Dlaczego powinniśmy wziąć udział w Marszu Wzajemnego Szacunku?

Na dwa dni przed polskim świętem odzyskania niepodległości, 9. listopada przypada 77 rocznica pogromów Nocy Kryształowej. Dla upamiętnienia dramatycznych wydarzeń będących preludium Zagłady, Fundacja Bente Kahan wraz z Gminą Żydowską we Wrocławiu po raz kolejny organizuje Marsz Wzajemnego Szacunku. Jego trasa przebiega od synagogi Pod Białym Bocianem do placu przy ul. Łąkowej, gdzie – do nocy 9. listopada 1938 – stała wrocławska liberalna synagoga. 

Chcielibyśmy swoim udziałem w marszu 9. listopada zamanifestować, że szacunek dla innych wyznań i kultur jest podstawowym elementem nowoczesnego patriotyzmu. Przyglądając się marszom organizowanym zazwyczaj dwa dni później, 11 listopada, można często odnieść wrażenie, że pamięć o wielokulturowej Rzeczypospolitej dawno się w naszej świadomości społecznej zatarła. Marsze te często przybierają postać płomiennego, groźnego fanatyzmu. Historia niejednokrotnie pokazała, dokąd może prowadzić niechęć do innego i przekonanie o własnej wyższości – idee w teorii niegroźne, które mają jednak potencjał łatwego przeradzania się w skrajnie wrogie wobec innych postawy.

Tak jak wszyscy Polacy chcemy, szczególnie w rocznicę odzyskania niepodległości, być dumni z kraju, w którym mieszkamy i w którym możemy się rozwijać. Jednak zanim zaczniemy świętować 11. listopada, chcemy zamanifestować coś o wiele ważniejszego niż jedną z historycznych rocznic wyzwolenia. Marsz Wzajemnego Szacunku to okazja do pokazania, że nasz patriotyzm nie jest pustym samozachwytem, nie polega na odrzuceniu wszystkich, którzy w jakąś naszą wizję polskości się nie wpisują, ale jest przestrzenią do wyzwalania dobrej społecznej energii płynącej z różnorodności.

Cały program Dni Wzajemnego Szacunku [kliknij tutaj]