z Lucyną Rojzen i Anatolem Kaszenem /Gmina Żydowska we Wrocławiu/ CIŻ Cafe, wstęp wolny

17:30

AKADEMIA SIMCHY: ŻYDOWSKIE OSADNICTWO NA DOLNYM ŚLĄSKU PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ

wykład dr. Marcina Szydzisza /Uniwersytet Wrocławski/ Szul, wstęp wolny

19:00

SIOSTRY PARRY – MUSICAL ŻYDOWSKI

reż. Piotr Szalsza, scenariusz Michael Ronzoni, scenografia Wojciech Stefaniak, kier. muz. Jerzy Kluzowicz, obsada: Chaja – Agnieszka Płoszajska, Malka – Małgorzata Jakubiec-Hauke, Wnuczka – Kornelia Raniszewska, Kantor/urzędnik imigracyjny/dyrektor teatru – Witold Szulc, Samuel Bernstein

– Maciej Raniszewski, Herszel – Radosław Smużny, Calzone/Kessler/kelner – Damian Droszcz Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu

Synagoga, bilety: 50 zł, 40 zł

21:00

WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA

prowadzi Marta Koronkiewicz-Kaczmarska Dziedziniec, wstęp wolny

21:30

KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO “ŻYDOWSKIE MOTYWY” /Warszawa/

pokaz pofestiwalowy dzięki uprzejmości Stowarzyszenia “Żydowskie Motywy” Synagoga, wstęp wolny

 

30.05.2016 | Poniedziałek

14:30

WARSZTATY JĘZYKA JIDYSZ

prowadzi dr Joanna Lisek /Zakład Studiów Żydowskich, Uniwersytet Wrocławski/ Szul, wstęp wolny

16:00

AKADEMIA SIMCHY: TEATR ŻYDOWSKI DLA DZIECI WE WROCŁAWIU lekcja z dr Anną Kałużną /ZSŻ, Uniwersytet Wrocławski/ CIŻCafe, wstęp wolny

17:00

ŻYCIE KULTURALNE ŻYDÓW WE WROCŁAWIU

wykład prof. dr. hab. Leszka Ziątkowskiego /Uniwersytet Wrocławski/ Szul, wstęp wolny

17:30

AKADEMIA SIMCHY: WARSZTATY FILMOWE

prowadzą dr Marcin Szydzisz i Jerzy Szota /TVP Wrocław/ zapisy: akademia@proarte.org.pl

szczegółowe informacje: www.simcha.art.pl

18:30

„SPOTKANIE Z…”  – JERZY KICHLER

prowadzi red. Katarzyna Kaczorowska /Gazeta Wrocławska/ Szajba, wstęp wolny

20:00

KONCERT: THE LEGEND OF KAZIMIERZ /Kraków/ Synagoga, bilety: 40 zł, 30 zł

21:30

WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA

prowadzi mgr Marta Koronkiewicz-Kaczmarska Dziedziniec, wstęp wolny

22:00

KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MFF “ŻYDOWSKIE MOTYWY” pokaz pofestiwalowy dzięki uprzejmości Stowarzyszenia “Żydowskie Motywy” Synagoga, wstęp wolny

 

31.05.2016 | Wtorek | Biały Bocian

14:30

WARSZTATY JĘZYKA JIDYSZ prowadzi dr Joanna Lisek Szul, wstęp wolny

16:00

WROCŁAWSCY KANTORZY

wykład prof. dr. hab. Bożeny Muszkalskiej /Uniwersytet Wrocławski/ Szul, wstęp wolny

16:00

AKADEMIA SIMCHY: WARSZTATY FOTOGRAFICZNE prowadzi Mirosław Emil Koch /KochStudio/

zapisy: akademia@proarte.org.pl szczegółowe informacje: www.simcha.art.pl

17:00

SKANDALE SPOD BIAŁEGO BOCIANA opowieść Jerzego Kichlera. Szul, wstęp wolny

17:30

AKADEMIA SIMCHY: WARSZTATY FILMOWE prowadzą dr Marcin Szydzisz i Jerzy Szota

18:00

AKADEMIA SIMCHY: WARSZTATY TEATRALNE

prowadzi Martyna Witowska /Teatr Ad Spectatores, Uniwersytet Dzieci/ zapisy: akademia@proarte.org.pl szczegółowe informacje: www.simcha.art.pl

18:30

“SPOTKANIE Z…” – ALEKSANDER GLEICHGEWICHT prowadzi Janusz Domin. Mleczarnia, wstęp wolny

20:00

KONCERT GALOWY: KANTOR YOSEPH SCHWARTZ /Izrael/, CHÓR SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM, PIOTR ROJEK – organy, fortepian, STANISŁAW RYBARCZYK – dyrygent

w programie kompozycje: Maxa Janowskiego, Yossele Rosenblatta, Moritza Deutscha, Franka Sinatry, Eduardo di Capuy, Moshe Oyshera i innych.

Synagoga, bilety: 50 zł, 40 zł

21:30

WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA

prowadzi mgr Marta Koronkiewicz-Kaczmarska Dziedziniec, wstęp wolny

22:00

KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MFF “ŻYDOWSKIE MOTYWY” pokaz pofestiwalowy dzięki uprzejmości Stowarzyszenia “Żydowskie Motywy” Synagoga, wstęp wolny

 

1.06.2016 | Środa | Teatr

14:30

WARSZTATY JĘZYKA JIDYSZ prowadzi dr Joanna Lisek Szul, wstęp wolny

16:00

AKADEMIA SIMCHY: WARSZTATY FOTOGRAFICZNE prowadzi Mirosław Emil Koch /KochStudio/

16:00

HISTORIA ŻYDOWSKIEGO TEATRU WE WROCŁAWIU I NA DOLNYM ŚLĄSKU wykład dr Anny Kałużnej. Szul, wstęp wolny

17:00

TRÓJGŁOS O ROTBAUMIE

spotkanie z prof. Januszem Deglerem, Jadwigą Skupnik i Bogusławem Danielewskim Szul, wstęp wolny

17:30

AKADEMIA SIMCHY: WARSZTATY FILMOWE prowadzą dr Marcin Szydzisz i Jerzy Szota

18:00

AKADEMIA SIMCHY: WARSZTATY TEATRALNE prowadzi Martyna Witowska

18:30

“SPOTKANIE Z…” – MIRA ŻELECHOWER-ALEKSIUN prowadzi Paweł Piotrowicz /Rita Baum/ Bike Cafe, wstęp wolny

20:00

KONCERT: SHIRA U’TFILA /Serbia/ Synagoga, bilety: 50 zł, 40 zł

21:30

WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA prowadzi Marta Koronkiewicz-Kaczmarska. Dziedziniec, wstęp wolny

22:00

KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MFF “ŻYDOWSKIE MOTYWY” pokaz pofestiwalowy dzięki uprzejmości Stowarzyszenia “Żydowskie Motywy” Synagoga, wstęp wolny

 

2.06.2016 | Czwartek:

14:30

WARSZTATY JĘZYKA HEBRAJSKIEGO

prowadzi mgr Tomasz Duda /ZSŻ, Uniwersytet Wrocławski, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Tikkun Olam/ Szul, wstęp wolny

16:00

AKADEMIA SIMCHY: WARSZTATY FOTOGRAFICZNE prowadzi Mirosław Emil Koch /KochStudio/

17:00

CO TO JEST LADINO?

wykład dr Agnieszki August-Zarębskiej /Uniwersytet Wrocławski/ Szul, wstęp wolny

18:00

AKADEMIA SIMCHY: WARSZTATY TEATRALNE prowadzi Martyna Witowska

18:30

“SPOTKANIE Z…” – LUCYNA ROJZEN Prowadzi red. Maciej Kieres /TVP Wrocław/ Mańana, wstęp wolny

20:00

KONCERT: LOUISA LYNE & DI YIDDISHE KAPELYE /Malmö, Szwecja/ Synagoga, bilety: 50 zł, 40 zł

21:30

WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA prowadzi Marta Koronkiewicz-Kaczmarska Dziedziniec, wstęp wolny

22:00

KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MFF “ŻYDOWSKIE MOTYWY” pokaz pofestiwalowy dzięki uprzejmości Stowarzyszenia “Żydowskie Motywy” Synagoga, wstęp wolny

 

3.06.2016 | Piątek | Szabat

14:30

WARSZTATY JĘZYKA HEBRAJSKIEGO prowadzi mgr Tomasz Duda Szul, wstęp wolny

16:00

AKADEMIA SIMCHY: FINAŁ

prezentacja efektów pracy warsztatowej: filmu, scenek teatralnych i zdjęć Synagoga, wstęp wolny

17:00

PROMOCJA KSIĄŻKI CHAVY ROSENFARB – “DRZEWO ŻYCIA”

goście: dr Joanna Lisek /Uniwersytet Wrocławski/ i dr Magdalena Ruta /Uniwersytet Jagielloński/ CIŻCafe, wstęp wolny

17:30

ŻYDOWSKIE KOLEKCJE MUZEALNE WROCŁAWIA wykład Vasco Kretschmanna (Freie Universität Berlin) Szul, wstęp wolny

18:30

“SPOTKANIE Z…” – KAMIL KIJEK

prowadzi red. Andrzej Bułat /Gazeta Wrocławska/ Cocofli, wstęp wolny

19:30

KABALAT SZABAT

Otwarte nabożeństwo szabatowe. Prowadzi David Basok

Chór Synagogi pod Białym Bocianem, Stanisław Rybarczyk – dyrygent, synagoga, wstęp wolny

20:30

KOLACJA SZABATOWA. Prowadzi David Basok, synagoga, bilety: 100 zł