Rozliczenie podatkowe 2018

 

POZNAJ ZALETY I WADY WSPÓLNEGO ROZLICZANIA Z MAŁŻONKIEM

 

Wiele małżeństw wspólnie rozlicza swe dochody. W wielu przypadkach jest to bowiem rozwiązanie o wiele korzystniejsze niż wówczas, gdyby mieli składać osobne deklaracje. Jednakże czasem lepiej jest wypełnić osobne PIT-y. W poniższym artykule przedstawiamy zalety i wady wspólnego małżeńskiego rozliczania się.

 

Zalety wspólnego składania deklaracji podatkowej

Do niewątpliwych zalet łącznego rozliczania się małżonków, należy możliwość uzyskania, dzięki temu zabiegowi, niższego opodatkowania. W przypadku, gdy jedno z małżonków osiąga dochody wyższe, przekraczające pierwszy próg podatkowy, w wyniku wspólnego rozliczania się (bez znaczenia, czy drogą tradycyjną czy też internetową, poprzez odpowiedni program PIT 2017 online), może wrócić do opodatkowania wedle pierwszego progu podatkowego. Czyli podatnik rozliczający się według stawki 32%, wypełniając wspólny PIT z małżonkiem z mniejszymi dochodami, może „wyrównać” stawkę podatkową do niższej w wysokości 18%.

Z kolei małżonek, który ze względu na niewysoki dochód nie może, przy indywidualnym rozliczeniu, skorzystać z należnych mu odliczeń podatkowych, poprzez rozliczanie łączne może już to zrobić.

 

Minusy łącznego rozliczania się

Oprócz niewątpliwych zalet, w przypadku wspólnego składania deklaracji podatkowych znajdą się również pewne wady. Podatnik odpowiada swym majątkiem za podatki, wynikające z zobowiązań podatkowych. Osoby pozostające w związku małżeńskim odpowiadają majątkiem zarówno wspólnym (małżeńskim), jak i odrębnym (swoim własnym). Organ podatkowy nie ma natomiast uprawnień do dochodzenia ewentualnej zaległości podatkowej z odrębnego majątku małżonka, jeżeli zarówno żona, jak i mąż, wypełnili odrębne deklaracje podatkowe.

 

Jak się wspólnie rozliczyć?

Wspólne rozliczanie się jest proste. Podatnicy spełniający określone warunki, muszą po prostu we właściwej rubryce w PIT-37 zaznaczyć, że chcą rozliczać się wspólnie. Mogą to zrobić zarówno poprzez odpowiedni program PIT 2017, osobiste złożenie PIT-u w Urzędzie Skarbowym albo wysłanie go pocztą.

 

 

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY W ROZLICZENIACH PIT I JAK ICH UNIKNĄĆ

 

Błędy w rozliczanej deklaracji podatkowej mogą zdarzyć się każdemu. Czasem wynikają one z niewiedzy, częściej jednak z niestaranności i przeoczenia. W poniższym artykule przedstawiamy najczęściej popełniane pomyłki w rocznych rozliczeniach podatkowych i doradzamy, jak ich unikać.
Nieaktualny formularz

Jednym z często popełnianych pomyłek jest wypełnienie starego, nieaktualnego formularza podatkowego. I pomimo że druki PIT nie zmieniają się bardzo w kolejnych latach, to mimo wszystko zawsze powinniśmy mieć najświeższą wersję formularza. Właściwy druk znajdziemy w Urzędzie Skarbowym (wersja papierowa), natomiast jeśli chcemy skorzystać z wysyłki online, zwróćmy uwagę, aby pobrany przez nas program do rozliczania PIT 2017był zawsze w najbardziej aktualnej wersji i zawierał najświeższe druki i formularze. Pozwoli to nam uniknąć nierzadko niemiłych konsekwencji karno-skarbowych.

Brak podpisanej deklaracji

Pracownicy Urzędów Skarbowych dość często spotykają z papierowymi deklaracjami PIT, które są niepodpisane. Pamiętajmy, że własnoręczny podpis jest niezbędny w przypadku drukowanego formularza. Natomiast jeżeli korzystamy z PIT-u w wersji elektronicznej, wysyłanej poprzez komputerowy program do PIT 2017, nie jest on już konieczny. Co więcej, nie trzeba również stosować podpisu elektronicznego.

 

Błędne dane

Jednym z najczęściej popełnianych błędów są wszelkiego rodzaju pomyłki w danych adresowych i identyfikacyjnych podatnika. Błędne posługiwanie się numerami NIP i Pesel, literówki w imieniu i nazwisku czy nieprawidłowo wyliczone kwoty podatków mogą skutkować nawet karą grzywny nałożoną przez fiskusa, a przynajmniej koniecznością złożenia obowiązkowej korekty. Żeby uniknąć owych nieprawidłowości, zwracajmy baczniejszą uwagę na to, co wpisujemy w PIT – przed wysyłką sprawdźmy jeszcze przynajmniej raz wszystkie nasze obliczenia i podane dane. Pamiętajmy też, że Pesel wpisuje osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej i niebędąca płatnikiem VAT, a numerem NIP posługuje się przedsiębiorca.

 

 

JAK ZŁOŻYĆ PIT PRZEZ INTERNET? PRZECZYTAJ NASZ PORADNIK

 

Od wielu lat wielką popularnością cieszy się składanie rocznych rozliczeń podatkowych przez Internet. Nie bez przyczyny – to obecnie najszybsza i najłatwiejsza forma wysyłki PIT-u. Osobom, które jeszcze nie rozliczały się online a chcą mieć pewność, że zrobią to prawidłowo, przedstawiamy nasz krótki poradnik.

 

Odpowiedni program to podstawa

W jaki sposób złożyć PIT przez Internet? Aby to zrobić, niezbędne jest posiadanie odpowiedniej aplikacji komputerowej. Wysokiej jakości do PIT-ów 2017 program ściągnąć można z Internetu. W okresie, w którym należy składać rozliczenia, wiele dzienników i gazet zajmujących się tematyką finansowo-podatkową często dołącza do wydania płytę CD z owym programem (zazwyczaj dzieje się to w kwietniu czy maju) – z tego źródła także można więc uzyskać dobrą aplikację do podatków.

Co ważne, zanim skorzystamy z owego programu, upewnijmy się, że jest on godny zaufania – wolny od wirusów i posiadający aktualny certyfikat bezpieczeństwa. Zwróćmy także uwagę na to, czy posiada wszystkie najnowsze wersje formularzy podatkowych. Mimo że fiskus raczej nie wprowadza w nich diametralnych zmian każdego roku, to jednakże zawsze warto mieć najświeższą wersję PIT-u.

Pamiętaj o załącznikach

Kiedy posiadamy już odpowiedni program doPIT2017, kolejnym krokiem jest wybór konkretnego formularza, który wypełnimy. W zależności od tego, czy np. prowadzimy własną działalność czy pracujemy w oparciu o umowę o pracę, chcemy rozliczać się z małżonkiem, odliczyć ulgę prorodzinną, na leki albo Internet itp., zdecydujmy się na właściwy formularz PIT. W przypadku chęci skorzystania przykładowo z odliczeń podatkowych, nie zapominajmy m.in. o wypełnieniu odpowiednich załączników, jak i posiadania (jako dowód) faktur czy rachunków zakupu, zaświadczeń, podpisanych umów etc.

Wysłanie PIT-u

Przed wysłaniem deklaracji podatkowej koniecznie zwróćmy uwagę na to, do którego Urzędu Skarbowego go wysyłamy. Pamiętajmy, żeby PIT przesłać do skarbówki właściwej dla naszego miejsca zamieszkania. Przed samym przesłaniem sprawdźmy cały formularz jeszcze raz – czy nigdzie nie popełniliśmy błędu lub literówki. Trzymajmy się również wyznaczonych terminów! Niestety – złożenie PIT-u po terminie albo przesłanie go wypełnionego niepoprawnie, może skutkować nałożeniem kary od skarbówki.

 

 

KTÓRY URZĄD SKARBOWY WYBRAĆ I CZEMU JEST TO TAK WAŻNE? SPRAWDŹ, ZANIM ZŁOŻYSZ PIT

Złożenie deklaracji podatkowej w odpowiednim Urzędzie Skarbowym jest bardzo istotne. Przesłanie PIT-u do niewłaściwej skarbówki nie skutkuje odpowiedzialnością karno-skarbową, jednakże może przynieść inne konsekwencje. Jak się więc przed tym ustrzec i prawidłowo wybrać urząd?

 

Miejsce zamieszkania, nie zameldowania

Złożenie deklaracji podatkowej, czy to poprzez program do rozliczania PIT, czy też standardowo, drogą tradycyjną, wymaga wskazania odpowiedniego Urzędu Skarbowego, do którego zostanie ona przesłana. Kryterium decydującym o wyborze tego urzędu jest ostatni adres zamieszkania, a nie zameldowania. Podatnicy bardzo często jednak popełniają błąd i wysyłają swój PIT do skarbówki właściwej dla ich miejsca zameldowania. Nie jest to duża pomyłka, w efekcie której podatnik poniesie karę. Urząd Skarbowy, który PIT otrzymał, ma obowiązek bezzwłocznie przesłać zeznanie podatkowe do odpowiedniego urzędu oraz zawiadomić o tym podatnika. Samo złożenie PIT-u nawet do niewłaściwej placówki skarbowej w terminie określonym w przepisach, jest uważane za wniesione z zachowaniem terminu.

 

Kiedy mogą pojawić się problemy?

Natomiast mogą pojawić się problemy, kiedy podatek wpłacimy na rachunek innego niż właściwy, urzędu. W tym przypadku wpłata owa nie spowoduje niestety wygaśnięcia zobowiązania podatkowego. Istnieje ono dopóty, dopóki pieniądze nie zostaną wpłacone na rachunek właściwej skarbówki. Urząd nie będzie miał możliwości prawidłowego zaksięgowania wpłaty i w związku z tym oznaczy ją jako sprawę do wyjaśnienia. Podatnik będzie miał wtedy zaległość w zobowiązaniu, za jaką chciał dokonać wpłaty i niestety może być potem zobowiązany do uiszczenia odsetek. Lepiej uniknąć problemów i składając deklarację poprzez odpowiedni do tego PIT 2017 program komputerowy albo po prostu w danej placówce, koniecznie sprawdźmy poprawność adresu Urzędu Skarbowego, do którego ją kierujemy. Jeżeli jednak zobowiązanie zostało wpłacone na niewłaściwy rachunek a podatnik sam się zorientował, że to zrobił, ma możliwość wniesienia wniosku z informacją, na które konto zostały wpłacone pieniądze oraz prośby o przekazanie ich odpowiedniemu Urzędowi Skarbowemu. O mylnej wpłacie musi on także zawiadomić właściwą placówkę skarbową.

 

 

PROGRAMY I APLIKACJE INTERNETOWE – SPRAWDŹ, JAK ROZLICZYĆ PIT PRZEZ INTERNET

 

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się składanie deklaracji podatkowych drogą internetową. Coraz więcej podatników korzysta z tej możliwości. Nic dziwnego – jest to szybki i łatwy sposób na złożenie PIT-u, bez konieczności stania w kolejkach w Urzędzie Skarbowym. W poniższym tekście doradzamy, w jaki sposób rozliczyć się online.

 

Wyślij PIT online – szybko i skutecznie

Złożenie PIT-u drogą internetową jest bardzo proste. Niewątpliwą zaletą owej formy wysyłki PIT-u jest również to, że możemy to zrobić w dowolnym miejscu, o dowolnej porze dnia i nocy (rzecz jasna obowiązkowe jest przestrzeganie ustawowych terminów składania deklaracji). Jedyne, czego potrzebujemy, to dostęp do Internetu i odpowiedni, zaufany program PIT 2017 online, z którego będziemy korzystać.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze programu PIT

Aplikacji tego typu jest w sieci wiele. Wybierając jednak program odpowiedni dla nas, zwróćmy uwagę, czy zawiera on w sobie deklaracje, których potrzebujemy, np. odpowiedni druk nr 28, 36 czy 38. Bardzo istotne jest też to, aby program PIT 2017był bezpieczny – aby miał szyfrowane połączenie, był wolny od błędów i luk systemowych oraz nie zawierał w sobie wirusów czy tzw. Trojanów. Zwróćmy uwagę, czy aplikacja zawiera poradnik albo samouczek, a jeszcze lepiej podpowiedzi na każdym etapie wypełniania deklaracji podatkowej. Najlepiej jest wcześniej, przed ściągnięciem, poczytać trochę informacji i opinii na temat danego programu, żeby wybrać ten najbardziej polecany i zabezpieczony.

 

Wypełnianie PIT-u online

Podczas składania deklaracji podatkowej drogą internetową należy pamiętać, że w tym przypadku obowiązują nas zasady podobne jak podczas składania PIT-u drogą tradycyjną. Musimy wpisać adres Urzędu Skarbowego, do którego należymy i do niego wysłać e-deklarację. Miejmy również przy sobie PIT za zeszły rok, żeby móc wpisać w odpowiedniej rubryce kwotę podatku za okres ubiegły. Dobrze jest również zachować (najlepiej wydrukować) potwierdzenie wysyłki deklaracji. Przestrzeganie tych zaleceń i porad pozwoli nam szybko, sprawnie i terminowo uporać się z prawidłowym przesłaniem zeznania podatkowego.